Kimsenin Size Anlatmadığı Garip 10 Erken Gebelik Belirtileri

0
1649
gebelik-belirtileri

Herkes klasik gebelik belirtilerini bilir. Adetini kaçırma, göğüslerin hassaslaşması ve bitmek bilmeyen yorgunluk durumu.

Ancak hamile kadınlar da bu ilk belirtilerin dışında bir sürü semptom yaşarlar. Mukus akıntısından tadım metaline ve baş ağrısına kadar her türlü zorluk ile karşılaşabilrsiniz.

gebelik-belirtileri

İşte size kimsenin söylemediği 10 garip erken gebelik belirtisinin bir listesi:

1. Gebelik belirtileri: erken vajinal akıntı

Birçok kadın vajinal akıntı yaşarken, genellikle hamilelikle ilişkili değildir. Ancak hamile kadınların çoğu, ilk üç aylık dönemde ve hamilelikleri boyunca yapışkan, beyaz veya soluk sarı mukus salgılar.

Artan hormonlar ve vajinal kan akışı akıntıya neden olur. Rahim boynunuz ve vajina duvarlarınız yumuşadıkça enfeksiyonları önlemek için hamilelik sırasında artar. Akıntı şu şekilde başlarsa doktorunuzu ziyaret edin:

  • koku
  • yanık
  • kaşıntı
  • yeşilimsi sarı
  • çok kalın veya sulu akıntı

Bunlar enfeksiyon belirtisi olabilir.

hamilelikte-vajinal-akinti-
Görsel: Hamilelikte vajinal akıntı

2. Vücudunuz ısıyı artıracaktır

Yumurtlamadan sonra sabah uyandığınızda, vücut ısınız biraz yükselir. Bir sonraki adet dönemine kadar bu şekilde kalır. Ancak bazal vücut ısısı olarak bilinen bu sıcaklık iki haftadan daha uzun süre yüksek kalırsa, hamile olabilirsiniz.

3. Başınız ağrır, kramplar hissedersiniz ve her zaman işemek istersiniz

Hamilelik sırasında bazı hormonlarda ve kan hacminde meydana gelen değişiklikler baş ağrısına neden olabilir. Bazı kadınlarda karınlarında adet benzeri kramplar yaşarlar. Ve çoğu kadın tuvalete fazladan gider. Bunun nedeni büyüyen rahminizin mesanenize baskı yapmasıdır.

gebelikte-bacak-krampları

4. Oda dönüyormuş gibi hissedebilirsiniz

Hamile kadınların ilk trimesterde sersemlemiş veya baş dönmesi hissetmesi nadir değildir. Hamilelik anne adaylarında kan basıncının düşmesine ve kan damarlarının genişlemesine neden olur.

Ancak belirtilerinize çok dikkat edin. Şiddetli karın ağrısı ile birlikte vajinal kanama ve şiddetli baş dönmesi, ektopik gebeliğin bir işareti olabilir. Dış gebelikte döllenmiş yumurta rahim dışına yerleşir. Hayati tehlike arz eden komplikasyonlardan kaçınmak için hemen bir doktora görünün.

hamilelikte-baş-dönmesi-nedenleri
Görsel: Hamilelikte baş dönmesi nedenleri

5. Tuvalete çıkamazsınız

Tuvalete çıkmak istersiniz ama çıkamazsınız bu da şişkin hissetmenize neden olur. Bunun nedeni, hamilelikte meydana gelen hormonal değişikliklerinin doğum öncesi vitaminler gibi kabızlığa yol açabilmesidir.

Hamilelik sırasında sindirim sisteminiz yavaşlar. Bu, besin maddelerini kan dolaşımınıza emmek ve bağırsaklarınıza ulaşmak için yeterli ekstra zaman sağlar.

gebelikte-kabızlık-neden-olur
Görsel: Gebelikte kabızlık neden olur

Tuvalete çıkamıyorsanız, diyetinize daha fazla lif ekleyin, bol miktarda sıvı için ve düzenli olarak egzersiz yapın. Sizi çok rahatsız ediyorsa, doktorunuza hamilelik için güvenli bir dışkı yumuşatıcı için danışabilirsiniz.

6. Sahte bir adet dönemi yaşayabilirsiniz

Hamile kadınların yaklaşık %25 ila 40’ı hamileliğin erken döneminde hafifçe kanar veya lekelenme fark eder. Hafif kanama döllenmiş yumurta rahim zarına yapıştığı zaman meydana gelebilir. Bu, implantasyon kanaması olarak bilinir. Gebe kaldıktan yaklaşık iki hafta sonra yaygın hale gelir.

gebelikte adet kanaması
Görsel: Gebelikte adet kanaması

Kanama ayrıca servikal tahriş, ektopik gebelik veya düşük yapma tehdidinden de kaynaklanabilir. Hafif kanamanız ağırlaşırsa veya şiddetli kramplar, sırt ağrısı veya bıçaklanma ağrıları eşlik ederse derhal tıbbi yardım aldığınızdan emin olun.

7. Soğuk algınlığı veya grip yaşayabilirsiniz

Hamilelik bağışıklığınızı azaltır. Bu, öksürük, soğuk algınlığı ve gribe daha yatkın olduğunuz anlamına gelir. Hamile kadınların hamileliğin erken dönemlerinde soğuk algınlığı veya grip benzeri semptomlar yaşaması sıkça görülür.

Hamilelik için güvenli tedavi seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşun. Hamile anne adayları, grip kaynaklı ciddi hastalıklara karşı daha savunmasızdır. Bu, bebeğiniz için ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Grip-Nezle ve Covid-19-Farklar-Nelerdir

8. Göğsünüzde yanma hissedebilirsiniz

Hormonlar hamilelik sırasında her şeyi değiştirir. Buna mideniz ve yemek borusu arasındaki kapak da dahildir. Bu bölge hamilelik sırasında gevşer ve bu da mide asidinin yemek borunuza sızmasına ve mide ekşimesine neden olabilir.

Daha küçük, daha sık yemek yiyerek savaşın. Ayrıca kızarmış yiyecekleri de kesin. Gazlı içeceklerden, turunçgillerden, meyve sularından ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmaya çalışın.

9. Çok fazla duygu değişimleri yaşarsınız

Hormonlarınız hamile kaldığınızda aniden değişir. Bu duygularınızı çılgına çevirebilir. Alışılmadık derecede ağlamaklı ve duygusal hissedebilirsiniz. Libido sıcaktan soğuğa ve sonra tekrar sıcağa döner. Ayrıca ruh hali değişimleri yaşayabilirsiniz. Bu, hamileliğin erken döneminde çok yaygındır.

hamilelikte-baş-dönmesi

10. Metal tadı alabilirsiniz

Hamilelik sırasında östrojen ve progesterondaki artışlar, birçok hamile kadın için tat değişikliğine neden olabilir.

Dysegusia denen bir durum, bazı hamile kadınların metal tadı almasına neden olur. Öğle yemeğinizle eski kuruşları çiğniyormuş gibi hissedebilirsiniz. Tuzlu şeyler yiyerek ve şekersiz sakızları çiğneyerek metalik tattan kurtulabilirsiniz. Ayrıca daha soğuk sıvılar içmeyi veya daha baharatlı yiyecekler yemeyi deneyin.

Sağlıklı günler dileriz ?