Düzenli Yürüyüş ile Yaşam Kalitenizi Arttırın!

0
1453
Düzenli Yürüyüş ile Yaşam Kalitenizi Arttırın!

Siz de yaşam kalitenizi artırmak için yürüyüşü günlük rutininizin bir parçası haline getirebilirsiniz. Fiziksel olarak aktif olmanın yararları her zaman vurgulanan bir konudur. Fiziksel aktivitenin sağlığınıza yararlı olması için mutlaka kompleks hareketler içermesi gerekmez. Günlük düzenli ve tempolu bir yürüyüş yapmak günden güne daha sağlıklı, daha mutlu, daha üretken olmanıza yardımcı olur. Yazının devamında yürüyüşün faydaları hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Görsel 1: Günlük düzenli ve tempolu bir yürüyüş yapmak günden güne daha sağlıklı, daha mutlu, daha üretken olmanıza yardımcı olur.

Düzenli Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Genellikle günde minimum 30 dakika yürüyüş yapılması tavsiye edilir. Tek seferde 30 dakika yürümek sizi zorluyorsa, günde 3 defa 10’ar dakikalık yürüyüşlerle başlayıp zamanla süreyi artırabilirsiniz. Amacınız yürüyüş ile kilo kaybetmek ise günde 30 dakikadan daha fazla hareket etmeniz gerekir. Bunun için gün boyunca küçük aktiviteler yapma fırsatlarını değerlendirmekle başlayıp, zamanla kondisyonunuz geliştikçe, fiziksel aktivite egzersizlerinizi artırarak amacınıza ulaşabilirsiniz.

Görsel 2: Genellikle günde minimum 30 dakika yürüyüş yapılması tavsiye edilir.

Her gün belirli bir süre tempolu yürüyüş yapmanın size çeşitli açılardan pek çok faydası olacaktır. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 •  Fazla vücut yağlarından kurtulmayı ve ideal kilonun kolayca korunmasını sağlar.
 • Vücudunuzun kalp hastalıkları, felç, yüksek tansiyon, bazı kanser türleri ve tip 2 diyabet gibi çeşitli hastalıklara zemin hazırlanmasını önlemeye yardımcıdır.
 • Kardiyovasküler sisteminizin zinde ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur.
 • Kemiklerinizi ve kaslarınızı güçlendirir.
 • Kaslarınızın dayanıklılığı artabilir.
 • Eklemleriniz desteklenir. Eklem kıkırdakları kan tarafından beslenmez. Kıkırdaklar sadece yapılan hareketler ile dolaşıma giren eklem sıvısından beslenir.
 • Uykunun düzene girmesine yardımcı olur.
 • Yaşam süresini uzatabilir.
 • Nefes geliştirmeye yardımcı olur. Yürürken nefes alma hızı artar. Oksijen kan dolaşımında daha hızlı hareket eder. Bu sayede atıklar daha kolay yakılır.
 • Zihinsel gerilemeyi yavaşlatır. Araştırmalar daha fazla yürüyenlerde daha az hafıza kaybı olduğunu gösteriyor.
 • Alzheimer riskini düşürür. Düzenli yürüyüş yapanlarda bunama veya Alzheimer riskinin % 50 oranında azaldığı bildiriliyor.
 • Kan dolaşımı iyileşir.
 • Daha fazla yürümek, sakatlanma insidansını daha fazla düşürür.
 • Ruh haline ve bilişsel hafızaya olumlu etkisi vardır.
 • İklim sorunlarına karşı çevreci bir tavır almanıza olanak tanır. Arabayı terk etmek ve yürümeyi tercih etmek karbon emisyonundan kurtulmayı ve daha sağlıklı bir yaşam alanı oluşmasını sağlar.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
 • Stres ve gerginliğin azalmasına katkı sağlar. Yürümek endorfin salgılanması için vücudu uyarır. Endorfin daha iyi hissetmenizi sağlayan bir hormondur.
 • Düzenli yürüyüş cilt güzelliğini de destekler. Kandaki oksijenin hızlı dolaşımı toksinlerin atılmasını sağladığından sağlıklı ve parlak bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur.
 • Yeni yerler keşfedilmesini sağlar. Yaşanılan bölgede yürümek daha önce fark edilmeyen yerlerin görülmesini sağlar.

Yürüyüş hızınız arttıkça, yürüdüğünüz mesafe uzadıkça ve yürüyüş yaptığınız zaman aralıkları sıklaştıkça elde ettiğiniz fayda da artacaktır. Günlük düzenli yürüyüş programına ortalama bir seviyede başladığınızı düşünün. Günler geçtikçe ortalama bir yürüyüşçü hızından daha hızlı yürümeye başlarsınız. Daha sonra aynı mesafeyi daha kısa sürede kat edersiniz. Yürüyüş ile zayıflama bilinen bir yöntemdir. Genç kalmak için düzenli yürüyüş yapmak da sıradan bir kalıp değil, bilimsel bir gerçektir. Yürüyüşünüzü özellikle açık havada yapmak, kalp sağlığını iyileştirmenin ve kalori yakarken dayanıklılığı artırmanın mükemmel bir yoludur.

Görsel 3: Yürüyüş hızınız arttıkça, yürüdüğünüz mesafe uzadıkça ve yürüyüş yaptığınız zaman aralıkları sıklaştıkça elde ettiğiniz fayda da artacaktır.

Açık havada yürürken, tempolu yürüyüş esnasında birkaç dakikalık yavaş yürüyüş aralıkları ekleyebilirsiniz. Yürürken birkaç dakika hızlı yürüdükten sonra birkaç dakika yavaşlayarak bu döngüyü sık sık tekrar edebilirsiniz. Bu tip farklı tempolarla (ya da bir diğer deyişle aralıklı antrenman temposu ile) yürüyüş yapmak hem kardiyovasküler sağlığınızı destekler, hem de normal yürüyüşte yaktığınızdan daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Yürüyüş ile kilo vermek beden sağlığını desteklediği için mutlu olmanıza da yol açar.

Annelik Yolunda ekibi olarak, sağlığınıza dikkat etmenizi temenni eder, mutlu günler dileriz!

Kaynaklar:

 1. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/fitness/in-depth/walking/art-20046261
 2. https://www.healthifyme.com/blog/benefits-of-morning-walking/
 3. https://www.wynsors.com/blog/most-popular-walking-songs-of-all-time/

Görsel Kaynak: https://www.sabah.com.tr/fotohaber/saglik/yeni-yila-hafif-baslayin/2