Gebelikte Alkol ve Sigara Kullanımı

0
1625
Gebelikte Alkol ve Sigara

Gebelikte alkol ve sigara kullanımı sorusu ilk kez anne adayı olan çoğu kadının aklını kurcalamaktadır. Çünkü alkol ve sigara kullanımı birçok kadının sosyal yaşamının bir parçasıdır.

Sigara içmek ve alkol tüketmek bebeğinize zarar verebilir. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmeyi planlayan bir kadın, öncesinde alışkanlıklarını değiştirmelidir. Ancak plansız bir gebelik söz konusuysa bebeğin varlığının öğrenildiği anda yaşam tarzı değişikliğine gidilmelidir.

Gebelikte Alkol Kullanımı

Alkol aldığınızda, alkol plasentadan büyüyen fetüsünüze geçer . Gelişmekte olan bir bebeğin vücudu alkolü bir yetişkininkinden çok daha yavaş aldığından, fetüsün kandaki alkol seviyesi annesinden çok daha yüksek olmaktadır. Bu durum bebeğin zihinsel gerilik yaşaması ve kalp hasarına kadar pek çok zarara yol açabilir.

Yapılan araştırmalarda alkol kullanan kadınların yüzde 20’sinin hamilelik sırasında da alkol almaya devam ettiği gözlemlenmiştir. Hamile olduklarını bilmelerine rağmen yaklaşık 29 kadından 1’i tehlikeli alkol alım seviyelerinde dolaşmaktadır.

Araştırmalarda hamilelik süresince haftada bir kadar az alkol tüketen kadınların, alkol kullanmayan kadınlara göre saldırganlık ve dikkat güçlüğü gibi davranış problemleri olan bir çocuğa sahip olma oranlarının yaklaşık üç kat daha fazla olduğu saptanmıştır. Hamilelik süresince orta derecede alkol tüketen kişilerde ise saldırganlık ve dikkat güçlüğü oranı düşüktür.

Yapılan araştırmalara göre gebelikte alkol ve sigara kullanımını devam ettiren kadınların çocuklarının sağlık durumlarında da problemler meydana geldiği görülmüştür. Bu problemlerin en büyüğü ise öğrenme güçlüğüdür.

Hamileliği boyunca yüksek seviyede alkol tüketen kadınların çocuklarında, bebek sahibi olma oranını düşüren fetal alkol sendromu ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra doğan çocukların fetal alkol sendromlu olarak dünyaya gelme oranı da oldukça yüksektir.

Gebelikte Alkol ve Sigara Kullanımı

Dünya üzerinde doğan her 1000 bebekten birini etkileyen fetal alkol sendromu, çocuklarda zihinsel gerilik ve merkezi sinir sistemi problemlerinin, anormal yüz özelliklerinin ve sıklıkla görülen kalp kusurlarının en yaygın nedenlerinden biridir.

Gebelikte alkolsüz bira içilebilir mi ve gebelikte alkolsüz bira anneye zarar verir mi diye düşünüyorsanız içiniz rahat olabilir. Alkolsüz biranın içinde alkol olmadığı için bebeğinize zarar vermeyecektir.

Gebelikte Alkol İçme Sınırı

Gebelikte alkol ve sigara kullanımını devam ettiren kadınların en çok merak ettiği konu, gebelikte alkol sınırıdır. Gebelik döneminde ve hatta gebe olunmasa bile alkol alınmaması doktorlar tarafından önerilmektedir. Fakat alkol almayı seviyor ve bu alışkanlığınızdan vazgeçemiyorsanız haftada iki-üç adet bira ya da bir kadeh şarap tüketebilirsiniz. Yüksek alkollü içkilerin ise yarım bardaktan fazla tüketilmemesi gerekmektedir.

Çok alkol kullanan veya alkol bağımlılığı olan kişilerin de haftada yedi adetten fazla bira, yarım şişeden fazla şarap, 20 santilitreden fazla yüksek alkollü içki tüketmemeleri gerekmektedir. Bu miktarlardan fazla tüketilen alkolün çocuğun ölümüne sebebiyet verebildiği bilinmektedir.

Gebelikte Alkol ve Sigara Miktarı

Gebelikte Sigara Tüketimi

Gebelikte alkol ve sigara tüketen kişilerin pek çoğu alkolü bırakabilirken sigara tüketimini bırakamamaktadır.

Sigaranın ne sizin için ne de büyüyen bebeğiniz için iyi olmadığını biliyorsunuz. Aslında, sigara içmek, ciddi sağlık sorunlarına yol açar ve hatta düşük doğum yapma riskinizi neredeyse iki katına çıkarır.

Eğer gebeliğin erken dönemlerinde sigarayı bırakırsanız, bebeğinizin düşük doğum ağırlıklı olma olasılığı da daha düşük olacaktır. Sigarayı hamileliğinizin son safhalarında bırakmak bile bebeğinizin doğum ağırlığını artırabilir. Bir araştırmada gebeliğinin 32. haftasında sigara içmeyi bırakan kadınların düşük doğumlu bir bebeğe sahip olma riskinin hiç sigara tüketmeyen kadınlarla benzer seviyelere düşebildiği saptanmıştır.

Gebelikte Sigara Miktarı

Gebelikte alkol ve sigara bunlarıntüketimini engelleyemeyen kadınların olmazsa olmazlarıdır. Sigara tüketiminizi tamamen sonlandıramıyorsanız da miktarı en aza indirmeniz sağlıklı bir bebeğe sahip olmanız için yapmanız gerekenler arasındadır. Gebelikte sigara kullanım miktarınız günlük bir veya iki adetin üzerine çıkmamalıdır. Hamilelik, anne adaylarının tüm alışkanlıklarını değiştirdiği bir süreçtir. Bu süreçte stres altında hissetmek olağandır. Rahatlatıcı çaylar ve müzik eşliğinde daha sakin ve huzurlu bir gebelik süreci geçirebilirsiniz.