Efsaneler ve Gerçekler ile Tüp Bebek!

0
1634
Efsaneler ve Gerçekler ile Tüp Bebek!
Efsaneler ve Gerçekler ile Tüp Bebek!

Tüp bebek tedavi yönteminin günümüzde büründüğü kimlik, pek çok yüksek teknoloji gerektiren tıbbi uygulamaların aksine güncelliğini hiç yitirmemiş, aksine medya ve ticari kaygıların ateşlemesi ile daha da pekişmiştir. Çocuk sahibi olamamanın getirdiği ailevi, sosyal ve psikolojik baskıların sonucunda çiftler, tüp bebek tedavi yöntemini kendileri için kurtarıcı olarak görmüşler ve bunun soncunda da etik ve ahlaki sınırları tam olarak çizilmemiş uygulamaların tıbbi çevrelerce yaygınlaştırılmasına sebep olmuşlardır.

Annelik Yolunda ekibi olarak, bu yazımızda sizlere tüp bebeğin efsanelerinden ve gerçeklerinden bahsedeceğiz. Hazırsanız, başlayalım!

Görsel 1: Tüp bebek tedavi yönteminin günümüzde büründüğü kimlik, pek çok yüksek teknoloji gerektiren tıbbi uygulamaların aksine güncelliğini hiç yitirmemiş, aksine medya ve ticari kaygıların ateşlemesi ile daha da pekişmiştir.

Tüp Bebek Tedavisi, Gerçekten de Kısırlığın Tedavisinde Devrim Niteliği Taşıyan Bir Uygulamadır!

Özellikle 1992 yılından sonra erkek kısırlığının çözülmesine neden olan mikroenjeksiyonun tüp bebek uygulamaları arasında yerini almasından sonra, daha önce çocuk sahibi olma olasılığı olmayan pek çok çift için tünelin sonunda ışık belirmiştir, fakat unutulmaması gereken nokta, halen pek çok çiftin kendi biyolojik ve genetik çocuklarına sahip olamayacağı gerçeğidir.

Görsel 2: Tüp bebek uygulamalarında seçilmiş çiftler ve genç kadınlarda başarı %50’lerin üzerine çıktığı halde uygulama başına canlı doğum oranları %25 – %30 civarındadır.

Tüp bebek uygulamalarında seçilmiş çiftler ve genç kadınlarda başarı %50’lerin üzerine çıktığı halde uygulama başına canlı doğum oranları %25 – %30 civarındadır. Tekrarlayan uygulamalar ile bu işe başlayan çiftlerin %70 kadarı sonunda hamile kalabilmektedir, fakat %30’unda tüm çabalar boşa gitmektedir.

1980’ler ve Dünya Çapında Patlama

1980’li yılların ortasına kadar teknoloji ve tıbbi bilgi ve beceri kısıtlı çevrelerin tekelinde kalmış ancak bu yıllardan sonra tüp bebek merkezlerinin sayısında dünya çapında bir patlama yaşanmıştır.

Ülkemiz ve Tüp Bebek Merkezleri

Ülkemizde ilk tüp bebek merkezi 1988 yılında kurulmuş ve uzunca bir süre kısıtlı merkezlerde uygulamalar devam etmiştir. Bu merkezlerden yetişen kişiler bir süre sonra kendi ayaklarının üzerinde durmak için yeni merkezler açmışlar ve merkez sayısı geometrik olarak artarak bugün sadece İstanbul’da 40’ın üzerinde merkeze ulaşmıştır.

Tüp Bebek ve Tarihsel Süreç

Türkiye’de tüp bebek, yer değiştirme ve transferlerin televizyon spikerleri ve futbolculardan daha hızlı yaşandığı bir ortamda bilimsel, etik ve ahlaki kuralların kişisel çıkar, ticari kazanç, şan ve şöhret kaygılarının gerisinde kaldığı kaypak bir zemin üzerinde oturmaktadır. Gelişmiş ülkelerdeki tarihsel süreç bizde yeni yaşanmaktadır. Taşların yerine oturması için zamana gereksinim vardır.

Görsel 3: Türkiye’de tüp bebek, yer değiştirme ve transferlerin televizyon spikerleri ve futbolculardan daha hızlı yaşandığı bir ortamda bilimsel, etik ve ahlaki kuralların kişisel çıkar, ticari kazanç, şan ve şöhret kaygılarının gerisinde kaldığı kaypak bir zemin üzerinde oturmaktadır.

Tüp Bebek ve Kurallar

Tüp bebek aşamaları, tedavisi bilimsel yöntemlere dayanan pozitif kuralları olan tedavilerdir. Yapılan tedavilerde herhangi bir sihir mevcut değildir. Burada unutulmaması gereken bilimin bütün ilerlemelere rağmen hala üreme fizyolojisini tamamen çözememiş olmasıdır. Yani her şey doğru yapılsa dahi gebelik oluşmayabilir. Bu nedenle her sene mucize bir yöntemle ortaya çıkan tüp bebek merkezlerini görüyoruz. Lenfosit aşısı, ko – kültür, sperm mıknatısı ve benzeri etkinliği ispatlanmamış yöntemlerle müşteri/hasta çekmeye çalışılıyor. Bu tarz yöntemlerin bir süre sonra artık konuşulmadığını görmek oldukça şaşırtıcıdır.

Görsel 4: Tüp bebek aşamaları, tedavisi bilimsel yöntemlere dayanan pozitif kuralları olan tedavilerdir. Yapılan tedavilerde herhangi bir sihir mevcut değildir.

Annelik Yolunda ekibi olarak, bu yazımızda sizlere tüp bebek efsanelerinden ve gerçeklerinden bahsettik. Umarız efsane ve gerçekleri bu noktadan sonra daha iyi ayırt edebilirsiniz. Mutlu günler dileriz.

Kaynaklar:

  1. https://www.amazon.com/Infertility-Lies-Journey-Discovering-Truth-ebook/dp/B09STDF4QN
  2. https://blog.scrcivf.com/ivf-truths-scrc
  3. https://www.shadygrovefertility.com/article/white-lies-that-can-impact-your-fertility/
  4. https://www.sitarambhartia.org/blog/gynecology/infertility/myths-truths-infertility/
  5. https://www.stuff.co.nz/life-style/9140550/Lying-about-IVF-treatments

Görsel Kaynak: https://www.aarushivf.com/category/blogs/page/2/