Erkekler De Kilo Vermek İçin Liposuction Tercih Ediyorlar!

0
1463
erkekler-de-liposuction-tercih-ediyor

Genellikle kilo verme yöntemi olarak bilinen liposuction, aslında vücuda şekil verme amacı taşıyor. Vücuttaki yağların özel bir hortum aracılığıyla negatif basınç altında emilerek dışarı atılması olarak tanımlanan liposuction ameliyatı genellikle kadınların bel ve basen bölgeleri için yapılırken, son yıllarda erkekler arasında da ilgi görmeye başladı.

liposuction
Görsel: liposuction

Küçük vakalarda lokal, daha büyük çaplı vakalarda ise genel anestezi altında yapılan liposuction’ın estetik ameliyatlarında yardımcı bir tedavi olarak kullanılıyor. İlk olarak hastada bölgesel işaretlemeler yapılarak yağların alınacağı bölgeler belirleniyor. Ameliyata alınan hastaya, yağ dokusunu bir miktar parçalamak, işlemin mümkün olduğunca az kanama ve ağrıyla geçmesini sağlamak için özel bir sıvı veriliyor. Genellikle 3-4 mm’lik küçük deliklerden girilerek yapılan ameliyatın sonrasında, ilk bir ay için hastaya basınçlı korse takılıyor. Ancak klasik uygulamanın yanı sıra kanama riskinin ve ağrı şikayetlerinin çok daha düşük olduğu lazer ve vaser yöntemleriyle de liposuction işleminde başarılı sonuçlar alınıyor.

Liposuction ameliyatı öncesi tarama ve bilgilendirme oldukça önemlidir!

Lazer uygulamasında ışıkla yağların yakılması söz konusuyken, vazerde ise ultrason ile ses dalgaları üzerinden yağların yakılmasının sağlandığını ve her iki uygulamanın amacı da ameliyat sonrası iyileşme sürecini hızlandırmak içindir. Özellikle erkeklerde karın ve göğüs bölgelerine yapılan liposuction için lazer ile vazer yöntemleri oldukça başarılı sonuçlar veriyor. Buradaki önemli nokta, kişinin ameliyat öncesi çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor ve alınacak sonuçların neler olacağı konusunda kişinin en doğru şekilde bilgilendirilmesi önemlidir.

Liposuction bir kilo verme yöntemi değil!

Kilo vermek için lipostucition yönteminin tek başına yeterli olmadığını uzmanlar söylemektedir. Liposuction özellikle bir kilo verme yöntemi değil, bir şekillendirme amacı taşıyor. Dolasıyla bu bilginin kişiye ameliyat öncesi verilmesi gerekiyor. Örneğin karın ya da basen bölgesinde cilt altı dokusu gevşek ve çok yumuşak olan hastalarda liposuction ile gereken sıkılaşmanın gerçekleşmeyeceği söylenebilir.

liposuction
Görsel: liposuction

Örneğin aşırı kilolu bazı hastalarda cerrahi açıdan dokunulamayan bölgeler olabilir, karın içi yağlanma gibi. Göbekteki yağlar alınabilirken (bu bölgedeki 3-4 cm’lik kalınlık 1 cm’ye kadar düşürülebiliyor), karın içi yağlarına dokunulamıyor ve dolayısıyla ideal bir düz karın elde etme şansı olmayabiliyor. Bu gibi hastalar için ameliyat sonrası özel diyet önerileriyle kilo vermeleri sağlanıyor. Vücut yeniden şekillenmeye başlarken vücudun hafızası da kilo vermeyle birlikte ortaya çıkarak hastada ameliyat sonrası görülebilecek bazı düzensizlikleri ortadan kaldırıyor. Bu nedenle tek başına liposuction ile ideal bir sonuç alınamayabilir.

Karın yağlarını eritmenin en iyi yolları

Karın yağlarını eritmek çok kolay sadece beslenme ve spor rutininizi değiştirerek dümdüz ve fit bir karna sahip olabilirsiniz. Kilo kaybı kişiden kişiye ve vücut tipine göre değişiklik gösterebilmektedir. Kimi insan karın bölgesinden, kimisi basen ve bacak kimisi de yüz bölgesinden kilo kaybetmeye başlar.

Hemen hemen hepimiz karın yağlarımızdan şikâyetçiyiz. Yağ eritmenin en inatçı, en zor bölgesi tartışmasız karın bölgesidir. Bütün günü koşu bandında geçirmek veya her öğün salata yemek yerine, birkaç yaşam tarz hilesinin karın yağlarınıza karşı olan savaşı kazanmanıza yardımcı olabilecek bir derleme hazırladık sizin için:

İşte karın yağlarınızı eritebilmek için hemen uygulayabileceğiniz 9 bilimsel yöntem:

  • Yüksek protein ve düşük karbonhidrat içeren bir diyet uygulayın

Yağ yakmanın yolu kaliteli protein almaktan geçiyor günlük beslenme diyetinizin yüksek protein içermesi gerekir. Protein kasların daha fazla çalışmasını, metabolizmanın hızlanmasını ve yağ yakımının gerçekleşmesini sağlar. Bunun yanında hemen vücutta yağa dönüşebilecek gizli tehlike karbonhidratlardan da uzak durmak gerekir.

  • Karın Yağlarının dostu basit şeker içeren gıdalardan uzak durun

3 beyazdan biri olan şekerden de uzak durmak ve aynı zamanda karbondihratın da vücut için bir tür şeker olduğunu unutmamanız gerekir. Basit şeker içeren makarna, pilav gibi gıdalar fazladan alındığı zaman karın bölgesinde hemen yağlanma meydana gelir. Bu besinlerin içeriği glutenden dolayı bağırsaklarda ödem yapar ve karnınızın yağdan bağımsız şişmesine sebep olur.

liposuction
Görsel: liposuction
  • Gün içinde 2 kâse ev yoğurdu tüketin

Yoğurt yüksek miktarda kalsiyum ve protein içerir, bu sayede yağ yakım metabolizmasını çalıştırır. Yoğurdun içeriğindeki kalsiyum sayesinde lipaz enzimini aktive ettiği ve özellikle karın bölgesindeki yağları yaktığı birçok araştırmada gösterilmiştir. Ev yoğurtları katkı maddesi içermediğinden dolayı her zaman ilk tercihiniz olması gerekir.

  • Lif oranı yüksek besinleri tercih edin

Gün içerisinde kesinlikle bol lifli yiyecekler tercih etmenizi tavsiye ederiz. Salata, sebze yemeği ve bakliyatlar yüksek lif içeriğine sahiptir dolayısıyla vücudumuz bu yiyecekleri sindirmek için oldukça güç sarf eder. Aynı zamanda lifli besinler mideden bağırsaklara biraz daha geç geçer. Dolayısıyla midede daha uzun süre kalıp sizi daha uzun süre tok tutar. Hem tok tutar hem de bağırsaklarda sindirilmesi uzun sürdüğü için vücudunuz daha fazla enerji harcar bu sayede de metabolizmanız hızlanır.

Sağlıklı günler dileriz 😊