Annelik Yolunda

Gebelikte Adet Dönemi Olabilir Mi?

gebelikte-adet-görülür-mü

Bir dönem boyunca rahim, hamilelik durumunda oluşan astarı atar. Bir kadın hamilelik sırasında rahim kanaması yaşayabilir ve bu durum gebelikte adet döngüsü ile ilişkili olmayabilir. Bu yazıda, adet ve hamileliğe derinlemesine bakıyoruz ve hamilelik sırasında diğer olası kanama nedenlerini sizin için derledik.

Gebelikte adet dönemi her kadında olur mu?

Bir kadın hamile kaldığında yumurtlamaya devam etmez ve adet görmez. Adet yalnızca bir kişi hamile olmadığında ortaya çıkar. Kadınların hamilelik sırasında bir miktar kanama yaşaması mümkün olsa da, bu onların gebelikte adet döngüsü yaşadığını göstermez.

Bazı kadınlar da emzirirken adet görmezler. Ancak doğumdan kısa süre sonra yine yumurtlamaya başlayabilirler. Bu nedenle doktorlar, hamile kalmak istemeyen bir kadın emzirirken bir tür doğum kontrolü önerebilir.

Adet döngüsü, hamileliği kolaylaştırmak için gerçekleşir. Döngü, bir kişinin adetinin ilk gününde başlar ve bir sonraki dönemin ilk gününde sona erer.

Görsel: Gebelikte adet kanaması

Yumurtlama denilen olay aslında yumurtalık rahme bir yumurta bıraktığında, döngünün ortasında meydana gelir. Bir yumurta, bir kadın yumurtladıktan sonra ancak yaklaşık 12-24 saat yaşayabilir. Sperm hücreleri mevcutsa ve yumurtayı dölleyebiliyorsa, yumurta rahme yerleşerek hamileliğe neden olur.

Döllenme yoksa menstrüasyon gerçekleşir ve vücut bir sonraki döngü için yenisini yapmaya başlayabilmesi için uterus astarını döker.

Hamilelik sırasında diğer kanama nedenleri

Bir kadın gebelikte adet görmemesine rağmen, yine de bir miktar kanama yaşayabilir. Kanama mutlaka altta yatan bir sorunun işareti olmasa da olası nedenleri anlamak ve bir doktorla ne zaman konuşulacağını bilmek önemlidir.

İlk üç aylık dönem

İlk trimesterde kanama daha yaygın olma eğilimindedir. Rahimdeki plasenta implantları sırasında hafif lekelenmeler meydana gelebilir. Bir kadın ayrıca hamilelik sırasında rahim ağzı hücrelerinde değişiklikler yaşayabilir ve bu da özellikle cinsel ilişkiden sonra hafif kanamaya neden olabilir.

İlk üç aylık dönemde kanamanın diğer nedenleri arasında şunlar bulunur:

Gebelik trofoblastik hastalığı (GTD), anormal fetal doku içerebilen bir tümöre neden olarak gebeliği simüle edebilen çok nadir bir durumdur.

Görsel: Gebelikte adet döngüsü olur mu?

20 hafta sonra

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde kanamanın nedenleri şunları içerebilir:

Bir kadın hamileliğin herhangi bir aşamasında kanama yaşarsa ve endişelenirse, kanamanın rengini, miktarını ve kıvamını not etmeli ve bir doktorla konuşmalıdır.

Görsel: Gebelikte adet kanamaları ve 20. hafta

Ne zaman bir doktora görünmelisiniz?

Kadınlar, aşağıdakileri içeren ek semptomları varsa, hamilelik sırasında kanama için acil tıbbi yardım almalıdır:

Ayrıca parlak kırmızı ve pedi ıslatan kanama konusunda da bir doktora görünmelisiniz.

Gebeliğin erken döneminde vajinal kanama ve pelvik ağrı, özellikle bu semptomlar ilk ultrasondan önce ortaya çıkarsa, ektopik gebelik belirtisi olabilir. Dış gebelikten şüphelenen herhangi bir kadın, mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünmelidir.

Bir kadının kanaması varsa ve 37. gebelik haftasından önce doğum eylemi olan erken doğum semptomları varsa, tıbbi yardım almalıdır. Bu semptomlar sırtın alt kısmında sürekli ağrı, karın krampları ve düzenli kasılmaları içerebilir.

Görünüm

Hamilelik sırasında kanama, bir kadının regl olduğunu göstermez. Bazen kanama, hamilelik sırasında vücutta meydana gelen düzenli değişikliklerin bir sonucu olabilir.

Ağır kanama, tedavi gerektiren bir sağlık sorununa işaret edebilir. Bir kadın hamilelik sırasında kanama yaşarsa, rehberlik için bir sağlık uzmanıyla konuşmalıdır, sağlıklı gebelik dönemleri dileriz ?

Exit mobile version