Evde Pilates Yapmanın Faydaları Nelerdir?

0
1628
Evde Pilates Yapmanın Faydaları Nelerdir?
Evde Pilates Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Pilates yapmak vücudunuza verebileceğiniz en büyük ödüllerin başında gelmektedir. Evde pilates yaparak vücudunuzun merkezinin güçlenmesini ve vücudunuzun esneklik kazanmasını sağlayabilirsiniz. Annelik Yolunda ekibi olarak, pilatesin faydalarını say say bitiremeyiz. En iyisi siz şimdiden pilates matı ve pilates topu siparişi vererek, evde sağlıklı yaşama ilk adımı atın. Günde sadece bir saatinizi ayırarak, vücudunuzun ne kadar hızlı şekillendiğini göreceksiniz. Hazırsanız, evde pilates yapmanın faydalarını hep birlikte inceleyelim.

Görsel 1: Evde pilates yaparak vücudunuzun merkezinin güçlenmesini ve vücudunuzun esneklik kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Kilo Verme Sürecini Hızlandırır

Evde pilates yapmak, kilo verme sürecinde olanlar için çok faydalı bir egzersizdir çünkü evde pilates yaparak dakikada 4 ila 8 kalori yakabilirsiniz. Eğer beslenmenize dikkat ederseniz ve düzenli olarak pilates yaparsanız daha hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Yetişkin bir insanın bir hafta içerisinde 1 kilo vermesi için günde ortalama 500 kalori yakması ya da 500 kalori daha az tüketmesi öneriliyor. Siz de diyet yaparken bu süreci 30-45 dakikalık pilates seansları ile desteklerseniz, hayalinizdeki vücuda sahip olabilirsiniz.

Görsel 2: Evde pilates yapmak, kilo verme sürecinde olanlar için çok faydalı bir egzersizdir çünkü evde pilates yaparak dakikada 4 ila 8 kalori yakabilirsiniz.

Bel ve Sırt Ağrılarını Azaltır

Evde pilates yapmak, üst gövdedeki kas ağrılarının azalmasına yardımcı oluyor. Eğer sırt ve bel ağrısından şikayetçiyseniz pilates yaparak sırtınızı destekleyebilir ve core kaslarınızın güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Biliyorsunuz, sırt ağrıları yanlış duruş ve yanlış pozisyondan oturmaktan dolayı oluşuyor. Pilates yapmak, vücuttaki sırt ağrılarına sebep olan temel dengesizlikleri düzenleyerek vücudun daha doğru durmasını ve omurganın güçlenmesini sağlar. Sırt ağrıları için pilates yapmak isteyenler sırt ve bel ağrılarına göre pilates hareketlerini takip etmeliler.

Görsel 3: Eğer sırt ve bel ağrısından şikayetçiyseniz pilates yaparak sırtınızı destekleyebilir ve core kaslarınızın güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

Daha Esnek Olmanızı Sağlar

Pilates yapanların yorumlarına göre vücudunuz çok hızlı bir şekilde esneklik kazanıyor ve kendinizi daha çekici hissetmeye başlıyorsunuz. “Hiç esnek değilim!” diye üzülüyorsanız, pilatese başlayarak vücudunuza daha esneklik kazandırabilirsiniz. Diğer evde yapılan egzersizlerin aksine pilates yapmak, omurgayı esnetiyor, uzatıyor, iş ve dış rotasyon sağlıyor ve sol şeklinde çalıştırarak vücudun her yerinde esneklik amaçlıyor. Pilates yaparak vücudunuza esneklik kazandırdığınızda daha az yaralanmanın olduğunu ve daha estetik bir şekilde dans ettiğinizi fark edeceksiniz.

Görsel 4: Pilates yapanların yorumlarına göre vücudunuz çok hızlı bir şekilde esneklik kazanıyor ve kendinizi daha çekici hissetmeye başlıyorsunuz.

Daha Kusursuz Duruş Sağlar

Pilates incelmenize ve vücudunuzun daha doğru bir duruş kazanmasına yardımcı oluyor. Pilates kas simetrisini düzenleyerek duruş bozukluklarını gidermeyi amaçlıyor. Uzun süredir pilates yapanlara baktığınızda ne kadar dik ve doğru durduklarını fark edebilirsiniz. Pilatesle güçlenen core kasları vücudunda daha az ağrının olmasına ve ev işlerinden sonra vücudunun ağrımamasını sağlar. Ayrıca evde pilates yapmak sakinleşmeye ve stresinin azalmasına da yardımcı oluyor. Yorgunluğunu atmak ve günün stresini boşaltmak için hemen pilates yapmaya başlamalısınız.

Görsel 5: Pilatesle güçlenen core kasları vücudunda daha az ağrının olmasına ve ev işlerinden sonra vücudunun ağrımamasını sağlar.

Annelik Yolunda ekibi olarak, vücudunuza dikkat etmenizi temenni eder, mutlu günler dileriz!

Kaynaklar:

  1. https://pilatesfitcambridge.co.uk/advice/what-are-the-benefits-of-practicing-pilates-at-home/
  2. https://www.healthline.com/nutrition/pilates-benefits
  3. https://www.verywellfit.com/the-many-benefits-of-pilates-exercise-2704865

Görsel Kaynak: https://blog.decathlon.com.tr/category/pilates-2/page/3/