En Lezzetli Zayıflama Yöntemi: Yaz Meyveleri ve Sebzeleri ile Forma Girin!

0
1573
En Lezzetli Zayıflama Yöntemi: Yaz Meyveleri ve Sebzeleri ile Forma Gir!
En Lezzetli Zayıflama Yöntemi: Yaz Meyveleri ve Sebzeleri ile Forma Gir!

Daha ince kıyafetler, daha açık renkler yaz aylarında kilo verme isteğinizi bir nebze daha arttırmaktadır. Aslında sağlıklı beslenmeyi tüm yıla ve hayatımıza yansıtsak ve bu dönemsel bir alışkanlık olmasa, sağlığımız için çok güzel olur, fakat madem yaz geldi de geçiyor, o halde biraz kilo vermek gerektiğini kabul etmeliyiz. Rengarenk yaz meyveleri ve sebzeleri hem çok sağlıklılar hem de kilo vermenize yardımcı olmaktadırlar.

Görsel 1: Rengarenk yaz meyveleri ve sebzeleri hem çok sağlıklılar hem de kilo vermenize yardımcı olmaktadırlar.

Annelik Yolunda ekibi olarak, bu yazımızda sizlere yaz mevsiminin son günlerinde renngarenk ve birbirinden sağlıklı meyve ve sebzelerden bahsedeceğiz. Hazırsanız, lezzetli sağlıklı bir zayıflama yöntemiyle kilo vermenize yardımcı olacak, yaz aylarına özel sebze ve meyvelere göz atalım.

Enginar

Enginarı artık bilmeyen kimse yoktur. Vücudun kendi detoks merkezi olan karaciğerin en sevdiği besinlerin başında enginar gelmektedir. Taze enginar bulunabilen bu dönemlerde bolca tüketmekte fayda vardır.

Görsel 2: Vücudun kendi detoks merkezi olan karaciğerin en sevdiği besinlerin başında enginar gelmektedir.

Semizotu

Bu aylarda sizin de vücudunuzda şişlikler oluyor mu? Eğer sıklıkla şişlik ve ödem sorunu yaşıyorsanız, semizotu tam olarak size göre! Semizotu ödemlerinizden kurtulmanıza yardım olmaktadır. Semizotu, yoğurtla birleştiği zaman muhteşem bir besin deposu haline gelir. Akşam yemeğinizi doyurucu ve hafif geçirmeniz için oldukça idealdir.

Görsel 3: Semizotu, yoğurtla birleştiği zaman muhteşem bir besin deposu haline gelir

Domates

Taze taze kokusunu alarak yiyeceğiniz domatesi sofrandanızdan eksik etmeyin. Domates, ona kırmızı rengini veren antioksidan olan likopen bakımından oldukça zengindir. Likopen ise kalp sağlığını korumaya yardımcı en güçlü antioksidanların başında gelmektedir.

Görsel 4: Domates, ona kırmızı rengini veren antioksidan olan likopen bakımından oldukça zengindir.

Kabak

İşte yaz aylarında hafiflemenize yardımcı bir besin daha! Kabak, kansere karşı koruyucu bir yiyecektir. Bunun yanı sıra, kabakla çok pratik ve sağlıklı lezzetler hazırlayabilirsiniz. Mesela, dilimlediğiniz kabakları, üzerlerine çok az zeytinyağı gezdirerek fırına verip, yarım saat sonra sarımsaklı yoğurt ile afiyetle tüketebileceğiniz çok sağlıklı bir öğünü kolayca hazırlayabilirsiniz.

Görsel 5: Kabak, kansere karşı koruyucu bir yiyecektir.

Karpuz

Kırmızı renkli tüm besinler gibi karpuz da iyi bir likopen kaynağıdır, fakat bunun yanı sıra karpuz, günlük sıvı ihtiyacınızın karşılanmasında da sağlıklı bir destekçidir. Karpuzu yerken miktarına oldukça dikkat etmelisinz. Kan şekerini kısa bir süre içerisinde düşürüp, alçaltan bir glisemik indekse sahip 1 – 2 dilim karpuz ve yanında biraz peynir, harika bir öğün alternatifi olacaktır.

Görsel 6: Kırmızı renkli tüm besinler gibi karpuz da iyi bir likopen kaynağıdır, fakat bunun yanı sıra karpuz, günlük sıvı ihtiyacınızın karşılanmasında da sağlıklı bir destekçidir.

Erik

Sınırsız yiyebileceğiniz nadir meyvelerden birisidir. Bu yönüyle özellikle iştah kontrolünde size oldukça faydalı olabilir. Eriği ara öğünlerde bol bol tüketebilirsiniz.

Görsel 7: Eriği ara öğünlerde bol bol tüketebilirsiniz.

Kiraz

Kirazın sadece sapı değil, kendisi de idrar söktürücü etkiye sahiptir. Bu arada hazır sözü geçmişken, kiraz sapını çok sık, hatta belki de hiç tüketmemelisiniz. Kiraz sapı ile yapılan çaylar ya da diğer besinler, böbreklerinizi yorabilir. Kiraz, içerisindeki fosfor ile sinirlerinizin güçlenmesini sağlamaktadır. Daha iyi reflekslere ve daha iyi antrenmanlara kavuşmak için kirazdan faydalanabilirsiniz.

Görsel 8: Kirazın sadece sapı değil, kendi de idrar söktürücü etkiye sahiptir.

Annelik Yolunda ekibi olarak bu yazımızda silere sağlıklı ve rengarenk yaz meyve ve sebzelerinden bahsettik. Sağlığınıza ve beslenmenize dikkat etmenizi temenni eder, mutlu günler dileriz.  😊

Kaynaklar:

  1. https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/health-fitness/diet/summer-vegetables-and-fruits-to-stay-hydrated-and-beat-the-heat/photostory/81964500.cms
  2. https://www.cosmopolitan.com/health-fitness/advice/a4618/summer-fruit-vegetables/
  3. https://www.consumerreports.org/fruits-vegetables/healthy-summer-fruits-and-vegetables/

Görsel Kaynak: https://rare-gallery.com/812659-fruit-vegetables-bell-pepper-tomatoes-grapes-peaches-.html