Ekonomik Pazar ve Market Alışverişi

0
1367
ekonomik-market-ve-pazar-alisverisi

Tasarruf etmek istiyorsanız, ekonomik pazar ve market alışverişi yapmanız gerekir. Çürüyecek ya da bozulacak gıdalar için para harcamanıza gerek yok. Ürünler, süt ürünleri ve proteinler gibi şeyler için nasıl alışveriş yapacağınızı bilin.

Günümüz dünyasında yiyeceklerimizi nereden alacağımıza dair çok daha fazla seçeneğimiz var. En yaygın iki seçenek süpermarket ve manavdır. Ayrıca özel mevsimlik pazarlar, çiftçi pazarları ve doğrudan bahçeden tüketiciye teslimatlar da vardır. Bir yerlere gittiğinizde fiyatlara dikkatlice bakın ve indirim olup olmadığını kontrol edin, özellikle de kapanış saatine yakınsa

ekonomik-market-ve-pazar-alisverisi (1)
Görsel: Ekonomik Pazar ve Market Alışverişi

Tasarruflu İnternet Alışverişi İçin Yapılması Gerekenler

İnternetten bir şeyler satın almak kolaydır, ancak aşırı harcama yapmak da kolaydır. Hepimiz bunu yapmışızdır: Bir şeye bakmaya başlarsınız ve bir de bakmışsınız ki ilk alışveriş listenizde olmayan bir sürü şeyle kasada sıraya girmişsiniz. Oysaki ekonomik pazar ve market alışverişi yapmak için bu ürünlere ihtiyacınız yoktur.

ekonomik-market-ve-pazar-alisverisi (2)
Görsel: Ekonomik Alışveriş

İşte tasarruf edebilmeniz için verimli alışveriş yapmanızı sağlayacak bazı ipuçları:

 • Alışverişe başlamadan önce bir bütçe belirleyin. Bu, kendinize bir ürüne ne kadar harcamak istediğinizi veya o ürüne harcayabileceğiniz ne kadar paranız olduğunu sormak kadar basit olabilir. Bütçenizin ne kadar olduğuna dair bir fikriniz varsa, düşünmeden alışveriş yapmak o kadar kolay olmayacaktır.
 • Online alışveriş yaparken tam olarak ne istediğinizi bildiğinizden emin olun. Renkler ve boyutlar gibi birden fazla seçenek varsa, çok fazla alışveriş yapmaya başlamadan önce hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu bildiğinizden emin olun. Henüz mevcut bile olmayabilecek bir şey için etrafa bakarak harcanan zaman, başka bir şey yapmak için daha iyi kullanılabilecek boşa harcanmış zamandır.
 • Bir ürünü satın almadan önce o ürün için farklı web sitelerini kontrol edin. Ayrıca o ürünün analizini yapmak için öncesinde bir zaman aralığı belirleyin. Farklı yerleri kontrol etmek sizin tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Fakat bilmelisiniz ki fazla zaman harcamakta size bir kazanç sağlamaz.

Temel Gıdalarınızı Evde Yaparak Tasarruf Edin

Temel gıdalar, sık sık satın aldığınız ve birçok tarifte kullandığınız gıdalardır. Genellikle ucuzdurlar ve pişirilmeleri kolaydır. Bu nedenle yemek pişirmek için çok az zamanı olan veya yemek pişirmeyi sevmeyen kişiler için iyi bir seçimdir.

Kendi temel gıdalarınızı yapmak istemeniz için birçok neden vardır.

 • Bir neden maliyet tasarrufudur. Temel gıdaları evde porsiyon başına daha ucuza yapabiliyorsanız, muhtemelen marketten hazır almaktan daha ucuzdur.
 • Bir başka neden de sağlık faydalarıdır. Kendi temel gıdalarınızı yapmak, yiyeceğe neyin girdiğini kontrol etmenizi sağlar. Organik malzemeler seçebilir veya koruyucular ve yapay aromalar gibi gereksiz katkı maddelerinden kaçınabilirsiniz.

Kendi temel gıdalarınızı yapmak, özellikle glütensiz seçenekler söz konusu olduğunda, yiyeceklerinizin besin içeriği üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı da sağlar.

