Gebelikte Akıntı Neden Olur?

0
1544
gebelik

Hamilelikte östrojen üretimi önemli ölçüde artar. Bu nedenle gebelikte akıntı kalın, açık renkli vajinal akıntı görülebilir. Akıntı renksizse, hoş olmayan bir kokuya sahip değilse ve idrar yaparken kaşıntı, yanma, ağrı gibi rahatsızlıklar yoksa muhtemelen fizyolojik bir akıntıdır. Bu normal kabul edilir.

gebelikte akıntı neden olur
Görsel: gebelikte akıntı neden olur

Gebelikte akıntı nedir?

Hamilelik, birçok fiziksel değişikliğin şiddetli bir şekilde meydana geldiği ve bu değişikliklerle ilgili endişelerin yüksek olduğu bir dönemdir. Gebelik sırasında kadınlarda meydana gelen akıntının bir çok nedeni vardır. Hamilelikte vajinal akıntı çok yaygındır.

Gebelikte akıntı sıklıkla yaşanan ve normal olarak kabul edilebilecek bir durumdur. Ancak hamilelikteki birçok değişikliğin yanı sıra bu durum kadınları da şok edebilir. Hamilelik sırasında vajinal akıntının en önemli nedeni sertleşmiş beyaz vajinadan beyaz veya şeffaf akıntının ortaya çıkmasıdır. Bu durum normaldir.

Bebek vajinal duvara baskı yaptığında gebeliğin sonlarında sekresyonlar artabilir. Hoş olmayan bir koku içermeyen açık renkli vajinal akıntı normal kabul edilir. Adet dönemine tekabül eden dönemde gebeliğin başından itibaren vajinal akıntıdaki artış da normaldir. Bu dönemde adet görmeyen kadınlarda hormonal basınç artışı nedeniyle vajinal akıntı gelişebilir.

gebelikte akıntı
Görsel: gebelikte akıntı

Gebelikte akıntı neden olur?

Rahim enfeksiyonu riskini azaltmak için hamilelik sırasında salgı artar. Hamileliğin son ünitesine girerken, mukus benzeri pembe akıntı, toplu bir akıntıdır. Bu salgıları gidermek için tampon kullanmak isteyebilirsiniz, ancak hamilelik sırasında tampon kullanmayın. Hormon seviyelerindeki dalgalanmalar nedeniyle vajinal salgılar kadınların adet döngülerini engelleyebilir.

Hormonlar, hamilelik sırasında vajinal değişiklikler de rol oynamaya devam eder. Hamilelik sırasında rahim ağzındaki değişiklikler de vajinal akıntıyı etkileyebilir. Rahim ağzı ve vajina duvarları yumuşadıkça gebe vücut enfeksiyonu önlemek için aşırı derecede boşalmaya başlar.

hamilelikte-vajinal-akinti-
Görsel: Hamilelikte vajinal akıntı

Gebelikte akıntı için hekime başvurulmalı mıdır?

Hamileliğin ilerleyen aşamalarında bebeğin başının rahim ağzına uyguladığı baskı nedeniyle sekresyonlar artabilir. Sarı, gri veya yeşil akıntılar yaygın değildir. Bir doktora danışmak daha sağlıklıdır. Akıntıdaki hoş olmayan koku ve güçlü akıntı da anormal kabul edilir ve bu nedenle bir doktor tarafından kontrol edilmelidir.

Vulva bölgesinde şişlik, kızarıklık ve kaşıntı da bir durumdur. Enfeksiyon riski nedeniyle doktora başvurmanız gerekir. Gebelikte akıntı ile enfeksiyonla ilgili sorunlar varsa antibiyotik tedavisi önerilebilir.

gebelikte-bebeğinizin-verdigi-tepkiler
Görsel: Gebelikte bebeğinizin verdiği tepkiler

Bu dönemde neler yapılmalıdır?

  • Hamile kadınlar kokusuz, kirletmeyen tuvalet kağıdı ve kişisel bakım ürünleri gibi hijyen ürünlerini kullanmalıdır.
  • Tuvalete gittikten sonra vajinayı önden arkaya doğru temizleyin.
  • Banyodan sonra vajinal bölgeyi kurulayın.
  • İç çamaşırınız nefes alabilen kumaştan olmalıdır.
  • Dar pantolon ve tayt kullanmayın.

Hamilelik sırasında bedenle ilgili verdiğimiz kararlar bebeği doğrudan etkiler. Bu nedenle hamilelik sırasında neler yapılmaması gerektiğini kontrol edebilir ve bu süre zarfında daha rahat olabilirsiniz. Hamilelik sırasında vajinal akıntı genellikle normaldir.

Bununla birlikte, bazı enfeksiyonlar ve bakteriler de salgılara neden olabilir. Hamilelik sırasında hastaneden taburcu olmanızın normal olduğundan emin olmalısınız. Hamileliğin son birkaç haftasında su gibi bir akıntı varsa mutlaka doktora görünmelisiniz. Normal beyaz ve normal kokunun rengi ve kokusu farklıysa doktora başvurmalısınız.

gebelik-doktor-muayenesi
Görsel: gebelik-doktor-muayenesi

Akıntı renkleri ve anlamları

Vajinal akıntının çeşitli renkleri farklı sağlık sorunlarına işaret edebilir. Bunlar şunları içerir:

  • Berrak veya süt beyazı: Bu renk, özellikle hafif kokuyorsa, genellikle normal ve sağlıklı bir akıntı olan lösoreyi gösterir. Bununla birlikte, miktarındaki veya tutarlılığındaki herhangi bir değişiklik bir sorun oluşturabilir. Anne adayları, sürekli sızıntı yapan veya kalınlaşan ve jöle benzeri hale gelen belirgin bir akıntı artışı yaşarsa doktora görünmelidir.
  • Kahverengi:Akıntı, hamileliğin erken bir belirtisi olabilecek, eski kanın vücuttan ayrılması nedeniyle genellikle kahverengi olabilir. Hamilelik sırasında kahverengi akıntı genellikle bir endişe nedeni değildir. Ancak koyu kahverengi akıntı yaşayan hamile kadınların doktorlarına başvurmaları gerekir.
  • Kırmızı:Hamilelik sırasında kırmızı vajinal akıntı, özellikle kanama ağırsa, pıhtı içeriyorsa veya kramp ve karın ağrısıyla birlikte ortaya çıkıyorsa, bir doktorun derhal ilgilenmesini gerektirir.

Bu semptomlar düşük veya ektopik hamileliği düşündürür. Gebeliklerin yaklaşık %10 ila 15’i düşükle sonuçlanır, bu da insanlar gebelik kaybı olarak da adlandırabilir.

gebelikte akıntı renkleri
Görsel: gebelikte akıntı renkleri

Akıntı hemen geçmeyebilir

Hastaneden taburcu olmak gebelik belirtisi olarak adlandırılsa da hamilelik boyunca devam edebilir. Bunun nedeni vajinada hücreler olmasıdır. Doğum yaklaştıkça bu hücreler artar. Süt beyazı akıntının nedeni bu hücrelerin artmasıdır.

Kaşınma varsa dikkat!

Bazı durumlarda hormonal değişikliklere veya diğer nedenlere bağlı kaşıntı veya yanma akıntısı mantar oluşumunun bir işareti olabilir. Küçük beyaz baloncuklar gördüğünüzde bir doktora görünmeniz gerekir. Sağlıklı günler dileriz ?