Erken Gebelik Belirtileri ve Semptomları

0
1322
erken-gebelik-belirtileri-ve-semptomlari

Erken gebelik belirtileri ve semptomları arasında her ne kadar sabah kusması gibi yaygın semptomlara dikkat edilse de aslında birçok semptom ve belirti kendini gösterir. Anne olmak isteyen bireylerin gebelik beklentilerini karşılayan erken gebelik belirtileri ve semptomlarını Annelik Yolunda ailesi olarak bugün sizler için derledik.

Daha evde gebelik testi yapmadan önce, koku alma hassasiyeti, meme değişiklikleri ve yorgunluk gibi bazı erken gebelik belirtileri şeklinde uyarı alabilirsiniz. Ancak hamileliğin bu erken belirtilerinin çoğu, adet görmeden hemen önce sahip olduğunuz belirtilere benzeyeceğinden, farkı söylemek zor olabilir.

erken-gebelik-belirtileri-ve-semptomlari (1)
Görsel: Erken gebelik belirtilerinde adet döngüsü

Erken Gebelik Belirtilerinde Adet Döngüsü

Gebelik belirtileri arasında ilk ve en önemli bulgular adet döngüsüdür. Kadınlara özel olarak gerçekleşen adet döngüsünün kesintiye uğraması en yaygın gebelik belirtisi arasında yer almaktadır. Düzenli olarak hamile kalmaya çalışıyorsanız adet döngüsünün kesintiye uğraması büyük ihtimalle gebe olduğunuz anlamına gelebilir. Adet döngüsünün kesintiye uğraması %100 gebe kaldığınız anlamına gelmez tabi. Bunu altında ilaç kullanımı ya da çeşitli metabolik olaylar da yatabilir

Erken Gebelik Belirtilerinde Adet Döngüsü Nasıl Değişir?

İlk olarak, hamilelik belirtilerinin farklı insanlarda farklı zamanlarda ortaya çıkabileceğini unutmayın. Bazı kadınlar mümkün olan her hamilelik semptomunu yaşarken, diğerleri hamileliklerinin ilk haftalarına kadar bu semptomların çok azını (eğer varsa) yaşarlar. Bununla birlikte, tipik bir 28 günlük adet döngüsüne dayanan ortalama gebelik belirtileri zaman çizelgesi:

 1. Son adet tarihinizden yaklaşık 14 gün sonra: Hamilelik
 2. Son adet tarihinizden 17 veya daha fazla gün sonra: Koku alma hassasiyeti, hassas göğüsler, yorgunluk, bazal vücut ısısında yükselme başlayabilir
 3. Son adetinizden 20 ila 26 gün sonra: İmplantasyon kanaması, daha kalın servikal mukus oluşabilir
 4. Son adet tarihinizden 28 ila 35 gün sonra: Sık idrara çıkma ve ruh halinde dalgalanmalar başlayabilir; cevapsız dönem
 5. Son adet tarihinizden 35 veya daha fazla gün sonra: Diğer gebelik belirtileri, ilk üç aylık dönemin herhangi bir noktasında başlayabilir.
 6. Özel bir bazal vücut termometresi kullanıyorsanız, gebe kaldığınızda sıcaklığın yaklaşık 1 derece yükseldiğini ve hamileliğiniz boyunca yüksek kaldığını fark edebilirsiniz.
erken-gebelik-belirtileri-ve-semptomlari (2)
Görsel: Erken gebelik döneminde aşırı yorgunluk

Aşırı Yorgunluk

Kadınların hamileyken kendilerini bitkin hissetmeleri alışılmadık bir durum değildir. Bunun başlıca nedeni vücutlarında baş ağrısı, baş dönmesi ve mide bulantısına da neden olan ekstra hormonlardır. Hamileliğe bağlı bitkinlik (hiperemezis gravidarum olarak da bilinir) teşhisi konduysa, belirtileriniz zamanla düzelmezse mümkün olduğunca dinlenmeniz ve bir tıp uzmanından yardım almanız önemlidir.