Mevsiminde Üretilen Ürünleri Seçiniz

Meyve ve sebzelerin fiyatı hava durumuna ve mevsime göre dalgalanır. Mevsiminde üretilen ürünler genellikle mevsimi dışında üretilen ürünlerden daha ucuzdur. Ekonomik pazar ve market alışverişi için önemlidir. Ayrıca, mevsiminde ürün, meyve veya sebzenin tazeliğinin ve lezzetinin zirvesinde olduğu anlamına gelir. Aynı zamanda yerel olarak yetiştirilmesinden kaynaklı olarak ülke çapında sevk edilmek zorunda olmadığı anlamına gelir. Bu da fiyatın uygunluğunu artırır ve ekonomik market ve Pazar alışverişi yapmanızı sağlar.

ekonomik-market-ve-pazar-alisverisi (3)
Görsel: Ekonomik Alışveriş
 • Çoğu ürünler için yetiştirme sezonu altı aya kadar sürmektedir. Çiftçilerin mahsulleri yetiştirmesi ve hasat etmesi zaman alır. Bu nedenle mevsim dışı meyve ve sebzeler başka ülkelerden veya eyaletlerden gönderilmiş olabilir. Bu da maliyetlerini artırır.
 • Buna ek olarak, mevsimi olmayan gıdaların ülke çapında gönderilmesi daha olasıdır. Bu da yerel ürünlere göre daha fazla yakıt harcanmasına neden olur. Uzun mesafelerden gönderilen gıdaların da marketlere ulaşmadan önce bir yerde depolanması gerekir. Bu ekstra depolama, bu amaçla soğutma üniteleri veya soğuk odalar kullanan marketler için de maliyetlidir.
 • Eğer bir meyve ya da sebzenin mevsimi geçene kadar bekler ve henüz olgunlaşmamış olanını satın alırsanız, ürününüzün tam lezzet potansiyeline ulaşması haftalar alabilir.

Bu maddeler ekonomik pazar ve market alışverişi için büyük önem arz eder.

Ekonomik Pazar ve Market Alışverişi İçin Toplu Ürün Satın Alabilirsiniz

Toplu olarak satın almak tasarruf etmenin harika bir yoludur, ancak toplu ürünleri nereden ve nasıl satın alacağınızı bilmelisiniz. Aksi taktirde yiyecekleri israf edebilir veya daha küçük miktarlarda satın almak için harcayacağınızdan daha fazla harcama yapabilirsiniz. Ekonomik pazar ve market alışverişi yapmak isterken daha da zarara girebilirsiniz. İşte toplu alışverişten en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

 • Hangi ürünlerin en iyi toplu olarak satın alındığını bilin. Bazı gıdalar uzun süre saklandıklarında iyi sonuç vermezler ve çok uzun süre yenmeden bırakılırlarsa bozulabilirler.
 • Yalnızca ihtiyacınız olanı satın alın ve makul bir zaman dilimi içinde kullanın, böylece tüketilmeden önce ya da kilerinizde veya buzdolabı/dondurucu alanınızda depolamak için yer yoksa bayatlamadan veya küflenmeden önce kullanırsınız.
 • Bozulmamaları için tek seferde satın aldığınız bozulabilir ürünlerin (süt ürünleri gibi) miktarını sınırlandırmaya çalışın.

Tasarruf etmenin en kolay yolu, ihtiyacınız olmayan şeyleri satın almamaktır. Bir şeyi eve getirmeden önce ne için kullanacağınızı düşünün. Market alışverişine çıkarken bir liste yazmak ve buna sadık kalmak iyi bir fikirdir. Mevsiminde üretilen uygun fiyatlı gıda ve ürünleri satın alarak pazar ve market alışverişlerinizde tasarruf edersiniz.

Kaynaklar

https://www.lezzet.com.tr/lezzetten-haberler/ekonomik-market-alisverisi-yapmanin-8-onemli-yolu

https://yemek.com/ekonomik-market-alisverisi/

https://www.isbank.com.tr/blog/ekonomik-mutfak-alisverisi-yapmanin-5-yolu

https://www.gazeteyenigun.com.tr/market-alisverisi-daha-uyguna-nasil-yapilir