Estetik ve Hoş Görünmenin Gizli Sırrı: Kalıcı Makyaj

0
1590
Estetik ve Hoş Görünmenin Gizli Sırrı: Kalıcı Makyaj
Estetik ve Hoş Görünmenin Gizli Sırrı: Kalıcı Makyaj

Makyaj, estetik açıdan hoş görünmek ve yüzdeki vurguyu arttırmak için yüzyıllar boyunca kullanılan ve günümüzde de kullanılmaya devam edilen bir yöntemdir. Geçmişten günümüze gelişerek değişime uğrayan makyajda son yıllarda en çok tercih edilen tekniklerden birisi de kalıcı makyaj uygulamasıdır. Peki pek çok kadının tercih ettiği kalıcı makyaj nedir? Annelik Yolunda ekibi olarak bu yazımızda bu sorunun cevabını arayacağız.

Görsel 1: Günümüz teknolojisi ile kalıcı makyaj gelişmiştir.
Görsel 1: Günümüz teknolojisi ile kalıcı makyaj gelişmiştir.

Kalıcı Makyaj Nedir?

Kalıcı makyaj, doğal mineral ve renklerin deri altına işlenmesi ile yapılan bir uygulamadır. Kalıcı makyaj, mikro – pigment uygulaması olarak da bilinen tek kullanımlık iğneler ile yapılmaktadır. Deri altına enjekte edilen renkler, tamamen doğal, katkısız ve kokusuz maddelerdir.

Kalıcı makyaj, iki yöntem ile uygulanmaktadır. Bu yöntemler aşağıdaki gibidir:

  1. Mikro – Pigmentasyon Yöntemi: Bu teknik kalıcı makyaj uygulamasında ilk uygulanan tekniktir. Dövme makinasına benzeyen bir cihazla yapılmaktadır. Ucunda bulunan iğneler ile seçilen renkler deri altındaki dokulara işlenmektedir.
  2. Microblanding Yöntemi: Bu yöntemde ise cihaz yerine ucu iğneli özel bir kalem kullanılmaktadır. Bu kalem ile yine seçilen renkler bölgedeki deri altına işlenmektedir.

Bu yöntem de isteğe ve bölgeye göre uygulanmaktadır. Kalıcı makyaj uygulaması, genel olarak göz, dudak ve kaş bölgesine uygulanmaktadır.

Görsel 2: Kalıcı makyaj, doğal mineral ve renklerin deri altına işlenmesi ile yapılan bir uygulamadır.
Görsel 2: Kalıcı makyaj, doğal mineral ve renklerin deri altına işlenmesi ile yapılan bir uygulamadır.

Kalıcı Kaş Makyajı 

Kaşlarımız, yüz ifademizde en etkili kısımlardan biridir. Bu sebeple kaşların düzgün bir şekilde olması oldukça önemlidir. Kaşların eğimli durması, seyrek olması ya da istenilen şeklin doğal yollarla verilememesi gibi durumlarda kalıcı kaş makyajı bu problemleri çözebilmektedir. Kalıcı kaş uygulamasında kişinin istediği kaş şekli oluşturulmaktadır. Daha sonra ise yapılacak tekniğe göre işlem gerçekleştirilmektedir.

Kalıcı kaş makyajı iki çeşide ayrılmaktadır. Bu çeşitler aşağıdaki gibidir:

  1. Kaş Kontürü: Kaş istenilen şekilde çizilir ve ardından cihaz ile boşluklar doldurulur. Kalıcılık süresi genel olarak 3 ile 5 yıl arasında değişmektedir.
  2. Microblanding: Kaş istenilen şekilde ölçülendirilerek çizilir ve daha sonrasında ince uçlu kalem ile doldurulacak kısımlara ince kesikler atılır. Bir taraftan da atılan kesikler boyanır. Kıllar tek tek çizildiği için doğal kaş görünümü elde edilebilmektedir. Kalıcılığı 3 ya da 8 ay arasında değişebilmektedir.

