Çok Fazla Kahve İçtiğinizi Gösteren 6 İşaret

0
1723
Çok Fazla Kahve İçtiğinizi Gösteren 6 İşaret

Kahve içmek modern yaşamın  bir vazgeçilmezi sayılabilir. Evet, onu çok seviyoruz, ama bazı gerçeklerle de yüzleşmek de yarar var… Bu yazıda kahve içerken ölçüyü kaçırdığınızı size işaret eden   vücut sinyallerinden bahsediyoruz. İşte çok fazla kahve içtiğinizi gösteren 6 işaret:

Midenizde Problem Yaşıyorsunuz

Kahvenin bağırsak çalıştırıcı etkisi vardır. Hatta müshil etkisi bir vardır. Kahve içtiğinizde mideden kolona doğru, aktiviteyi arttıracak bir hormon salgılanır. Çok fazla kahve içmek ishal olmanıza yol açabilir. Ayrıca kahve reflüyü de tetikler. Bu nedenle midenizle ilgili bir sorun yaşadığınızda kahve içmeye ara vermenizde yarar var.

Çok Fazla Kahve İçtiğinizi Gösteren Mide

Bolca Kahve İçtiğinizin Ertesi Günü Yorgunluk Hissediyorsunuz

Kahve vücuda alındığında sinir sisteminizi uyarır. Buna bağlı olarak da fiziksel hareketliliğiniz ve performansınız % 11 ila 12 oranında artar. Bu önce cazip gibi görünse de,  yapılan bazı araştırmalar çok fazla kahve içildikten bir süre sonra insanların kendini yorgun hissederek uykuya daldığını gösteriyor. Fakat gerçekten çok kahve içtiyseniz, bu uykudan dinlenmiş kalkamazsınız.

Anksiyete Hissediyorsunuz

Kafein sizin uyanık ve dinç kalmanıza yardım eder. Fakat her gün büyük dozlarda kahve tüketimi endişeli ve sinirli olmanıza yol açabilir. Sebepsiz gerginlik hissediyorsanız kafein tüketiminizi kontrol altına alın.

Uykusuzluk Çekiyorsunuz

Kafein uyanık kalmanıza yol açar fakat bu sayede uykuya dalma sürenizi de uzatabilir.  Fazla miktarda kahve tüketimi uykuya dalma süresinin uzamasına yol açar. Böyle bir durumda da uykunuzu alamayacağınız için ertesi gün kendinizi daha yorgun hissedersiniz.

Böyle dönemlerde kahve tüketiminizi azaltın.

Çok Fazla Kahve İçtiğinizi Gösteren Yorgunluk

Kalp Çarpıntısı ve Yorgunluk Hissediyorsunuz

Hızlı kalp çarpması etkisi, herkeste görülen bir belirti değildir.  Yüksek dozda kahve tüketiminin özellikle gençlerde nabız vuruşunu arttırdığı kanıtlanmıştır. Genel kural olarak kan basıncı ve kalp sorunları olan kişiler için kahve önerilmez.

Metabolizmanız Hızlandı Ve Bağımlı Oldunuz

Kafeinin yağ yakıcı özelliği vardır. Kafeinin vücut metabolizmasını   % 3 ila % 11 oranında arttırdığı bilinen bir gerçektir.  Fakat kahvenin bu olumlu etkisine güvenerek, bolca kahve tüketmek su içme alışkanlığınızın önüne geçebilir.  Bunun sonunda da su içmemenin olumsuz etkisi kahvenin vücudunuzda yarattığı olumlu etkinin yerini alır.

Çok fazla kahve içtiğinizi gösteren 6 işaret hissedildiğinde ciddiye alınmalıdır.