Gebelikte Epilasyon

0
1577
Gebelikte Epilasyon

Gebelikte epilasyon genellikle kadının karnının belirginleşmeye başlaması ve hareket alanının kısıtlanması sonucu düşünülen bir konudur.

Karnınız git gide büyüyor. Heyecanlı bir süreç yaşıyorsunuz. Her yeni gün bebeğinizin gelişimine ve değişimine tanık oluyorsunuz. Ancak bu heyecanlı sürece ket vuran bazı olaylar da yaşanabilmektedir.

Vücut kıllarınızı tıraş etmek için banyoya gittiniz ama bacaklarınıza ve genital bölgenize erişimde sorun yaşadığınızı fark ettiniz. Bacaklarınızı ve genital bölgenizi büyüyen karnınız dolayısıyla zar zor görebiliyorsunuz. Bu durum biraz can sıkıcı olabilir ama çözüm uzakta değil.

Hamilelik sırasında hormonlardaki değişiklikler nedeniyle, göbek, meme uçları veya vücudunuzun diğer bölgelerinde istenmeyen tüy oluşumu yaşayabilirsiniz. Bu istenmeyen tüyler dokunulmadığı takdirde genellikle hamilelikten sonra dökülmektedir.

Gebelikte Epilasyon Yaptırmak Zarar Verir mi?

Birçok uzman, fetüs üzerindeki etkisi hakkında yaşanan bilgi eksikliği nedeniyle hamilelik sırasında lazer epilasyondan kaçınmayı önerir.

Lazer epilasyon almayı seçerseniz hamileliğinizin son dönemlerinde ve özellikle de emzirdiğiniz dönemde, göğüslerde epilasyondan kaçınılmalıdır. Hamileliğin son haftalarında ise karın bölgesi epilasyonundan kaçınmak önemli bir husustur. Çünkü cilt bu dönemde çok hassastır ve epilasyon işlemi hamile bir kadın için çok rahatsız edici olacaktır.

Gebelikte Epilasyon Güvenliğine İlişkin Bir Çalışma Var mı?

Gebelikte epilasyon güvenliğini araştıran yeterli bir çalışma yapılmamıştır. Birçok uzman epilasyoncu, epilasyonun fetüs üzerindeki etkisi hakkında bilgi eksikliği nedeniyle hamilelik sırasında kaçınılmasını önermektedir.

Epilasyonda iki tip akım vardır. Bunlar termoliz ve galvaniktir. Termoliz ayrıca diyatermi, radyo dalgası, kısa dalga veya yüksek frekans olarak da ifade edilebilir. Galvanik epilasyon ise cihaza bir dakikalık elektrik akımı gönderir. Bebek amniyotik sıvı ile çevrili olduğu için bu önerilmeyen bir epilasyon türüdür. Çünkü amniyotik sıvı elektriği iletir. Bu nedenle hamilelik sırasında elektroliz için galvanik akım önerilmez.

Termoliz ise galvanik akımın aksine bebeğe iletilmez. Termolizin hamile kadınlara veya fetüse zararlı olduğuna dair herhangi bir bulgu bulunmamıştır. Birçok epilasyon uzmanı, doktor tarafından onaylanmış ve hamilelik sırasında epilasyon işlemine izin veren bir rapor ister.

Gebelikte Epilasyon Yapılır Mı?

Gebelikte Tüy Temizliği Seçenekleri

Gebelikte epilasyon söz konusu olduğunda lazer epilasyon önerilmeyen bir yöntem olduğu için farklı yollara başvurulmalıdır. Bu yöntemlerden bir tanesi de ağdadır.

Ağda uzun yıllardır kadınların tercih ettiği bir istenmeyen tüyden kurtulma biçimidir. Cildinizin hamilelik sırasında ağdaya verdiğini tepkiyi görebilirsiniz. Gebelikte ağda yapmak güvenli yöntemler arasındadır. Ancak bu dönemde cildinizin daha hassas olabileceğini unutmayın.

Ağda öncesi ve sonrası yatıştırıcı antiseptik losyon kullanmak yanmayı veya batmayı azaltabilir. Losyon kullanımı aynı zamanda enfeksiyonu önlerken tahrişi de azaltır ve kızarıklığa da iyi gelir. Ağda yapmadan önce doktorunuza danışmak iyi bir başlangıç olacaktır. Hamilelik sırasında ağda yapmanın sizin için önerilmemesinin belirli bir nedeni olabilir.

Gebelikte Epilasyon Seçenekleri

Gebelikte Tüy Dökücü Krem Kullanımı

Bazı kadınlar gebelikte epilasyon dendiğinde ağdanın can yakıcı özelliği nedeniyle hamilelikte tüy dökücü krem kullanımını tercih edebilmektedir. Ancak hamilelik sırasında kullanılan tüy dökücü kremlerle ilgili temel endişeler bulunmaktadır.

Tüy dökücü kremler baryum sülfit tozu ve kalsiyum tiyoglikolat gibi aktif bileşenlere sahiptirler. Bu bileşenlerin hamilelik sırasında zararlı olduklarına dair hiçbir kanıt yoktur. Ancak güvenli olduklarını kanıtlayan bir çalışma da bulunmamaktadır. Herhangi bir kozmetikte olduğu gibi, vücudunuzun nasıl tepki verdiğini görmek için bir cilt yanması testi yapmanız sağlığınız açısından iyi olacaktır.

Bir kez oksijene maruz kalan kimyasallar sizin için çok hoş olmayan nadir alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bunun yanı sıra bu reaksiyon farklı bir koku bırakır. Kimyasal yanıkların ortaya çıkmaması için iyi havalandırılmış bir alan ve uygun zamanlama rahat bir hamilelik sürecinin temel yapı taşlarındandır.

Gebelikte Tıraş Yöntemi

Gebelikte epilasyon dendiğinde tıraş en kolay seçenek olmasa da, her zaman en ucuz, en uygun seçenektir. Partnerinizi sürece yaratıcı bir şekilde dahil ederek eğlenceli hale getirmeye çalışabilirsiniz. Bu sizin ve eşiniz için iyi bir paylaşım olabilir. Her gün iyi bir nemlendirici kullanın, böylece tıraş ederken cildiniz yumuşak ve esnek olacaktır. E vitamini içeren nemlendiriciler, tüylerin azalmasına yardımcı olmaktadır. Tıraş jellerinin harika kokularını ve renklerini keşfedin. Kendinize yeni ve özel bir tıraş makinesi satın alarak bu süreci rahat atlatabilirsiniz.