Gebelikte Estetik Ameliyat Geçirmek Zararlı Mıdır?

0
1510
Gebelikte Estetik Ameliyat
Gebelikte Estetik Ameliyat

Gebelikte Estetik Ameliyat

Hamilelik çoğu kadın için genellikle duygusal bir zamandır ve karşı karşıya kalması gereken sadece stres seviyeleri ve hormonal değişiklikler değildir. Vücut ayrıca hamilelik süresi boyunca kilo alımı ya da çatlak oluşumu gibi birçok değişiklik yaşar. Peki gebelikte estetik ameliyat geçirmek zararlı mıdır?

Bu süre zarfında, birçok kadın kendine olan güvende bir düşüş yaşayabilir, yani kendileri hakkında daha iyi hissetmek ve hamilelik öncesi güzellik duygularını geri kazanmak için farklı yöntemler araştırabilir. Bazı hamile kadınların araştırdığı en önemli yöntemlerden biri de estetik plastik cerrahi prosedürleridir.

Çoğu durumda, plastik cerrahi bir tıbbi prosedürdür ve az sayıda plastik cerrah hamilelik sırasında sizlere bu prosedürü uygulayacaktır. Genellikle kadınların herhangi bir plastik cerrahi işlemine başlamadan önce hamilelikten sonra en az 6 ay beklemeleri önerilir.

Gebelikte Estetik Ameliyat Zararlı Mı?

Maalesef bazı durumlarda kadınlar, hamilelik esnasında estetik ameliyat olmak istemektedir. Fakat çok acil ve gerekli olmadığı sürece gebelik sırasında herhangi bir ameliyat uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Bunun en önemli nedeni ise yapılan operasyonların anestezi altında gerçekleştirilmesidir. Bu tür ilaçlar hem anne hem de bebek sağlığı için tehlikeli sakıncalı olabilmektedir.

Hamile kadınların vücudunda ödeme sıkça rastlanır. Estetik ameliyat sonrasında da vücut ödem tutacağı için aşırı ödem oluşumu riski de ortaya çıkacaktır. Bu da gebelikte sakıncalı durumlardan birisi olarak kabul edilir.

Gebelik Sonrası Estetik Ameliyat

Hamileliği takiben, kadınlar anne olmanın sevincini yaşayacaklar ancak hamileliğin vücutlarına getirdiği istenmeyen durumlardan bazılarını düzeltmeye ihtiyaç duyduklarında zaman da gelecek. Bazı kadınlar hamilelik sonrası yeni görünümlerinin gurur duymaktan uzak olduğunu düşünür.

Çoğunlukla hamilelik sonrasında cilt gevşekliği, sarkma, göğüslerin sönmesi ya da sarkması gibi fiziksel değişiklikler yaşanır. Neyse ki, bu sorunları hızlı bir şekilde çözebilecek plastik cerrahi prosedürler vardır. Günümüzde kozmetik prosedürler eskisinden daha uygun fiyatlı ve erişilebilir durumda.  Bununla beraber teknoloji ve tıp geliştikçe de daha az riskli hale geliyor. Eğer sizler de hamileyseniz ve estetik ameliyat düşünüyorsanız bunu doğumdan sonraya saklamanız gerekiyor.