Gebelik Altın Yumurta Tekniği İle Gerçekleşebilir Mi?

0
1548
altın yumurta tekniği

Dünyada kısa bir süre önce uygulanmaya başlanan, altın yumurta tekniği olarak bilinen ve tıptaki adı ‘dual stimulasyon’ veya ‘çifte uyarım’ olan yöntemle anne adaylarının gebelik şansı artmaktadır. Bu yöntemle diğer tüp bebek uygulamalarına göre hamile kalma olasılığının çok daha fazla olduğunu belirten uzmanlar, altın yumurta yönteminin anne adayları için önemli bir kurtarıcı olduğunu söylemekteler.

Altın yumurta tekniğinin, hem zamandan tasarruf hem de maddi anlamda daha avantajlı olan bu sistem ile gebelik şansının arttığını belirtebiliriz ve altın yumurta yöntemi hakkında merak edilenleri sizler için açıklayacağız.

altın yumurta tekniği
Görsel: altın yumurta tekniği

Tedavide yumurta sayısının önemi 

Yumurtalık rezervi, yumurtalıkların döllenebilme yeteneği olan yumurta hücresi üretebilme kapasitesidir. Yumurtalık rezervi azalmış hastalarda elde edilen yumurtalar yapısal ve genetik olarak problem gösterir ve yumurta kalitesini kötü etkiler. En önemli faktör yaştır. Genç bir hasta ile daha yaşlı birinin yumurta kaliteleri arasında ciddi farklar vardır.

Tüp bebek tedavileri esnasında yumurta sayısının ve dolayısıyla embriyo sayısının başarıyı arttıran en önemli faktörler olduğunu söyleyen uzmanlar, bu nedenle rezervi azalan hastalarında embriyo havuzu denilen yöntem kullanılmaktaydı. Ancak zamanın çok önemli olduğu bu hasta grubunda dual stimülasyon yani çifte uyarım denilen hızlandırılmış havuz sistemi ile maksimum embriyo sayısına hızlı bir şekilde ulaşmak mümkün olabilmektedir.

Altın yumurta tedavisi kimlere uygulanır?

  • İleri yaş anne adayları

20-30’lu yaşlardaki anne adaylarından 8-10 yumurta toplanabilirken 40’lı yaşlardaki anne adaylarında bu sayının 1-2’ye düşerek riskli durum oluşturmaktadır.

  • Yumurtalık rezervi ve kalitesinde problem olan (genç) anne adayları

Kimi vakalarda kadın yaşı genç olsa da yaşıtlarına göre az sayıda yumurtaya rastlanır. Bu vakalarda rezerv azlığına sebep olan faktörün kaliteyi de azaltmış olabileceğinin üzerinde durulmaktadır.

  • Tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan anne adayları
altın yumurta tekniği
Görsel: altın yumurta tekniği

Altın yumurta tekniği nasıl uygulanır?

Altın yumurta tekniği hakkında, anne adayından diğer tüp bebek yöntemlerinden farklı olarak Altın Yumurta uygulaması ile daha fazla yumurta toplanır. Aralarından sağlıklı ve en kaliteli yumurta seçilmesi ile gebelik şansı artar diyebiliriz.

Altın yumurta tekniği adımları:

  • Anne adayından bir adet döngüsünde iki kez yumurta toplanır. Adetin başında 10 günlük bir tedavi ile yumurta toplanır, bu yumurtalar dondurulur. Yumurta toplama işleminden 3-4 gün sonra bir kez daha aynı yöntemle ilaç tedavisi uygulanır ve oluşan yeni yumurtalar için tekrar toplama işlemi yapılır.
  • Bu şekilde elde edilen yumurtalardan en iyi durumda olan 4-5 yumurtaya genetik test uygulanır. Özellikle 40 yaşın üzerindeki kadınlarda transfer edilen 2 yumurtadan 1’inin genetik olarak kusurlu olma ihtimali çok yüksektir. Bu durumda gebe kalma şansı azalır ya da gebelik düşük ile sonuçlanır.
  • Bunun önüne geçmek ve kusurlu yumurtaları elemek için genetik tanı testi uygulanır. Bir adet döngüsünde ilaçla uyarım sayesinde daha fazla sayıda yumurta elde edilir ve bunlar arasından da en sağlıklı ve kaliteli yumurtayı seçme şansı sağlanır. Böylece yüksek ve sağlıklı gebelik şansı yakalanır.

İşte doğal yollarla yapılabilecek evde gebelik testi yöntemleri:

Evde gebelik testi diş macunu yöntemi:

Diş macununun sadece dişlerinizi fırçalamakla kalmayıp başka birçok faydası da olduğunu biliyor muydunuz? Beyaz diş macununu boş ve tamamen kuru bir kaseye koyup üzerine birkaç damla idrar damlatmalısınız. Sonrasında köpürmeye başlayacaktır. Köpüklerin rengi değişmiyorsa hamile değilsiniz. Hem köpürme oluyor hem de diş macununun rengi maviye dönüyorsa hamilesiniz demektir.

diş-macunu
Görsel: Diş macunu yöntemi

Evde gebelik testi çamaşır suyu yöntemi:

Diş macunu sonrası bir diğer yöntem çamaşır suyu yöntemidir. En ağır kimyasal maddelerden biri olduğu için sonuç diş macununa göre daha doğru olacaktır. Plastik bir kaba idrarınızı yapmalı ve ardından idrarınıza 3 çay kaşığı çamaşır suyu dökmelisiniz. Çamaşır suyu idrarla köpürmeye başlarsa test sonucu pozitiftir, bu da hamile olduğunuz anlamına gelir. Ancak değişiklik yoksa gebelik yok demektir.

Evde gebelik testi idrar bekletme yöntemi:

İdrarınızı boş bir kaba veya herhangi bir boş kuru şişeye dökmeli ve düz bir yerde bir gün beklemelisiniz. Ancak bu süreçte asla dokunulmamalıdır. İdrarın üst kısmı beyaz ve ince bir tabaka ise sonuç negatif, idrarda değişiklik yoksa hamile olduğunuzu gösterir. Çünkü hamilelikte salınan hormonlar idrarın yapısını korur.

idrar
Görsel: İdrar yöntemi

Sabun yöntemi:

Bir parça sabun üzerine idrar yapılır. Sabun köpürmeye başlarsa sonuç pozitiftir. Sabunun üzerinde köpürme oluşmadıysa sonuç negatiftir.

Sağlıklı günler dileriz 😊