Mis Gibi Ayaklar İçin Ev Yapımı Ayak Peelingi Tarifi

0
1615
ev yapımı ayak peelingi

Ayaklarınız bu tarife bayılacak! Sandaletlerin içinde ve tabii ki çıplak ayaklı kumsal fotoğraflarında yumuşacık ayaklarınızı gururla sergilemek istiyorsanız sizin için mutfağınızdaki malzemelerle hazırlayabileceğiniz ev yapımı ayak peelingi tarifimiz var!

ev yapımı ayak peelingi
Görsel: ev yapımı ayak peelingi

Yumuşatıcı ayak banyosu 

Ayaklarınızı peeling yapmadan önce ayak derinizi yumuşatmanız gerekir. Yumuşatıcı ayak banyonuzu iki farklı yöntemle hazırlayabilirsiniz. Birincisinde 1 bardak beyaz sirkeye 1/4 bardak deniz tuzu karıştırabilirsiniz. Veya bir kase ılık suya epsom tuzu atabilirsiniz. Güzel kokması için bir miktar esansiyel yağ da ekleyebilirsiniz.

Bu iki karışımdan birini bir kaba veya küvete doldurup ayaklarınızı içerisinde 10 dakika bekletin. Asidik su tabanlarınızı yumuşatacaktır. İsterseniz tolere edebileceğiniz kadar sıcak su kullanın. Günün sonunda ayakları rahatlatmak ve süper yumuşak tabanlar için atmanız gereken bir sonraki adıma hazırlamak için, sıcak bir ayak banyosundan daha iyi bir şey yoktur. Hadi peeling kısmına geçelim!

Ev yapımı ayak peelingi malzemeleri 

Tarif: 1/4 bardak taze kahve telvesi, 1/4 su bardağı koşer tuzu, 1/4 su bardağı zeytinyağı ve 1/2 muz

Malzemeleri bir kapta birleştirin ve ayaklarınızın ve alt bacaklarınızın her yerine sürün. 5-10 dakika kadar beklettikten sonra yuvarlak hareketlerle ovun ve durulayın. İşlem bittiğinde nemi hapsetmek için cömert bir tabaka ayak kremi veya vazelin uygulayın ve yatmadan önce çorap giyin. Bu, muzdan gelen tüm ekstra hidrasyonu gerçekten kilitler ve ayaklarınızın yumuşacık olmasını sağlar.

ev yapımı ayak peelingi
Görsel: ev yapımı ayak peelingi

Yenileyici kahve peelingi

Kafeinli peelingler vücudu sağlıklı gösteren, canlandırıcı ve uyarıcı bakım kürleridir. Özellikle bu formülde ana bileşen olarak kullanılan öğütülmüş kahve, selülit görünümünü azaltmaya ve ölü deri hücrelerini gidermeye yardımcı olur. Ayrıca gençleşmeyi desteklediği, hatta lenfatik drenajı (masaj etkisi) desteklediği ve vücuttaki toksinleri temizlemeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Kozmetik alanında satılan vücut peelingleri birçok kimyasal madde içerir ve para açısından pahalı olabilir. Bazen bu gereksiz tüketime yol açar. Dışarıdan bir şeyler satın almak yerine, evdeki ikinci kahvenize ferahlatıcı bir vücut peelingi hazırlama şansı verebilirsiniz. Daha pahalı ve doğal olacak ve etkilerini daha çabuk görebileceksiniz.

Yenileyici kahveli peeling için malzemeler:

1 fincan öğütülmüş organik kahve, 1 fincan organik şeker veya kaya tuzu, yarım fincan eritilmiş hindistancevizi yağı, isteğe bağlı uçucu yağlar (özellikle lavanta yağı kullanabilirsiniz).

Nasıl yapılır?

Öncelikle hindistancevizi yağının eridiğinden, ancak çok sıcak olmadığından emin olun. Oda sıcaklığında olduğundan emin olun. Tüm malzemeleri bir kapta birleştirin ve hava geçirmez bir kavanoza veya kaba aktarın.

kahveli peeling
Görsel: kahveli peeling

Dikkat edilmesi gerekenler: 

Önceden öğütülmüş ve paketlenmiş kahve ürünlerini kullanırken, maskeyi bir haftadan fazla buzdolabında saklamayın. Bunun yerine, kahve dışındaki tüm malzemeleri bir kasede karıştırın, ardından buzdolabına koyun ve kaveli peelingi yapacağınız zaman öğütülmüş kahveyi ekleyin.

Nasıl kullanılır?

Canlandırıcı vücut peelingini kullanmadan önce gözenekleri açmak için sıcak bir banyo yapın. Ardından yumuşak bir fırçayla 20 dakika fırçalayın. Ardından vücudunuzu iyice durulamayı ve nemlendirmeyi unutmayın. Kahveli peelingden arındıktan sonra vücudunuz daha taze ve yenilenmiş olacaktır.

Peeling nedir?

Peeling, kelimenin anlamı ile soyulmayı ifade eder. Kozmetik bir terim olarak cildin üst tabakasını tek başına veya kimyasal veya fiziksel faktörlerle kullanarak cildin üst tabakasının kısmen soyulması veya inceltilmesi işlemidir.

Başka bir deyişle, buna derin temizlik diyebiliriz. Bu sayede cilt yüzeyi tazelenir ve yenilenir. Bu sayede cilt yüzeyindeki hafif düzensizliklerin ve pürüzlerin ortaya çıkması minimuma indirilebilir. Bu sayede cildiniz daha parlak, daha net ve pürüzsüz bir görünüme kavuşabilir. Ancak bu işlem doğru şekilde tamamlanmadığı takdirde cildinize zarar verebilir.

kahve-telvesi-peeling
Görsel: Kahve telvesi vücut peelingi

Peeling nasıl yapılır?

Peeling amaçlı çeşitli cilt güzellik ürünleri bulunmaktadır. Bazıları, glikolik asit, laktik asit, mandelik asit ve salisilik asit gibi küçük miktarlarda soyma bileşenleri içerir. Bu ürünler ayrıca cildin yüzeyini mekanik olarak çizen maddeler içerebilir. Bu amaçla belirli meyve tohumlarından elde edilen tozlar, kahve, şeker gibi maddeler de kullanılabilir. Ek olarak, kalifiye uzmanlar daha güçlü kimyasal sıyırıcılar kullanmalıdır. Bu tür ürünlerin kişisel kullanımı çok tehlikeli ve rahatsız edici olabilir.

Doğru peeling nasıl yapılır?

Seçilen peeling ürünleri formülüne göre kullanılmalı ve ciltte önerilen süreden daha uzun süre kalmamasına özen gösterilmelidir. Nazik masaj şeklinde uygulayın, aşırı baskı ve şiddetli ovalamadan kaçının. Daha hassas olan göz ve dudak bölgesine yaklaşmayın. Unutmayın, boyun ve göğüs bölgenizin tıpkı yüzünüz gibi soyulması gerekebilir. İyi bir duş ve buhar banyosunun ardından yüz, boyun, vücut ve omuz bölgesinin soyulması daha uygundur.

işlemden sonra cildi ılık suyla iyice durulayın. Aşırı sürtünmeden kaçınmalısınız. Mümkünse, sıcak su gibi yatıştırıcı ürünler kullanmalı ve cildinizi desteklemek için yatıştırıcı ve güçlü nemlendiriciler (özellikle aloe vera) kullanmalısınız.

Sağlıklı günler dileriz 😊