Kalıcı Dudak Makyajı

Dudakları daha ön plana çıkarmak, şekil vermek ya da dudağın zamanla kaybolan şeklini tekrar geri kazandırabilmek için kalıcı dudak makyajı tekniği kullanılmaktadır. Kalıcı dudak makyajında doldurma işlemi yapılmaz çünkü dudak sürekli nemli olduğu için doldurma işlemi çok kalıcı olamamaktadır, bu nedenle dudağa sadece dudak kontürü uygulanır. Dudağın kendi rengine yakın bir renkle yapılan bu işlemde doğal bir görünüme kavuşulabilmektedir. Uygulama sonrasında herhangi krem, ruj ve benzeri ürünler 3 gün boyunca kullanılmaz. Bir hafta içerisinde de renk oturur ve dudak normal bir görünüme kavuşur.

Görsel 3: Dudakları daha ön plana çıkarmak, şekil vermek ya da dudağın zamanla kaybolan şeklini tekrar geri kazandırabilmek için kalıcı dudak makyajı tekniği kullanılmaktadır.
Görsel 3: Dudakları daha ön plana çıkarmak, şekil vermek ya da dudağın zamanla kaybolan şeklini tekrar geri kazandırabilmek için kalıcı dudak makyajı tekniği kullanılmaktadır

Kalıcı Eyeliner Uygulaması

Makyajda, eyeliner göze şekil vermek için en çok kullanılan ve en etkili olan üründür. Gözü daha büyük ya da küçük gösterebilen, çekik ve benzeri şekil verebilen eyeliner gözde vurguyu artırabilmektedir. Kalıcılığı 2 yıla kadar süren eyeliner uygulamasında kişinin gözüne vurgu yapılmaktadır.

Kalıcı Makyaj Ne Kadar Dayanıklıdır?

Kalıcı makyajın dayanıklılık süresi kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Cilt yapısı, yaş, çevresel etkenler, kalıcı makyajın dayanıklılık süresine etki edebilmektedir. Örnek olarak, esmer olan ciltlerde daha hızlı yenilenme olacağı için dayanıklılığı açık tenlilere göre daha kısa sürebilmektedir. Ekstra olarak, uygulanan bölgeye göre de kalıcılık süresi değişebilmektedir. Bununla birlikte kullanılan teknikte kalıcılık süresini etkileyebilmektedir. Mikropigmentasyon, microblading tekniğine göre daha kalıcıdır.

Kalıcı Makyaj Kimlere Uygulanmaz?

Kalıcı makyaj uygulaması, sağlıklı olan herkese güvenle uygulanabilen bir yöntemdir, fakat bazı durumlarda yapılmaz ve yapılması da tavsiye edilmez.

Kalıcı makyaj uygulaması;

  • Hamilelere, emziren kadınlara,
  • AIDS, HIV virüsü taşıyan kişilere,
  • Uygulanacak bölgede açık yara, uçuk, mantar vb. problemleri olanlara,
  • Belirli cilt ilaçlarını kullanan kişilere uygulanmaz.

Kanser hastalarında, kronik rahatsızlığı olan kişilerde ise doktor tavsiyesi alınması önerilmektedir.

Kalıcı Makyaj Zararlı Mıdır?

Kalıcı makyaj uygulamaları, temel olarak son derece güvenli bir uygulamadır, fakat yapıldığı yer ve kullanılan malzeme bu durumu etkileyebilmektedir. Eğer tek kullanımlık malzeme kullanılmazsa çeşitli bulaşıcı hastalıkların geçmesine, enfeksiyona neden olabilmektedir. Bununla birlikte renkli maddelerin doğal ve katkısız olması gerekir. İçerik olarak cilde uygun olmayan maddeler ciddi alerjilere, kanser ve benzeri risklere neden olabilmektedir.

Görsel 4: Kalıcı makyaj uygulamaları, temel olarak son derece güvenli bir uygulamadır.
Görsel 4: Kalıcı makyaj uygulamaları, temel olarak son derece güvenli bir uygulamadır.

Kalıcı makyaj uygulamasının steril ve hijyenik bir ortamda deneyimli bir uzman tarafından yapılması gerekir. Bu şekilde güvenli ve sağlıklı bir uygulamadır. Annelik Yolunda ekibi olarak kalıcı makyaj yaptırmadan önce yaptıracağınız yeri iyice araştırmanızı öneririz. Unutmayın, sağlığınız her şeyden daha önemli! Sağlıklı ve mutlu kalın.