Erkeklerde Fertilite Tedavisi

Bir erkek üreme hücresi olan sperm ile alakalı sorunlara erkek infertilitesi denilmektedir. Erkeklerde canlı sperm hücresi bulunmaması durumunda azospermi adı verilir. Azospermi, sperm üretim bozuklukları veya sperm’in dışarıya çıkması ile alakalı tıkanıklıklar şeklinde gruplara ayrılır;

Obstrüktif Azospermi:  Spermi taşıyan, ileten kanalların herhangi birinde bir tıkanıklık olmasından dolayı canlı sperm hücrelerinin boşalma anında dışarıya çıkamaması durumudur. Bu durum, vasektomi yaptırmış olan erkeklerde de aynıdır.

Sperm üretimi mevcuttur, fakat spermin dışarıya çıkması engellenmektedir. Bu tür durumlarda cerrahi yolla sperm elde etmek (TESE, TESA vb.)  ve tüp bebek tedavisi ile gebelik planlamak da mümkün olur. 

Non-Obstrüktif Azospermi: Ejakulatda hiç canlı sperm hücresi yoktur ve bunun nedeni, direkt sperm üretimi ile alakalı bir problemdir. Gerek genetik, gerek hormonal hastalıklar, ya da sonradan oluşabilecek bir sperm üretim bozukluğu yüzünden sperm üretiminin herhangi bir aşamasında bir aksaklık meydana gelebilir, bu da sperm üretimini engeller.

Cerrahi sperm elde etme yöntemleri de bu tür hastalara çok ciddi bir yarar sağlamamaktadır. Bu hastalara önerilen kök hücre ile azospermi tedavisi uygulanabilmektedir. Kök hücre ile azospermi tedavisi birçok erkekte sperm üretimini tetikleyerek tüp bebek tedavisi ile gebelik planlamayı mümkün kılabilmektedir.