Evde Kilo Verme Yöntemleri

0
1575
evde-kilo-verme-yöntemleri
Görsel: sağlıklı kilo vermek

İnternette pek çok kötü evde kilo verme bilgisi var. Tavsiye edilenlerin çoğu, en iyi ihtimalle sorgulanabilir ve herhangi bir gerçek bilime dayanmamaktadır. Bununla birlikte, gerçekten işe yaradığı kanıtlanmış birkaç doğal yöntem vardır. İşte sizin için özel derlediğimiz doğal olarak kilo vermenin birkaç yolu:

Diyetinize Protein Ekleyin

Kilo kaybı söz konusu olduğunda, protein besinlerin kralıdır. Vücudunuz, yediğiniz proteini sindirirken ve metabolize ederken kalori yakar, bu nedenle yüksek proteinli bir diyet metabolizmayı günde 80-100 kaloriye kadar hızlandırabilir. Yüksek proteinli bir diyet, kendinizi daha tok hissetmenize ve iştahınızı azaltmanıza da yardımcı olabilir. Aslında, bazı araştırmalar, insanların yüksek proteinli bir diyetle günde 400’ün üzerinde daha az kalori yediğini gösteriyor. Yüksek proteinli bir kahvaltı (yumurta gibi) yemek kadar basit bir şeyin bile güçlü bir etkisi olabilir.

evde-kilo-vermek-icin-protein-agirlikli-beslenin
Görsel 1: Evde kilo vermek için öncelikle diyetinize protein eklemelisiniz.

Bütün, Tek Malzemeli Gıdalar Yiyin

Daha sağlıklı olmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, diyetinizi bütün, tek bileşenli yiyeceklere dayandırmaktır.

Bunu yaparak ilave şeker, yağ ve işlenmiş gıdanın büyük çoğunluğunu ortadan kaldırmış olursunuz. Bütün yiyeceklerin çoğu doğal olarak çok doyurucudur ve sağlıklı kalori sınırları içinde tutmayı çok daha kolay hale getirir.

Ayrıca, bütün yiyecekleri yemek, vücudunuza düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu birçok temel besini sağlar. Kilo kaybı genellikle bütün yiyecekleri yemenin doğal bir yan etkisi olarak ortaya çıkar. Evde kilo vermenize yardımcı olacak yiyecekleri buradaki yazımızdan bulabilirsiniz.

tek-malzemeli-gıdalar-yiyin
Görsel 2: Tek malzemeli, bol vitamin ve mineral içerikli gıdalar tüketin

İşlenmiş Gıdalardan Kaçının

İşlenmiş gıdalar genellikle ilave şeker, ilave yağ ve kalori bakımından yüksektir. Dahası, işlenmiş gıdalar mümkün olduğunca çok yemek yemenizi sağlamak için tasarlanmıştır. İşlenmemiş gıdalardan çok daha fazla bağımlılık benzeri yemeye neden olurlar. Evde kilo verme sürecinizin eksiksiz ilerlemesini istiyorsanız, işlenmiş gıdalardan kaçının

Sağlıklı Yiyecekler ve Atıştırmalıklar Stoklayın

Araştırmalar, evde sakladığınız yemeğin kilo ve yeme davranışını büyük ölçüde etkilediğini göstermiştir. Her zaman sağlıklı yiyecekler bulundurarak, sizin veya diğer aile üyelerinin sağlıksız yemek yeme şansını azaltırsınız.

Ayrıca, hazırlaması ve hareket halindeyken yanınızda götürmesi kolay birçok sağlıklı ve doğal atıştırmalık da vardır. Bunlara yoğurt, bütün meyve, fındık, havuç ve haşlanmış yumurta dahildir.

Eklenen Şeker Alımınızı Sınırlayın

Çok fazla ilave şeker yemek, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve kanser gibi dünyanın önde gelen hastalıklarından bazılarıyla bağlantılıdır. Şeker, içerik listelerinde pek çok isimle geçtiğinden, bir ürünün gerçekte ne kadar şeker içerdiğini anlamak çok zor olabilir. İlave şeker alımınızı en aza indirmek, diyetinizi iyileştirmenin harika bir yoludur.

seker-alımını-sınırlandırın
Görsel 3: Şeker alımını azaltın

Su İçin

Aslında su içmenin kilo vermeye yardımcı olabileceği iddiası doğrudur. 0,5 litre (17 ons) su içmek, yaktığınız kaloriyi daha sonra bir saat boyunca %24-30 oranında artırabilir.

Yemeklerden önce su içmek, özellikle orta yaşlı ve yaşlı insanlar için kalori alımının azalmasına neden olabilir. Su, kalori ve şeker bakımından yüksek diğer içeceklerin yerini aldığında kilo vermek için iyi bir tercihtir.

Şekersiz Kahve İçin

Neyse ki insanlar, kahvenin antioksidanlar ve diğer faydalı bileşiklerle yüklü sağlıklı bir içecek olduğunun farkına varıyorlar.

Kahve içmek enerji seviyelerini ve yaktığınız kalori miktarını artırarak kilo vermeyi destekleyebilir. Kafeinli kahve, metabolizmanızı %3-11 oranında artırabilir ve tip 2 diyabet geliştirme riskinizi %23-50 oranında azaltabilir. Dahası, sade kahve, kendinizi tok hissetmenize neden olduğu ve neredeyse hiç kalori içermediği için kilo vermek için çok uygundur.

Glucomannan ile Takviye

Glucomannan, işe yaradığı kanıtlanmış birkaç kilo verme hapından biridir. Bu suda çözünür, doğal diyet lifi, fil yemi olarak da bilinen konjac bitkisinin köklerinden gelir. Glucomannan düşük kalorilidir, midede yer kaplar ve midenin boşalmasını geciktirir. Aynı zamanda protein ve yağ emilimini azaltır ve faydalı bağırsak bakterilerini besler.

Suyu emme konusundaki olağanüstü yeteneğinin, onu kilo kaybı için bu kadar etkili kılan şey olduğuna inanılıyor. Bir kapsül, bir bardak suyun tamamını jele dönüştürebilir.

Sıvı Kalorilerden Kaçının

Sıvı kaloriler, şekerli alkolsüz içecekler, meyve suları, çikolatalı süt ve enerji içecekleri gibi içeceklerden gelir. Bu içecekler, artan obezite riski de dahil olmak üzere çeşitli yönlerden sağlık için oldukça olumsuz durumlara neden olur.

Son zamanlarda yapılan bir çalışma, şekerle tatlandırılmış bir içeceğin çocuklar arasında obezite riskinde %60’lık bir oranda büyük bir artış olduğunu ortaya çıkardı.

sıvı-kalorilerden-kaçının
Görsel 4: Sıvı kalorilerden uzak durun