Gebelikte Aşerme Nedir? Aşerme Ne Zaman Başlar?

0
1530
aşer

Gebelikte aşerme, belirli bir süre içinde fazla besin veya malzemeyi tüketme arzusu olarak tanımlanır. HCG testi geçirmiş ve kan testi ile gebeliği onaylamış kadınların neredeyse tamamı yiyecek isterse, ihtiyaç duyulan yiyecek kişiden kişiye değişecektir. Hamileyseniz, bir kavanoz çilek suyu bile içmek isteyebilirsiniz.

aşermek
Görsel: aşermek

Aşerme Nedir?

Anne adayının gebelikte aşerme döneminde özlemle yemek için can attığı söylenebilir. Örneğin turşu, kış kavunu, yabani çilek… Pek çok hamile kadın, aniden yiyeceklerin kokusunu veya tadını hissettiğini ve onu güçlü bir şekilde yemek istediğini bildirmiştir. En yaygın istek tuzlu, ekşi veya tatlı gıdalardır. Belki de baskın tadı insanlara bu hissi veriyordur.

Hamilelik belirtisi olarak adlandırılsa da, aşerme bilimsel olarak kanıtlanmış bir durum değildir. Diğer bir deyişle, “hamileler aşerir” diye net bir teori yoktur. Bazı uzmanlar, aşermenin hormonal değişikliklerin bir sonucu olabileceğine dikkat çekmektedir. Aşermenin bilimsel temeli şu şekilde açıklanabilir:

  • Hormonal değişiklikler hamile kadınların biraz yemek istemesine neden olabilir.
  • Beyni, östrojeni ve progesteronu etkileyen hormonlar, yemek isteği de dahil olmak üzere bu dayanılmaz dürtülere neden olabilir.
  • Hamilelik sırasında artan koku ve tat alma duyusu da yemek yeme isteğini artırabilir.
  • Bazı vitamin ve mineral eksiklikleri de hamilelikten önce yetersiz beslenmeye neden olabilir ve hamilelik sırasında yetersiz beslenen kadınlar yiyecek için can atar.
gebelikte aşerme
Görsel: gebelikte aşerme

Gebeliğin hangi aylarında gebeler aşerir?

Gelecekteki anneler söz konusu olduğunda, aşerme bir sorundur ve müstakbel babalar, kışın ortasında erik ararken bu ayrıntıları kavramak isteyeceklerdir. İstek, hamileliğin ilk birkaç haftasında başlar ve genellikle hamileliğin ilk üç ayında yoğun ve yoğun hale gelir.

Dolaptaki o bitter çikolatayı yemeden duramıyorsanız, aşerme periyoduna girmişsiniz demektir. Gebelik sırasında, başlangıç ​​için net bir zaman profili yoksa, istek genellikle 7. ve 16. haftalar arasında ortaya çıkar. Hamileliğin dördüncü ayından itibaren durmaktadır.

Aşermenin sebepleri nelerdir?

Uzmanlara göre, aşermenin ana nedeni hamilelik sırasında hormonal dengede meydana gelen değişikliklerdir. İkinci neden ise hamilelik sırasında sürekli hücre oluşumudur. Karaciğer ve beyinden gelen sinyaller istek duymanıza neden olur çünkü midenizdeki küçük moleküller ihtiyacınız olanı vücudunuzdan emer.

Vücutta ortaya çıkan eksiklik de aşermenin nedenlerinden biridir. Bu nedenle demir eksikliği olan hamile kadınlar toprak için can atarlar, sodyuma ihtiyaçları turşuya olan isteklerini tetikler ve çikolata mutluluk hormonunu harekete geçirir. Elbette tüm bu faktörlerin yanı sıra eşin çıkarlarını geri kazanması ve kişinin kendi dileklerini yerine getirmesi gibi psikolojik faktörler de arzuya neden olabilir.

En çok aşerilen yiyecekler nelerdir?

Hamilelikte tatlı ve ekşi yiyeceklerle yemek yemek normaldir. Alışkanlıklarınız bile değişecek! Protein diyetiniz bir karbonhidrat planına dönüşebilir ve tahıl diyeti, çeşitli tatlılar içeren bir masaya dönüşebilir. Uzmanlar, aşerme döneminde bunun hormonal değişikliklerden kaynaklandığını ve hamile kadınların pek çok farklı zevke ihtiyacı olduğunu söylemektedir.

Çikolata, hamile olmadıklarında bile kadınları rahatsız edebilir ve genellikle hamile kadınların sevdiği ve can attığı ana besindir. Turşu, çikolatanın zıt tadına sahiptir ve hamile kadınlar için favori yiyeceklerden biridir. Limon, yine gebelerin iştahla aşerdiği tatlar arasındadır ve ekşi alarmına birebirdir. Gebe kadınların iştah için can attığı lezzetlerden biridir ve ciddi derece de ekşidir.

Hamilelikte dondurmadan çileğe, koladan kahveye, papayadan buğdaya, kirazdan yeşil eriklere, baharatlı yiyeceklerden muza, tuzdan cin ve bibere kadar onlarca yiyeceğin canı sıkıldığında, hamile kadınlar sadece yemeğe duyarlı olmuyor, Ve ayrıca yiyeceklere karşı hassastır. Yasaklı maddeler. Bu maddeler arasında en zararsız olanı buz olmakla birlikte çamur, toprak ve sigara izmariti gibi zararlı maddeler de bulunmaktadır.

aşerme
Görsel: gebelikte aşerme

Gebelikte aşerme ile nasıl baş edilir?

Tatlı, tuzlu veya acı önemli değil; diyorsanız, hamileliğin en tatlı anlarından birindesiniz demektir. Bulantı ve kusma özlemi dönemlerinde eşinizden, aile üyelerinden ve özellikle doktorlardan destek almanız çok önemlidir. İştahla baş edebilmek için, aşırı yargılamaktan ziyade, yargılama yoluyla elde etmek istediğin her şeyi yemelisin

Uzmanlar, yemekte tüketmeyi sağlıklı bir tutum olarak görüyorlar. Çok çeşitli yiyecekler seçmeniz gerekecek çünkü eşit miktarda yemek sizin ve bebeğinizin gelişimini olumsuz etkileyecektir. Belirli yiyecekler için can atarken, aşerme sırasında belirli yiyeceklerden tiksindiğinizde, aşerme sırasında neye ihtiyacınız olduğuna özellikle dikkat etmelisiniz. Toprak yemek ve demir yalama gibi gereksinimler ortaya çıkmaya başlarsa, mümkün olan en kısa sürede bir doktora danışmalısınız.

Sağlıklı günler dleriz ?