En Pratik Makyaj Temizleme İpuçları

0
1627
pratik-makyaj-temizleme-ipuclari

Pratik makyaj temizleme ipuçları sayesinde enerjinizin en düşük olduğu anlarda bile kısa bir süre içerisinde makyajınızı temizleyebilirsiniz. Yoğun geçen bir günün ardından eve geldiğinizde makyajınızı temizleyecek gücünüzün bile kalmadığını hissettiğiniz zaman mutlaka olmuştur. Makyajla yatağa girmenin bir defasına mahsus problem yaratmayacağını düşünebilirsiniz, fakat makyaj temizleme konusu cilt sağlığı ve güzellik için son derece kritik bir öneme sahiptir. Bu sebeple her gün cildinizi temizlemeniz gerekmektedir. Peki aşırı yorgun ve uykusuz olduğunuz zamanlarda makyajınızı temizlemek için nasıl enerji bulacaksınız? Annelik Yolunda ekibi olarak bugün sizlere makyajınızı en pratik yollarla nasıl temizleyebileceğinizi anlatacağız.

en-pratik-makyaj-temizleme-ipuclari-0

Pratik Makyaj Temizleme Yöntemleri

Makyaj malzemelerinin cilt üzerinde uzun bir süre kalması, cildin nefes almasını önler ve akne oluşumunu tetikler. Bu durum uzun vadede hücre yapısını etkilemekte ve kolajen üretiminin yavaşlamasına yol açmaktadır. Bu sebeple cilt yavaş yavaş esnekliği kaybeder, yaşlanmaya ve hasar görmeye başlar. Eğer cildinizin daha sağlıklı ve ışıltılı görünümü sürdürmek istiyorsanız makyaj temizleme konusuna oldukça önem vermeniz gerekmektedir. Sizler için derlediğimiz makyaj temizleme yöntemleri aşağıdaki gibi listelenmiştir:

  • Hindistan cevizi yağı ile makyaj temizleme
  • Buhar etkisiyle makyaj temizleme
  • Makyaj temizleme suyu ile makyaj temizleme
  • Makyaj temizleme mendili ile makyaj temizleme

Eğer hazırsanız bu yöntemlerden ufak ufak bahsedelim.

en-pratik-makyaj-temizleme-ipuclari-1
Görsel 1: Hindistan Cevizi Yağı ile Pratik Makyaj Temizleme İpuçları

Hindistan Cevizi Yağı ile Makyaj Temizleme

Hindistan cevizi yağını saç bakımından beslenmeye kadar sayısız faydası bulunmaktadır. Bu faydalara ek olarak, özellikle son yıllarda oldukça popüler hale gelen hindistan cevizi yağının doğal bir cilt bakım ürünü olduğunu iddia etmek de yanlış sayılmayacaktır. Ayrıca hindistan cevizi yağı, yoğun bir makyajın kolayca çıkarılmasına da yardımcı olmaktadır. Örnek olarak, suya oldukça dayanıklı olan rimeller, hindistan cevizi yağı ile kolay ve hızlı bir şekilde çıkmaktadır.

Ekstra olarak, hindistan cevizi yağı, en zorlu makyajları çıkarabilmenin yanında cildi de nemlendirmektedir. Hindistan cevizi yağı sayesinde daha yumuşak ve daha pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. Eğer makyaj temizlerken hindistan cevizi yağını kullanmayı düşünüyorsanız, katı halde hindistan cevizi yağından küçük bir parça alarak cildinize sürmelisiniz. Parmaklarınızı kullanarak yağı yüzünüzde ovalayabilir ve eritebilirsiniz. Yağın tüm yüzünüze yayıldığından emin olduktan sonra yüzünüzü su ile yıkayabilirsiniz.

en-pratik-makyaj-temizleme-ipuclari-2
Görsel 2: Buhar Etkisi ile Pratik Makyaj Temizleme İpuçları

Buhar Etkisiyle Pratik Makyaj Temizleme

Yüzünüzdeki makyaj kalıntılarından kurtulmak için sıcak su buharını deneyebilirsiniz. Diğer makyaj temizleme yöntemlerine göre biraz daha zaman alıcı bir yöntem olsa da etkisini gördüğünüzde denemeye değer bir seçenek olarak göreceksiniz.

