Erkeklerde Kısırlığın Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

0
1630
Erkeklerde kısırlığın nedenleri

Çevresel koşulların da olumsuz etkilerine bağlı olarak önemi giderek artan erkek kısırlığı, günümüzde modern yöntemlerle tedavi edilebilir. Özellikle evlilik sonrasında ortaya çıkan kısırlık, gerek evlilik hayatında gerekse cinsel hayatta pek çok problemin kaynağı olarak karşımıza çıkar. Ancak günümüzde yapılan işlemler sonrasında tüp bebek tedavisine bile gerek kalmadan hastaların çocuk sahibi olması sağlanabilir. Erkeklerde kısırlığın nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Erkeklerde kısırlığın nedenleri
Görsel: Erkeklerde kısırlığın nedenleri

Erkeklerde kısırlık belirtileri, kadınlarda kısırlık belirtilerinden daha az ortaya çıkmaktadır. Kısırlık sorunuyla karşı karşıya olduğunu çoğu erkek bebek sahibi olamadığı için doktora başvurduğunda öğrenir. Erkeklerde görülen kısırlığın nedenlerini şöyle:

-Sperm sayısının ve hareketinin azalması

-Spermin yapısal problemleri

-Menide hiç sperm hücresinin olmaması (Azospermi)

-Kanal tıkanıklıkları

-Spermin dışarı çıkmaması (mesaneye boşalması)

-Hormonal nedenler

-Doğumda ya da doğumdan sonra gerçekleşen inmemiş testis

-Çocukluk çağında geçirilen ateşli hastalıklar, ergenlikte kabakulak gibi hastalıklar

-Genetik hastalıklar

-Varikosel (testise giden damarların genişlemesi)

-Sifiliz, gonore gibi hastalıklar

-Cinsel fonksiyon bozuklukları (sertleşme ve erken boşalma gibi)

-Şeker hastalığı

-Geçirilmiş kanser tedavisi

-Enfeksiyonlar

-Testosteron eksikliği

-Aşırı sigara ya da alkol tüketimi

Azospermi (erkekte hiç canlı sperm hücresinin bulunmaması durumu) tanısı konulmuş erkeklerde mikrotese öncesi ilaç tedavi uygulanır mu?

Hipogonadotropik hipogonadizm gibi bazı hormonal yetersizliklere bağlı ortaya çıkan azospemilerde tanımlanmış tedavi yöntemleri vardır ve başarılı şekilde uygulanmaktadır. Bunun dışında özellikle genetik bir sebebe bağlı olarak ortaya çıkmamış azospermik erkeklerde ise testis içi doğal testesteronu arttırmaya yönelik ilaç tedavilerinin faydası görülmektedir.

Erkeklerde kısırlığın nedenleri
Görsel: Erkeklerde kısırlığın nedenleri

MicTESE işleminde üroloğun ve embriyoloji laboratuvarının tecrübesi sperm bulunma oranlarına etki eder mi?

MikroTESE işleminin başarısı doğrudan hem üroloğun hem de embriyoloji laboratuvarının tecrübesine ve hücre ayrıştırma/analiz yöntemlerine bağlı olarak değişmektedir. Ürologun sperm üretimi olan doğru dokuydu bulabilmesi hem teknik alt yapıya hem de tecrübeye bağlıdır. Nadir Sperm üretimi olan bu özel dokuların işlenmesi ve spermin ayrıştırılması ise embriyoloji laboratuvarının tecrübesine, kullandığı ekipman ve yöntemlerine doğrudan bağlıdır.

Ağır erkek infertilitesinde gelişen embriyolarda genetik analiz yapılmalı mı?

Gelişen embriyolarda genetik analiz daha çok ileri anne yaşı olan kadınlarda tercih edilmektedir. Son çıkan çalışmalarda ileri derecede sperm bozukluklarının hem embriyo gelişimini olumsuz etkileyebileceği hem de embriyolarda kromozomal problemlerin artışına sebep verebileceği gösterilmiştir. İlk 1-2 tüp bebek denemesinden olumlu sonuç alınamazsa NGS önerilmesinler fayda olabilir.

Sperm hücrelerinde spermiogram dışında başka ileri testler uygulanır mı?

Özellikle spermlerde ağır morfolojik problemlerin olduğu, sayı ve hareketliliğin düşük olduğu ve beraberinde başarışız denemelerde varsa sperm hücrelerinde yüksek DNA kırılması var mı yok mu diye analiz yapmanın faydası olacaktır. Eğer spermde yüksek DNA kırıkları mevcutsa hem embriyo gelişimini olumsuz etkileyebilir hem de erken dönem düşüklere sebebiyet verebilir. Bu nedenle tüp bebek tedavisi öncesi antioksidan kullanılması ve hatta gerekli olmadı durumunda testisten sperm alınması başarı oranlarını arttırmaktadır.

Tüp bebek uygulamalarında sperm seçiminin önemi var mıdır ve hangi seçim yöntemleri başarıyı artırabilir?

Spermin morfolojisiyle içindeki DNA’nın paketlenme kalitesi arasında ilişki olduğunu bilinmektedir. Bu nedenle özellikle IMSI dediğimiz ileri görüntüleme ve büyütme yöntemleri kullanarak spermin seçilmesi başarıyı artırmaktadır.

Erkeklerde kısırlığın nedenleri
Görsel: Erkeklerde kısırlığın nedenleri

Özelikle kötü sperm morfolojisine bağlı ortaya çıkabilen düşük döllenme problemini çözmek için hangi laboratuvar yöntemlerini kullanılır?

Kötü sperm kalitesi yumurtalarda düşük döllenmeye sebebiyet verebilir. Bu gibi durumlarda mikroenjeksiyon sonrasında yumurtayı özel kimyasal ya da elektrik aktivasyonu ile uyarmak döllenme oranlarını artıracaktır.

Erkeklerde kısırlığın nedenleri:

Erkeklerde kısırlığa farklı faktörler neden olabilir ve tipik olarak bir meni analizi ile değerlendirilir. Semen analizi yapıldığında, sperm sayısı (konsantrasyon), hareketlilik (hareket) ve morfoloji (şekil) bir uzman tarafından değerlendirilir. Biraz anormal bir semen analizi, bir erkeğin mutlaka kısır olduğu anlamına gelmez. Bunun yerine, bir meni analizi, erkek faktörlerin kısırlığa neden olup olmadığını ve nasıl katkıda bulunduğunu belirlemeye yardımcı olur.

Testis veya ejakülatuar fonksiyonun bozulması;

  • Varikosel, bir erkeğin testislerindeki damarların büyük olması ve aşırı ısınmasına neden olan bir durumdur. Isı, spermin sayısını veya şeklini etkileyebilir.
  • Testislerin travması sperm üretimini etkileyebilir ve daha az sayıda sperm ile sonuçlanabilir.
  • Ağır alkol kullanımı, sigara, anabolik steroid kullanımı ve yasadışı uyuşturucu kullanımı gibi sağlıksız alışkanlıklar.
  • Bazı ilaçların ve takviyelerin kullanımı.
  • Testislerden birini veya her ikisini çıkarmak için belirli kemoterapi, radyasyon veya ameliyat türlerinin kullanılmasını içeren kanser tedavisi
  • Diyabet, kistik fibroz, belirli otoimmün bozukluk türleri ve belirli enfeksiyon türleri gibi tıbbi durumlar testis yetmezliğine neden olabilir.

Sağlıklı günler dileriz 😊