Gebelikte Ciltte Meydana Gelen Değişiklikler

0
1618
gebelikte-cilt-lekeleri

Gebelikte ciltte meydana gelen değişiklikler bir hayli fazladır. Yüzünüzde parlaklık, kızarıklık veya karnınızda pembe-kırmızı izler oluşabilir. Bu değişimler normaldir ve çoğu zaman endişe edilecek bir durum değildir. Gebelikte ne gibi durumlarla karşılaşacaklarını bilmek anne adayları için önemlidir.

Gebelikte Ciltte Meydana Gelen Değişiklikler:

gebelikte-ikinci-trimester-
Görsel: gebelikte ciltte meydana gelen değişiklikler

Gerilme İzleri (Gebelik İzleri)

Gebelikte ciltte meydana gelen değişikliklerden biride gerilme izlerinin oluşmasıdır. Anne adaylarının % 90’ında bu durum görülür. Gerilme izleri, gebelik sürecinde meydana gelir. Karında ve memede yukarıdan aşağıya doğru uzanan izler oluşur.

İzleri önlemek için egzersiz ve E vitamini ile alfahidroksi asit içeren losyonların düzenli kullanımı faydalı olacaktır. Eğer egzersiz ve krem izlere etki etmiyorsa fazla canınızı sıkmayın çünkü doğumdan sonra izler sönük çizgiler olarak kalacaktır.

gebelikte-çatlaklar
Görsel: gebelikte-çatlaklar

Gebelik Maskesi

Aynı zamanda kloazma olarak da bilinen bu durum yüzde koyu noktaların oluşmasıdır. Çoğunlukla alın ve yanaklarda olup yaklaşık gebelerin % 50’sinde görülür. Bu noktaların oluşma sebebi ise hormonlar nedeniyle pigmentlerdeki artıştır.

Gebelik maskesinin oluşmaması için kaliteli güneş kremleri ve yüzünüzü koruyan şapka kullanabilirsiniz. Cildiniz fazla hassassa bu önlemlere mutlaka dikkat etmeliyiz.

Gebelik Parlaklığı

Gebelikte ciltte meydana gelen değişiklikler arasında kan hacminin %50 kadar artması ve kan dolaşımının hızlanması da vardır. Bu kan dolaşımındaki hızlanma yüzde parlaklık oluşturur. Ayrıca hormonlardaki artış nedeniyle vücuttaki yağ bezelerinin daha fazla çalışması yüzde parlaklık oluşmasına katkıda bulunur.

Yağlanma çok fazla olmadığı sürece rahatsızlık vermeyecektir fakat ciltteki yağlanma rahatsızlık verirse krem kullanılabilirsiniz.

canlı bir cilt için yapmanızgerekenler
Görsel: gebelikte ciltteki parlaklık

Gebelik ve Sivilce

Var olan sivilceniz cilt yağlanmasındaki artış nedeniyle gebelikte iyice de artabilir.

Cildinizi mutlaka düzenli olarak temizlemelisiniz. Başlangıç için kokusuz yüz sabunu kullanabilirsiniz. Her gece ve sabah yüzünüzü temizlemenizi tavsiye ederiz. Yüzü çok fazla yıkamak ciltte kuruluk yaşanmasına sebep olabilir. Daha sonra kalan yağları uzaklaştırmak için sıkılaştırıcı krem kullanılabilir. Sivilce ilaçlarını kesinlikle gebelikte kullanmamalısınız.

Gebelik ve Varis

Varisler genellikle bacakta genişlemiş, mavi mor damarlardır. Bunun nedeni artmış kan hacmi ve uterusun baskısı nedeniyle bacaktan kan dönüşünün zor olmasıdır.