Buhar etkisi ile makyaj temizleme yönteminde yapmanız gereken tek şey bir kâseye sıcak su doldurmak ve yüzünüzü birkaç dakika boyunca sıcak su buharına tutmak. Burada dikkatli olunması gereken nokta suya çok yakın durmamaktır. Bu şekilde buharın cildinize nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz. Dilerseniz, gözeneklerinizi küçültmek için etkili olan esans yağlardan da faydalanabilirsiniz.

en-pratik-makyaj-temizleme-ipuclari-3
Görsel 4: Makyaj Temizleme Suyu

Makyaj Temizleme Suyu ile Pratik Makyaj Temizleme

En yaygın makyaj temizleme yöntemlerinden biri olan makyaj suyu ile makyaj temizleme tekniğini maalesef ki pek çok kişi doğru bir şekilde uygulamıyor. Yanlış uygulama sonucunda makyaj ciltten tamamen çıkmıyor. Peki makyaj temizleme suyu ile en doğru ve en pratik şekilde makyaj nasıl çıkartılabilir?

Makyaj temizleme suyu ile makyajınızı en doğru şekilde temizlemek için ilk olarak bir pamuk parçasına yeteri kadar makyaj temizleme suyundan dökün ve saç çizginiz, çenenizin altı, kulaklarınızın etrafı da dahil olmak üzere tüm cildinizi silin. Pamuk üzerinde makyaj kalıntısı kalmayana dek yeni pamuk parçaları ile bu işlemi sürekli olarak tekrarlayın. Son olarak cildinizi bol su ile iyice yıkayın.

Makyaj Temizleme Mendili ile Pratik Makyaj Temizleme

Diğer maddelerin hiçbiri için yeterli enerjinizin ve vaktinizin olmadığını düşüyorsanız, makyaj temizlemek için özel olarak üretilen makyaj temizleme mendillerini kullanabilirsiniz. Paketten çıkardığınız makyaj temizleme mendili ile cildinizi nazikçe temizleyip, ardından bol su ile cildinizi yıkamanızı tavsiye ederiz çünkü her ne kadar makyaj çıkarmak için özel ürünler üretilse de cildin her noktasını detaylı bir şekilde temizlemek için yeterli olmayacaktır.

en-pratik-makyaj-temizleme-ipuclari-4
Görsel 5: Makyaj Temizleme Mendili

Makyajı Temizledikten Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Makyajınızdan kurtulmak ve cildinizin nefes almasını sağlayabilmek için hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, cilt bakımınızı tamamlamak için yapmanız gereken birkaç şey daha bulunmaktadır. Örnek olarak, gözenekleri yatıştırmak için tonik kullanabilirsiniz. Bu sayede eğer makyaj artığı varsa bunlardan da kurtulabilirsiniz.

en-pratik-makyaj-temizleme-ipuclari-5
Görsel 6: Pratik Makyaj Temizleme Sonrası Yapılması Gerekenler

Tonik sonrası eğer düzenli olarak kullandığınız varsa bunları da cildinize uygulayabilirsiniz. Tonik ve serum sonrası en önemli adım ise nemlendirici kremler kullanmaktır. Makyaj temizleme ürünleri sebebiyle kuruyan cildinizi nemlendirmek ve canlandırmak oldukça önemlidir. Eğer düzenli olarak kullandığınız nemlendirici kreminiz varsa tonik ve serum sonrası kullanmayı asla ihmal etmeyin. Tüm bu bilgiler ışığında cilt bakımınızı tamamladıktan sonra sabah uyandığınızda cildinizin doğal bir ışıltıya sahip olduğunu görebileceksiniz.

Annelik Yolunda ekibi olarak cildinize çok iyi bakmanızı tavsiye ederiz. Kendinize iyi bakın, bakımlı kalın! 😊