Annelik Yolunda

Gebelikte Bacak Krampı Neden Olur?

Gebelikte bacak krampları, ödem ve varisli damarlar gibi normal kabul edilse de rahatsızlığa neden olabilir. Kramp durumunda ne yapılacağını ve krampları önlemek için ne yapılacağını bilmek, hamilelik sırasında fiziksel rahatlık sağlayacaktır. Bacak krampları, genellikle ikinci ve üçüncü trimesterde ortaya çıkan yaygın bir gebelik semptomudur. Aslında, tüm hamile kadınların neredeyse yarısı üçüncü trimesterde kas spazmları bildiriyor.

Görsel: gebelikte bacak krampları

Gebelikte bacak krampı ne zaman başlar?

Kramp, genellikle bacak kaslarında ve ayaklarda ani bir ağrı krizidir. Şiddetli ağrı ve kramplar bacaklarda başlar ve yukarı doğru yayılır. Genellikle ikinci ve üçüncü trimesterde görülür. Gün içinde yapılabilmesine rağmen en çok geceleri oluşur çünkü bu dönem yorgunluk ve ödemin en şiddetli olduğu dönemdir.

Gebelikte bacak krampı nedenleri

Kesin nedeni net olmamakla birlikte, kilo alımı ve ağırlık merkezindeki değişiklikler, vitamin eksikliği, metabolizma değişiklikleri ve hareket edememe nedeniyle bacaklarda oluşan aşırı yüklenme kramplara neden olabilir. Hamilelik sırasında bacak kramplarını listelersek:

Görsel: gebelikte bacak krampları

Gebelikte bacak krampı tedavisi

Kramp girdiğinde hemen yapılması gerekenler:

Gebelikte bacak krampı önlenmesi

Hamilelik döneminde krampların tamamen önlenmesi tamamen engellenemese de alınacak önlemlerle ağrı ve şiddeti oldukça azaltılabilir. Yapılması gerekenler:

Görsel: gebelikte bacak krampları

Gebelikte bacak krampı olunca ne zaman doktora başvurmalı?

Kramp sonrası ağrı çok şiddetli ve uzun sürmesi sorun olduğunun habercisi olabilir. Şu durumlarda doktora başvurmak gerekir:

Hangi çareler gerçekten işe yarar?

Kramplı kasınıza ısı uygulamayı deneyin. Krampı gevşetmeye yardımcı olabilir. Süslü bir ısıtma yastığı satın almanıza gerek yok: Pirinçle doldurulmuş mikrodalgaya dayanıklı bir bez torba (veya bir çorap) da kullanabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz 😊

Exit mobile version