Gebelikte Ayva Tüketilebilir Mi?

0
1673
gebelikte-ayva-tuketimi

Gebelikte ayva yemek ve sağlıklı beslenme hem anne adayları hem de bebek için çok önemlidir. Bu dönemde bol miktarda tüketilen taze meyve, vitamin ve mineral alımı artışında katkı sağlar. Özellikle ayva meyvesi, içerdiği lif, vitamin ve mineraller açısından oldukça yararlı bir besindir. Bu yüzden gebelikte ayva yemek faydalı bir seçenek olacaktır.

Gebelikte ayva
Görsel: Gebelikte ayva

Gebelikte ayva tüketmenin faydaları

Aşkın ve bereketin sembolü olarak bilinen ayva, Asya ve Akdeniz’in çeşitli bölgelerinde yetişen bir meyvedir. İçeriğinde birçok vitamin bulunduran ayva aynı zamanda da kalorisi oldukça düşük lifli bir besindir. Ayva, C, B1, B6, demir, potasyum, magnezyum ve bakır gibi çeşitli besin ögelerinden oluşmaktadır. Bu meyvenin vücudumuza sağladığı faydaları şöyle sıralayabiliriz:

 1. Güçlü bir antioksidan olarak, vücuttaki stresi azaltır, metabolizmayı rahatlatır. Vücuttaki iltihapları azaltır, kalp hastalığı ve diğer kronik rahatsızlıklara karşı koruma sağlar. Bununla beraber, serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olarak, vücudumuzdaki hücreleri, oluşabilecek hasardan korur.
 2. Sindirim sisteminde meydana gelen sorunların çözümünde birebirdir. Özellikle ülseratif kolit gibi iltihaplı bağırsak hastalıklarına karşı koruyucu bir görev üstlendiği söylenir.
 3. Genellikle sağlıksız beslenme ve stresten kaynaklanan mide ülseri probleminin tedavisinde, ayva meyvesi doğal bir çözüm olarak bilinir
 4. Ayva, C vitamini açısından oldukça zengin bir meyve olduğu için, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda taşıdığı antibakteriyel özelliği sayesinde, vücutta zararlı bakterilerin oluşmasını ve yayılmasını da önler.
 5. Ayva suyunda bulunan antioksidanlar, cildi canlandırır, yaşlanmayı geciktirir ve stresin sebep olduğu cilt hasarının giderilmesinde yardımcı olur.
 6. Ayva meyvesi, özellikle sonbaharın olmazsa olmaz meyvelerindendir. Soğuk algınlığı, grip ve buna benzer hastalıklarla savaşıp, bunları önlemede oldukça yararlı olduğu kanıtlanmıştır.
 7. Kardiyovasküler sistem için çok faydalıdır. Düzenli ve çiğ olarak tüketildiğinde, kan basıncını düzenleme ve dengelemede yardımcı olabilmektedir.
 8. Yüksek antioksidan özelliğinden dolayı, kanser riskini azaltmada yardımcı olabileceği söylenmektedir.

  Gebelikte ayva
  Görsel: Gebelikte ayva
 9. Düzenli olarak tüketilen ayva suyu, stres düzeyini düşürme de çok faydalı olarak görülmektedir. Gündelik hayatta yaşanan stresten etkilenen kişilerin, ayva suyu içtiğinde, zihinlerinin daha rahat, sakin ve huzurlu olduğu söylenmektedir. Günümüzde, yoga ve meditasyon gibi fiziksel çalışmalar yapanlar, bu çalışmalardan sonra ayva çayı kullanmaktadır.
 10. Ayva meyvesi, göz sağlığımız için çok önemlidir. Gözlerde oluşabilecek, ciddi rahatsızlıklardan etkilenme riskini azaltma da yardımcı olmaktadır. B1, B3, B6, kalsiyum, potasyum ve çinko gibi göz sağlığımızı korumada zengin vitaminler içerdiği de bilinen bir gerçektir.
 11. Günlük yeter miktarda tüketilen ayva meyvesi, karaciğer hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda, vücudumuzda bakterilerin sebep olduğu enfeksiyona karşı, vücut direncini arttırır.
 12. Ayvanın meyvesi ve suyu, vücutta meydana gelebilecek alerjik belirtilerin giderilmesinde katkı sağlar. Astım nöbetleri, burun akıntısı, gözlerde kaşıntı ya da alerjik dermatit belirtileri hafifletmede yardımcı bir besindir.
 13. Yüksek miktarda lif içeren bir meyve olduğu için, bağırsakların düzenli olarak çalışmasını sağlayarak, kabızlığı önler.
 14. Hamilelikte ayva yemek, lekelenme, sivilcelenme gibi hormonal değişimlere bağlı problemleri engeller. Hem anne adayının hem de bebeğin cildini korur.
 15. Gebeliğe bağlı şeker yükselmesi sorununu önler.
 16. Hamilelikte yaşanabilecek en önemli problemlerden biri olan kanser hastalığına karşı korur ve aynı zamanda yüksek tansiyonu düşürür.

Hamilelikte ayva tüketmek bebeği güzelleştirir mi? 

Gebelik sürecinde ayva tüketen kadınların bebeklerinin, güzel ve gamzeli olup olmayacağı konusunda kanıtlanmış bir bilimsel çalışma veya araştırma yoktur. Her anne adayı bebeğinin sağlıklı, güzel ve gamzeli olarak doğmasını bekleyebilir. Ayva yemek bebeği güzelleştirir ve bebek gamzeli olarak doğabilir gibi söylemler toplum içerisinde süregelmiş inanışlardır. Ancak, hamilelikte ayva tüketilerek doğacak bebeğin gamzeli olma ihtimali yoktur.

Gebelikte ayva
Görsel: Gebelikte ayva tüketilir mi?

Gebelikte Ayva meyvesini nasıl tüketebilirsiniz?

Ayva, nadiren çiğ olarak da tüketilen bir besindir. Bu meyve fazla olgunlaştığında, sert, ekşi ve buruk bir tat verebilmektedir. Bu yüzden, pişirilerek de çok lezzetli hale getirilebilir. Ayvaları dilimleyerek, tencerede yumuşayana kadar kaynatıp, tarçın, zencefil ve vanilya ile tatlandırarak harika kompostolar yapabilirsiniz. Bir kâse yoğurdun içine dilimlenmiş ayva ve biraz da yulaf ezmesi ekleyerek gün içerisinde öğünlerinize koyabilirsiniz.

Ayva meyvesinden reçel yaparak, benzersiz tatlılar yaratabilirsiniz. Gebelik döneminde her zaman, bol vitamin içerikli besinler tüketilmelidir. Doğal gıdalara ağırlık verilerek, lif yönünden zengin ve tok tutan yiyecekler tercih edilmelidir. Özellikle, hamilelikte ayva yemek anne adayları açısından önerilen bir meyvedir. Çünkü bu süreçte hem kadın hem de bebek için çok faydalıdır. Bu yüzden ayva meyvesi de dahil taze meyve tüketmeyi ihmal etmeyin.

Sağlıklı günler dileriz 😊