Egzersiz Yaparken En Sık Karşılaşılan 8 Spor Yaralanma Türü

0
1617
spor yaralanmaları

Spor yaralanmaları, vücudun çeşitli yerlerinde yapılan egzersizler gibi ağır yaralanmalara neden olabilecek yorucu aktiviteleri ifade eder. Vücudun belirli bölgelerinin spor yaralanmaları nedeniyle yaralanma olasılığı daha yüksektir.

Fizyoterapi ve rehabilitasyon uzmanları en yaygın 8 spor yaralanmasını sıraladı: “Koşucuların diz, omuz ve ayak bileği burkulmaları tüm spor yaralanmalarının % 80′ inden fazlasını oluşturuyor.” İşte karşınızda en yaygın karşılaşılabilecek 8 spor yaranma çeşidi:

spor yaralanmaları
Görsel: spor yaralanmaları

1-Koşucu Dizi

Koşucu dizi en yaygın spor yaralanması türüdür. Bu sorun en çok koşucular, bisikletçiler, yüzücüler ve aerobik, futbol, ​​basketbol ve voleybol yapan kişiler arasında yaygındır. Diz ekleminin aşırı kullanımı, diz eklemi içindeki kıkırdakta ve çevresindeki bağ ve tendonlarda iltihaplanmaya neden olabilir ve bu da sorunlara neden olabilir.

koşucu dizi
Görsel: koşucu dizi

2-Diz Yaralanmaları 

Diz yaralanmalarına diz vurma, diz çökme veya bükülme neden olabilir. Bunlar futbolcular arasında en sık görülen spor yaralanmalarıdır. Bu yaralanmalar, diz kemiklerini bir arada tutan bağlarda ve kıkırdak yapılarda meydana gelen hasarı ifade eder.

diz yaralanmaları
Görsel: diz yaralanmaları

3-Omuz Yaralanması

Bu yaralanmalar daha çok tenis, yüzme ve voleybol gibi sporlarda görülmektedir. Bu sorunların ana nedeni, döndürücü manşetin (omuz çevresindeki bir grup tendon ve kas) aşırı kullanımından kaynaklanmaktadır.

omuz yaralanması
Görsel: omuz yaralanması

4-Ayak Bileği Burkulması

Ayak bileği burkulmaları, hızlı bir şekilde atlama, koşma veya dönme gibi aktivitelerde yaygındır. Bazı sporlar ayak bileğinin bükülmesine ve tendonu / bağı yırtmasına neden olabilir.

bilek burkulması
Görsel: bilek burkulması

5-Tenis/Golfçü Dirseği

Tenisçi dirseği, tenis topunun tekrarlanan vuruşları nedeniyle dirsekteki tendonların dejenerasyonunu içerir. Bu durum dirseğin dışında ağrıya neden olabilir. Ön kolu zorlayan kasların iltihaplanması nedeniyle golfçü dirseği dirseğin içini etkiler.

tenis - golfçü dirseği
Görsel: tenis – golfçü dirseği

6-Shin Splints

Shin Atelleri (Shin Splints), baldır kemiği (tibia) çevresindeki kasların gerginliğinin neden olduğu tibia çevresindeki ağrıyı ifade eder. Bunlar daha çok egzersiz yapmayan ve egzersiz yoğunluğunu hızla artıran kişiler arasında çalışmaya başlayan sporcularda görülür.

Shin Splints
Görsel: Shin Splints

7-Kasık Çekmesi

Bu tür kasık çekmeleri, bacakları birbirine doğru çekmeye yardımcı olan ve bazen iç uylukların şişmesine neden olan şiddetli ağrıya neden olan addüktör kasların gerginliğini ifade eder. Bu tür spor yaralanması genellikle koşarken ani yön değişiklikleri gibi aktivitelerde meydana gelir.

8-Hamstring Zorlanması

Hamstringler, uylukların arkasındaki kaslardır. Bir hamstring gerginliğinin veya zorlanmasının en yaygın nedeni spor öncesi yetersiz ısınma veya aşırı yorgunluktur. spor yaralanmalarından kaçınmak için önceden ısınmaya dikkat edin.

Corona Virüs Karantinasında Evde Yapılabilecek Egzersizler

Evde kalmak corona virüsün yayılmasını yavaşlatabilir ve aşırı fiziksel uzaklaşma bir kişinin enfeksiyona yakalanmasını önleyebilir. Bununla birlikte, enfeksiyonun yayılmasını yavaşlatmak, bir fitness rutininden vazgeçmek anlamına gelmez. İnsanlar evde bol miktarda egzersiz yapabilirler.

Spor salonları kapılarını kapatmış olabilir, ancak corona virüs karantinasında evde yapılabilecek egzersizler konusunda sizler için biz buradayız.

Yoga

Yoğun stres ve belirsizlik döneminde, yoganın yavaş hareketi ve kontrollü solunumu kaygıyı hafifletebilir ve fiziksel gerginliğe yardımcı olabilir. Şu basit yoga hareketlerini deneyin:

  • Dizler göğsün ve gövdenin altında bükülmüş ve baş aşağı olacak şekilde başlayın.
  • Bacakları uzatın ve aşağı doğru bakan bacak aranızın içine doğru yukarı itin. Kalçalar havada olmalı, böylece vücut ters bir V oluşturur.
  • Bir bacağı eller arasında, ayağı düz, diz bükülmüş ve eller ayağın her iki yanında olacak şekilde öne getirin.
  • Üst gövdeyi ve kolları kaldırın, arka bacağınızı düzeltin ve arka ayağı 45 derecelik bir açıyla döndürün.
  • Bir kolu vücudun arkasına ve bir kolunu önüne uzatın. Gerin ve derin nefes alın.
  • Yanları değiştirerek tüm sekansı tekrarlayın.

Vücut Ağırlığı Egzersizleri

Vücut ağırlığı egzersizleri, pahalı spor salonu ekipmanlarıyla aynı faydaların çoğunu sunar. Şu basit egzersizleri deneyin:

  • Squat: Giderek daha fazla tekrar ve set için çalışarak 2-3 set squat yapın. Ayakta başlayın, sonra kalçaları geri bırakın ve dizleri oturma pozisyonuna bükün. Bazı insanlar dizlerinin arasında bir top ile bu egzersizi daha kolay bulurlar.
  • Lunge: Bir bacağınızla uzun bir adım atın ve her iki dizinizi bükerek ön dizin ayak parmaklarını geçmemesini sağlayın. Diğer tarafta tekrarlayın. Geriye doğru bir adımla başlayan ters lunge ve bir tarafa bir adımla başlayan yan lunge, bazı insanlar için daha kolaydır.

Halter

Halter, süslü spor salonu ekipmanı ve hatta ağırlık gerektirmez. Bir kişinin ağırlıkları yok ise, bunun yerine ağır kutular, kitaplar veya diğer ağır nesneler kullanabilirler.

Ağırlıkları, vücut ağırlığındaki egzersiz rutinine dahil etmeye çalışın, ellerinizdeki ağırlıklar ile çömelin ve derin nefes alın. Alternatif olarak, pazı bukleleri, omuz presleri ve tricep uzantılarını deneyin. Presleri serbest ağırlıklarla karşılaştırmak için, sadece arkaya yaslanın ve her iki elden birini tutarak ağırlıkları yukarı doğru bastırın. Farklı bir omuz egzersizi için, ağırlıkları yukarı bastırdıktan sonra kolları dışarı, aşağı ve yana doğru uzatmayı deneyin.

Sağlıklı günler dileriz 😊