Erken Boşalmada Bitkisel Ürünler Ne Kadar Etkilidir?

0
1622
erken boşalma

Türkiye’deki en yaygın cinsel problemlerden birinin erken boşalma olduğunu söyleyen üroloji uzmanları, doğru bilinen yanlışlara değindiler. Kişiye özel uygulanan tedavilerle, kalıcı olarak iyileşme sağlanabilir. Birçok kişi bitkisel ürünlere yönelmekte ancak bu durum; alerjik reaksiyonlar, peniste döküntü, kaşınma, yanma, şişlik, ödem, cinsel fonksiyon kayıpları gibi komplikasyonlar oluşturabilir. Bu nedenle erken boşalmada kesinlikle bu tip ürünlerle kendi kendinizi tedavi etmemeniz önerilmektedir. Cinsel terapi özellikle ilaç tedavileri ile kullanıldığında refleksleri kontrol edebilme şansı tanıyabilir.

erken boşalma
Görsel: erken boşalma

Erken Boşalma Yaşayan kişinin özgüvenli olmasını gerekir

Sıkıntının kalıcı olarak tedavi edildiğini vurgulayan uzmanlar, önemli olanın kişinin boşalma kontrolü konusunda özgüveninin kalıcı olarak yerine gelmesidir diye belirttiler. Tedavinin asıl hedefi budur. Kişiye özel ilaç, cinsel terapi, kas egzersiz programı kombinasyonu uygulanır. Tabii altta yatan bir sertleşme problemi varsa onun da beraber tedavi edilmesi gerekir. Burada da cinsel bölge damar ve sinir sisteminin geliştirilmesi başarılı sonuçlar verebilir. Bir yandan da cinsel terapide ev ödevleri ile boşalmayı kontrol eden kasları çalıştırmayı, kademeli olarak geciktirmeyi öğretiyorlar.

Bilgisayarlı sistemlerde kişiye doğru kasılmak, doğru gevşemek ve ileri aşamalarda istediğiniz zaman ve arzu ettiğiniz şiddette kasılma ve gevşeme çalışmaları yaptırılmaktadır. Bu bilgisayarlı sistem sayesinde yanlış kas gruplarını çalıştırıp istediğiniz sonuçlara bir türlü ulaşamamanız riskini ortadan kaldırabilir. İşte bu şekilde özgüveni yerine gelen erkekte tedavi edildikten sonra erken boşalma şikayetinin tekrarlama olasılığı son derece azalmaktadır.

Çiftlerin ortak sorunu

Erken boşalmanın erkeğin özgüvenini düşürdüğünü, utanç ve endişe hislerine yol açtığını belirten uzmanlar, aslında erken boşalmanın çiftin ortak sorunu olduğunu da belirtmektedir. Cinsel problemler ilişki çatışmalarına dönüşebilir. Tedavi edilmesi çiftin sadece cinsel yaşam kalitesi için değil, ilişki kalitesi için de son derece gereklidir.

erken boşalma
Görsel: erken boşalma

Tedavi yöntemleri

Uzun yıllar tedavide antidepresan özellikteki ilaçların kullanıldığını, 2-3 hafta düzenli kullanım sonrasında belli bir kan düzeyine ulaşılabildiğini ve boşalmayı geciktirmeye başladığını belirtmekte fayda var. Sürede 2 ile 8 kat bir uzama yaşanabilir. Aneztezik maddeler içeren kremler-jeller-spreyler herhalde erken boşalmada uygulanan en eski tedavi metodudur. Ancak bu ilaçlar, cinsel birleşmeden 10-30 dakika önce uygulanması gerekir.

Fazla doz kullanıldığında peniste hissizlik, zevk alama, uyarılmada güçlük, kalitesiz sertleşme gibi yan etkiler oluşabilir. Sertleşme ilaçlarının kullanımı ile performans sorunu yaşayan erkeklerde boşalma süresini uzatmak mümkün olabilir. Buna rağmen erken boşalma devam ediyorsa o zaman başka tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Birçok kişinin de bitkisel ürünlere yöneldiğini belirten uzmanlar, ancak yan etkilere yol açabilir. Alerjik reaksiyonlar, peniste döküntü, kaşınma, yanma, şişlik, ödem, cinsel fonksiyon kayıpları gibi komplikasyonlar oluşabilir. Bu nedenle erken boşalmada kesinlikle bu tip ürünlerle kendi kendinize tedavi etmemenizi kesinlikle önermiyoruz. Cinsel terapi özellikle ilaç tedavileri ile kullanıldığında refleksleri kontrol edebilme şansı tanır.

Davranışçı ev ödevleri ile hastalar kasları çalıştırmayı, boşalmayı kademeli olarak geciktirmeyi öğrenir. Prezervatif kullanımı erkeklerde penis hissiyatında hafif bir değişime yol açarak boşalma süresinde ufak bir artış yaratabilir. Ancak diğer medikal tedaviler kadar başarılı değildir.

Hamilelikte cinsel ilişkiye girmek güvenli midir?

Çoğu zaman evet! Komplikasyonsuz normal bir hamilelik geçirdiğiniz sürece, suyunuz gelene veya doğuma başlayana kadar cinsel ilişkiye girmeye devam edebilirsiniz.

Endişelenmeyin: Bebeğiniz, rahim ve rahim çevresi kaslar tarafından korunur bununla beraber amniyotik sıvı yumuşak dokusu sayesinde bebeğiniz için yastık görevi görür. Ayrıca rahim ağzınızın içindeki mukus tıkacı da enfeksiyona karşı korunmaya yardımcı olur.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon durumlarına karşı (CYBE) bebeğinizi korumak için her zaman kadın ya da erkek prezervatifleri kullanmaya dikkat edin.

erken boşalma
Görsel: erken boşalma

Hamilelikte cinsel ilişkiye girmenin herhangi bir faydası var mı?

Hamilelik sırasında sırf eğlenmek için cinsel ilişkiye girmenin yanı sıra, diğer olası faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Aktif kalmak. Cinsel ilişkiye girmek kalori yakar, bu da sizin ve partnerinizin aktif kalmanıza ve formda kalmanıza yardımcı olabilir.
  • Daha iyi orgazmlar. Hamilelik sırasında genital bölgenize artan kan akışı, genellikle daha iyi orgazm olmanızı sağlar.
  • Mutlulukta artış. Orgazm olmak sizi mutlu ve rahatlamış hissettiren endorfin hormonunu salgılar. Bu da anksiyete, stres ve depresyona karşı sizde olumlu etkilere yol açar.
  • Partnerinizle daha yakın bağ. Hamilelik sırasında sağlıklı bir cinsel hayata sahip olmak, cinsel partnerinizle yakın duygusal bir bağ kurmanın iyi bir yoludur-özellikle bu kadar çok değişikliğin olduğu bir dönemde bu yakınlık önemlidir.

Sağlıklı günler dileriz 😊