Varis oluşumunu azaltmak ve önlemek için

  • Uzun süre ayakta kalmaktan kaçının.
  • Kan dolaşımını arttırmak için yürüyüş yapın.
  • Otururken mutlaka ayakları yukarı doğru kaldırın.
  • Uzun süre oturmamaya özen gösterin.
  • Destekleyici çorap kullanın.
  • Yeterli C Vitamini almaya dikkat edin. (damarları daha elastik ve sağlıklı yapar)
  • Her gün yarım saat bacaklarınız kafanızdan daha yukarıda olacak şekilde uzatın.
  • Çok fazla ağırlık kaldırmaktan sakının.

Gebelikte Spider Nevüs

Spider nevüs, küçük kırmızı kılcal damarların dışarı doğru çıkması ile oluşan görüntüdür. Kan dolaşımının artması nedeniyle meydana gelir. Çoğunlukla yüz, boyun, göğüsün ve kolların üst kısımlarında görülür. Hiçbir problem oluşturmaz ve çoğunlukla doğum sonrası kaybolur.

C Vitaminini alımını arttırmak gerekir. Çoğunlukla kalıtsaldır ve herhangi bir şey yapmanızı gerektirmez.

kılcal damar
Görsel: yüzdeki kılcal damarlar

Gebelikte Karında Kuruluk ve Kaşıntı

Gebelikte karnınız büyürken cildiniz gerilir ve sıkılaşır. Bunun sonucunda karın cildinde kuruluk ve kaşıntı olur. Gebeliğin sonlarına doğru şiddetli kaşıntı ile birlikte bulantı, kusma, iştah kaybı, yorgunluk ve sarılık görülürse acilen doktorunuzu aramalısınızBu şikayetler kolestaz (karaciğer fonksiyonlarında bozulma) sebebiyle olur ve gebelik kolestazı olarak bilinir. Kolestaz yaklaşık 50 gebelikte bir görülür ve doğum sonrası kaybolur.

Eğer kaşıntı daha çok, kol ve bacaklara yayılmışsa kaşıntılı ürtikeryal papül ve plak oluşur. Yaklaşık 150 gebelikte bir olur ve ciltte ki kabarık lezyonlar doğumdan sonra kaybolur.

Gebelikte ciltte meydana gelen değişikliklerden bir nevze olsun korunmak açısından karın bölgesindeki kaşıntı için cildi nemli tutmak önemlidir. Çok sık duş alınmamalı ve nemlendirici krem kullanılmalıdır. Kolestaz mutlaka doktorunuz tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Kolestaz anne ve bebek için hayati sorunlar oluşturabilirPapül ve plaklar krem ve ilaçlarla tedavi edilebilir.

Gebelikte Linea Nigra

Gebelikte ciltte meydana gelen değişikliklerden bir diğeri ise linea nigra, yani göbekten pubis kemiğine doğru oluşan koyu çizgileşmelerdir. Bu çizgi normalde de orada vardır fakat açık renkli olduğu için dikkat çekmez. Gebelikte hormonların etkisi ile bu çizgi koyulaşır ve genellikle gebeliğin 4-5. aylarda ortaya çıkar. Bunun için yapacak bir şey yoktur. Gebelik sonrası geçecektir.

Gebelikte Deri Çıkıntısı (Skin Tag)

Genellikle kol ve meme altında olan çok küçük deri katlantıları meydana gelme durumudur. Gebelik sonrası genellikle kaybolur. Kaybolmazsa tedavisi sorun oluşturmayan bir durumdur.

Gebelikte Çil, Ben Ve Farklı Cilt Bölgelerinin Koyulaşması

Hormonların artması ciltte koyulaşmaya neden olur. Çil, ben, meme ucu ve labia gibi koyu pigmentli yerler daha da koyulaşabilir. Koyulaşmayı engelleyecek hiçbir şey yoktur. Çil ve benlerdeki koyulaşma bazen farklı bir sebepten de meydana gelebilir. Mutlaka farklılaşmayı doktorunuza danışmalısınız.

çil
Görsel: gebelikte çil oluşumu

Gebelikte ciltte meydana gelen değişiklikleri sizler için derledik. Sorunsuz bir gebelik geçirmeniz dileğiyle sağlıklı günler dileriz ?