Evde Kendi Yoğurdunu Yapmak Aslında Çok Kolay

0
1573
evde-kendi-yogurdunu-yapmak

Son zamanlarda evde kendi yoğurdunu yapmak oldukça merak edilen bir soru. Sizler için yoğurdun faydalarını ve nasıl yapıldığını araştırdık:

Bugünlerde çoğu insan, yoğurdun probiyotikler veya yararlı bakteriler içerdiği ve sağlıklı bir besin olduğu konusunda hemfikir. Bununla birlikte, süpermarketteki yoğurt, düşündüğünüz kadar da sağlıklı etkiyi sağlamayabilir. Yani, vücudunuzun kullanabileceği kalsiyum içeren kaliteli malzemelerden yapılmış sağlıklı bir gıda satın aldığınızı düşünüyorsunuz. Ama satın aldığınızı düşündüğünüz yoğurt, o yoğurt değil. Bu yüzden evde kendi yoğurdunu yapmak şu an için en doğru harekettir.

evde-yogurt-yapmak

Son yıllarda ticari olarak üretilen yoğurda ne oldu?

Süt endüstrisi tarafından kullanılan inek cinsi, kalitesiz süt üretir. Bu nedenle, bu sütler kullanılarak yapılan yoğurtların kalitesi de düşmektedir. Organik yoğurt satın alsanız bile, o yoğurdu yapmak için kullanılan süt büyük olasılıkla Holstein ineklerinden gelir – bilirsiniz, organik markaların etiketlerinde bile gördüğünüz o sevimli siyah beyaz ineklerden. Aslında, süt ineklerinin %94’ünden fazlası Holstein’tır.

Yoğurdun sağlığa faydaları nelerdir?

Öncelikle yoğurdun sütten geldiğini unutmayalım. Bu nedenle, yoğurt yerseniz hayvansal protein ve ayrıca kalsiyum, B-2 vitamini, potasyum ve magnezyum gibi süt ürünlerinde bulunan diğer bazı besinleri de almış olursunuz.

Ancak yoğurtla ilgili daha çok duyduğumuz sözlerden biri “probiyotikler”. Probiyotikler, sindirim sisteminde doğal olarak bulunan “dost bakterilerdir”. Bu “iyi bakterilerin” canlı türleri birçok yoğurt ürününde de bulunur. Daha fazla araştırma yapılması gerekmekle birlikte, bazı probiyotik türlerinin bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve sağlıklı bir sindirim sistemini teşvik etmeye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

bağırsak-bakterileri
Görsel: Bağırsak bakterileri

Yoğurdun sağlığa faydaları o kadar fazladır ki, birçok sağlıklı beslenen insan günlük bir alışkanlık olarak yoğurt tüketir. Ve her yıl, yoğurt yemenin sağlığa faydaları hakkında fikir veren daha fazla araştırma yayınlanmaya devam ediyor.

Her gün biraz yoğurt yemenin sağlık açısından 4 faydası:

  • Besin değerleri açısından zengindir: Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu hemen hemen her besin maddesini içerir. Sağlıklı dişler ve kemikler için gerekli bir mineral olan kalsiyum içerdiği bilinmektedir. Sadece bir fincan günlük kalsiyum ihtiyacınızın % 49’unu karşılar.

Ayrıca, kalp hastalığına ve bazı nöral tüp doğum kusurlarına karşı koruyabilen B vitamini, özellikle B12 vitamini ve riboflavin bakımından yüksektir. Bir fincan günlük fosfor ihtiyacınızın % 38’ini, magnezyum için % 12’sini ve potasyum için % 18’ini sağlar. Bu mineraller, kan basıncını, metabolizmayı ve kemik sağlığını düzenlemek gibi çeşitli biyolojik süreçler için gereklidir.

Çeşitli Besinler Tüketin
Çeşitli Besinler Tüketin
  • Protein bakımından yüksektir: Yoğurt, 200 gram başına yaklaşık 12 gram ile etkileyici miktarda protein sağlar. Proteinin, enerji harcamalarınızı veya gün boyunca yaktığınız kalori miktarını artırarak metabolizmayı desteklediği gösterilmiştir.

Yeterli protein almak, tokluğa neden olan hormonların üretimini artırdığı için iştahın düzenlenmesi için de önemlidir. Genel olarak tükettiğiniz kalori miktarını otomatik olarak azaltabilir, bu da kilo kontrolü için faydalıdır.

süt-ve-süt-ürünleri
Görsel: Süt ve süt ürünleri
  • Sindirim sağlığına fayda sağlar: Bazı yoğurt türleri, başlangıç ​​kültürünün bir parçası olan veya pastörizasyondan sonra eklenen canlı bakteriler veya probiyotikler içerir.Bunlar tüketildiğinde sindirim sağlığına fayda sağlayabilir. Maalesef birçok yoğurt pastörize edilmiştir, bu da içerdikleri faydalı bakterileri öldüren bir ısıl işlemdir.

Yoğurdunuzun etkili probiyotikler içerdiğinden emin olmak için etikette listelenmesi gereken canlı, aktif kültürler içeren bir yoğurt arayın. Ya da, evde kolayca bol miktarda probiyotik içeren yoğurdunuzu kendiniz yapabilirsiniz.

yogurt
Görsel: Evde kendi yoğurdunu yapmak sağlık için en doğu olandır
  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir: Düzenli olarak yoğurt tüketmek – özellikle probiyotik içeriyorsa – bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve bir hastalığa yakalanma olasılığınızı azaltabilir. Probiyotiklerin, viral enfeksiyonlardan bağırsak bozukluklarına kadar çeşitli sağlık koşullarıyla bağlantılı olan iltihabı azalttığı gösterilmiştir. Araştırmalar, bazı durumlarda probiyotiklerin soğuk algınlığının görülme sıklığını, süresini ve şiddetini azaltmaya da yardımcı olabileceğini gösteriyor.

İşte size evde kendi yoğurdunu yapmak için harika bir tarif

Malzemeler: 1 litre süt ( günlük süt kullanmanızı tavsiye ederiz, paket sütlerle kıvamı tutmayabilir), 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 tutam tuz

  • Sütü tencerede ağzı açık olarak orta ateşte kaynatın, kaynadıktan sonra kısık ateşte 10-15 dakika daha kaynatın.
  • Kaynayan sütü ocaktan alıp, hafif el yakacak dereceye kadar soğutun. Bir kase içerisinde maya olarak kullanılacak yoğurdu ve tuzu karıştırın, ardından soğuyan sütten bir miktar kaseye alıp çırpın.
evde-kendi-yogurdunu-yapmak-
Görsel: Evde kendi yoğurdunuzu yaparken doğru sıcaklıkta mayayı eklediğinizden emin olun
  • Çırptıktan sonra tüm malzemeleri süte ekleyin. Yoğurdun mayalandığı tencereyi ağzı açık kalmayacak şekilde sıkıca sarın ve kapatın.
  • Tencereyi tamamen bezle kaplayın. 4 saat sonra tencereyi kontrol edin eğer bir sorun yoksa buzdolabına kaldırıp 1 gün dinlendirin.
  • Buzdolabında bir gün dinlenmesi, olgunlaşması ve suyunu çekmesi gerekmektedir. Afiyet olsun…

Sağlıklı günlerde tüketmeniz dileğiyle ?