Gebelik Hesaplamada Önemli Noktalar?

0
1594
gebelik haftası

Bebeğin doğum tarihini öğrenmek için hamilelik haftasını hesaplamak mı istiyorsunuz? Birçok anne adayı hamilelik tarihini hesaplamak için “kaç hafta hamilelik” sorusunu kullanmak ister. Peki, gebe kalmaya kadar geçen zamanı nasıl hesaplıyorsunuz?

Gebe olduğunuzu öğrendiğinizde heyecanlanmaya başlıyorsunuz ve bununla birlikte harika bir öğrenme süreci geliyor. Bu süreçte sizin ve bebeğinizin neler yaşayacağını bilmek istiyorsunuz, bu normaldir, yaklaşık 9 ay 10 gün sürecektir. Bu sorulara yanıt almak ve gebeliğinizin ilerlemesini takip etmek için önce ne kadar süredir hamile olduğunuzu hesaplamanız gerekir. Daha sonra bebeğinizin tahmini doğum tarihini öğrenmek için hamilelik hesaplayıcısını kullanabilirsiniz.

gebe
Görsel: gebelik

Son adetin başlangıç tarihi önemli!

Öncelikle hamilelik sürecini tartışalım: Çok basit bir tanımla hamilelikten doğuma ve hamileliğe kadar geçen süre bilinmektedir. Bu süre genellikle 9 ay, 10 gün veya 40 haftadır. 37 haftadan önce doğan bebeklere prematüre bebek denir. 34. hafta ve 34. haftadan önce doğan bebeklere prematüre bebekler de denir. Hamilelik haftasının hesaplanmasında ana belirleyici faktör, kadının son adet döneminin tarihidir. Bu nedenle kadınların adet döngüsünü takvime kaydetmesi ve son adet dönemini bilmesi önemlidir.

Ne zaman gebe kaldım?

Hamilelik zamanının hesaplanması, bebeğin zamanının belirlenmesi anlamına gelir. Anne adayının son adet döneminin ilk günü, hamileliğin ilk günü olarak kabul edilir. Aslında hamileliğin başlangıç ​​tarihini ve saati tam olarak bilinmemektedir.

Başka bir deyişle döllenme zamanını tahmin edemezsiniz. Bu nedenle, hamilelik takibi tüm dünyada kadının son adet döneminin başladığı tarihe dayanmaktadır. Bununla birlikte, suni tohumlama yöntemleri (tüp bebek gibi) kullanılıyorsa, hamileliğin tam gün veya saat sayısı bilinmektedir.

Son adet tarihini bilmeyenler hamilelik hesaplamasını nasıl yapacak?

Kadınlar için adet döngülerinin bir takvimini tutmak önemlidir. Bu döngünün modeli, hamilelik ve bazı jinekolojik hastalıklar için önemli veriler sağlar. Bazen yoğun günlük yaşamda adet döngüsüne dikkat edilmemesi normaldir. Son adet döneminizi hatırlamıyorsanız, doktorunuz ultrason ve kan testleri ile sonuç çıkarabilir.

gebelikte grip
Görsel: Gebelik

Gebelik haftasını bilmek neden önemli?

Hamilelik haftasına göre bebeğin gelişimi takip edilir. Ayrıca belirli dönemlerde anneye yapılacak aşılar, bebek için yapılacak tarama testleri söz konusudur. Bu nedenle hamilelik haftasını bilmek önemlidir.

İlişki tarihine göre hamilelik hesaplama nasıl yapılır?

Pek çok anne adayı hamileliğin ilişki tarihinde başladığına inanmasına rağmen, bu görüşün aksine son adet döneminin ilk günü hamilelik tarihi olarak kabul edilir. Sperm, ilişkiden 4-5 gün sonra aktivite kaybetmez ve yumurta aynı şekilde 24 saat aktivitesini sürdürebilir. Önceki adet döneminin ilk günü, dünya genelindeki gebelik tarihlerini hesaba katan güvenilir ve standart bir gebelik hesaplama uygulamasıdır çünkü gebelik tarihinin cinsel ilişki gününde mi yoksa sonra mı olduğunu belirlemek imkansızdır.

Gebelik hesaplama ne kadar güvenilir?

hamilelik haftası için hamilelik hesaplaması, dünya çapında tanınan standart bir hamilelik hesaplama yöntemidir. Gebeliğin aylar yerine birkaç hafta olarak hesaplanmasının daha güvenilir ve etkili olduğu düşünülürse, bu nedenle hamilelik süresinin hamilelik haftasına göre hesaplanması anne adayına en yakın olacaktır.

Adet düzensizliğinde gebelik hesaplama nasıl yapılır?

Normal adet gören kadınlar için son adet dönemine göre hamilelik hesaplama yöntemi en iyi sonuçları elde edebilir. Ancak bu yöntem düzensiz kadınlar için pek sağlıklı olmayabilir. Bunun için doktorunuza güvenebileceğiniz doğum tarihini vurgulamanız önemlidir.

Burada rahim ölçümü ve erken ultrason kontrolü yardımcı yöntemlerdir. Rahim büyüklüğü hamilelik dönemi hakkında bilgi verebilse de ultrason kontrolü bebeğin saatini görebilir ve buna göre doğum tarihini belirleyebilir. Ayrıca bebeğin kalp atışını ilk kez duymak ve yaşamın ilk belirtilerini hissetmek de hamilelik tarihi hakkında ipuçları sağlayabilir.

gebelik
Görsel: Gebelik

Gebelik hesaplama profesörlere göre nasıl yapılmalı?

Profesörler, hamileliği hesaplarken aylar ve haftalar arasındaki uyumsuzluğu doğru bir şekilde tanımanın ve buna göre hesaplamanın çok önemli olduğunu söyledi. Bir aylık gebelik 28 gün olarak hesaplanır ancak genellikle 1 ay, 4 hafta ve 3 günü kapsar.

Burada önemli olan ay yerine haftayı hesaplamanın daha doğru olacağıdır. Hamileliğin tüm süreçleri bir hafta içerisinde gerçekleştirilecektir. Bekleyen anneler bir hafta içinde hesaplamalıdır. Aynı yöntem IVF gebelik hesaplamaları için de geçerlidir. Bu nedenle, gebe kaldınızdan şüpheleniyorsanız son adet tarihinizi not almanızı öneririz; zira bu hesaplamaları yaparken önemli bir durum kabul edilir.

Sağlıklı günler dileriz ?