Ağız Kuruluğu

Erken gebelik ve devamında gebelik sürecinde rastlanan genel belirtilerden birisi ağız kuruluğudur. Ağız kuruluğunuz varsa, bunun nedeni tükürük üretimini etkileyen hormon değişiklikleri veya sabah bulantısı veya mide ekşimesi (asit reflü) tedavisinde kullanılan ilaçlar olabilir.

Gün boyunca bol sıvı tüketerek ağız kuruluğunuzu hafifletebilirsiniz, bununla birlikte uygulayabileceğiniz diğer yöntemler:

 • Sert şeker veya buz parçaları emmek
 • Yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalamak
 • Yapay tükürük spreyi kullanmak
 • Şekersiz sakız çiğnemek
 • Katı yiyecekler yerken lokmalar arasında sık sık su içmek

Hasta hissetmek

Sabahları kendinizi hasta hissedebilir ve mideniz bulanabilir ancak, bu semptomun her zaman hamileliğin erken döneminde ortaya çıkmadığını bilmelisiniz. Yemek yedikten veya alkol aldıktan sonra mide bulantısı yaşamak da mümkündür. Sebebini bilmediğiniz devam eden hasta, yorgunluk durumunuzda doktorunuza danışabilir ya da hamilelik testi yapabilirsiniz.

erken-gebelik-belirtileri-ve-semptomlari (3)
Görsel: Erken gebelik belirtilerinde kabızlık

Kabızlık

Kabızlık yaygın bir erken hamilelik belirtisidir. Hormonal değişikliklerden kaynaklanabildiği gibi aynı zamanda yediğiniz bir şeylerden dolayı da kaynaklanabilir.

Göğüslerde Anormal Büyüme ve Değişiklik

Göğüslerinizin hassas, şiş ve ağır olduğunu fark edebilirsiniz. Erken gebelik sürecinden başlayıp hamilelik ve emzirme döneminde göğüslerinizin boyutunda değişiklik meydana gelebilir.

Göğüsler, bebeğinizin doğumundan sonra emzirmeye hazırlandıkları için hamileliğin erken döneminde ağrılı olabilir. Süt kanalları cilt yüzeyinin altında gelişmeye başladığında göğüslerin yumrulu veya hassas hissetmesi de yaygındır. Bu, dokunulduğunda rahatsızlığa neden olabilir ve bazı sütyenlerin takılmasını da rahatsız eder.

erken-gebelik-belirtileri-ve-semptomlari (4)
Görsel: Erken gebelik belirtilerinde göğüslerin anormal değişimi

Ruh Halinde Değişiklik

Erken gebelik döneminde ruh halinizin değiştiğini veya güçlü duygular yaşadığınızı fark edebilirsiniz. Bu, hamileliğin normal bir parçası olabilir. Duygudurum dalgalanmaları hormonlar tarafından tetiklenebilir, bu nedenle duygularınızın kaynağının ne olabileceğini anlamaya çalışın ve kendinizi bunlara sahip olduğunuz için yargılamadan önce anlamaya çalışın.

Erken gebelik belirtilerini tespit etmek, özellikle de farkında değilseniz zor olabilir. Hamile olabileceğinizden şüpheleniyorsanız, hamileliği onaylayabilmeleri veya dışlayabilmeleri için mümkün olan en kısa sürede doktorunuzla iletişime geçmeniz önemlidir.

Kaynaklar: 

 1. https://my.clevelandclinic.org/health/articles/9709-pregnancy-am-i-pregnant#:~:text=A%20note%20from%20Cleveland%20Clinic&text=Things%20like%20missing%20your%20period,think%20you%20might%20be%20pregnant.
 2. https://www.whattoexpect.com/pregnancy/symptoms-and-solutions/early-signs-of-pregnancy-before-missed-period/
 3. https://cityofoaksmidwifery.com/early-signs-of-pregnancy/