Gebelikte Evcil Hayvan Beslemek

0
1471
Gebelikte Evcil Hayvan Beslemek

Gebelikte evcil hayvan beslemek anne adayları için bazı riskler yaratabilen bir durumdur. Hamilelik testiniz pozitif çıktıktan sonra evinizi paylaştığınız evcil hayvanın temizliği konusunda çok daha dikkatli davranılması gerekmektedir. Çünkü kadınların genellikle hamilelikte bağışıklık sistemleri düşük olmaktadır.

Evcil hayvanların tüyleri ve özellikle evden dışarı çıkan hayvanların eve taşıyabileceği mikroplar çocuğumuz için sorunlar yaratabilmektedir.

Tüm bunlar hamilelikte hayvan beslemek konusunda bizi korkutmamalıdır. Beslediğiniz hayvana göre riskler azalıp artmaktadır. Kediler ve köpekler hamile kadınların sağlığına neredeyse hiçbir zarar vermemektedir.

Gebelikte Beslenebilecek Evcil Hayvanlar

Gebelikte evcil hayvan besleme konusunda en çok tercih etmemiz gereken hayvanlar kediler ve köpeklerdir.

  • Köpekler: Çoğu aile evde evcil hayvan olarak köpek sahibi olma eğilimindedir. Genel olarak, hamilelik sırasında köpekler oldukça arkadaş canlısıdır ve köpeklere alerjiniz yoksa evde bir köpekle yaşamak sizin için tam olarak bir risk değildir. Bu yüzden hamilelikte evcil hayvan beslemek istiyorsanız aklımıza gelebilecek ilk dostunuz köpekler olmalıdır.

Ancak evinizi bir köpekle paylaşırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır;

Bazı köpekler ellerinizi veya yüzünüzü yalama gibi bir alışkanlığa sahip olabilir. Bunlar enfeksiyonu veya mikropları aktarabilir ve hamileliğinizi riske atabilir.

Birlikte oyun oynarken heyecanlanan köpek mutluluğunun bir göstergesi olarak sahiplerinin üstüne atlayabilir. Hamileyken karnınıza atlayan köpeğiniz bebeğinize zarar verebilir. Fakat kolay bir şekilde köpeğinize bu hareketi tekrarlamaması gerektiğini öğretebilirsiniz.

Gebelikte köpek beslerken faydalanabileceğiniz birkaç ipucu:

Köpeğinize iyi davranmasını öğretmek önemlidir. Aynı zamanda, köpeğin evdeki diğer insanlarla iyi anlaştığından da emin olunmalıdır. Mutlu bir köpek bebeğiniz dünyaya geldiğinde ona da iyi davranacaktır.

Köpeğiniz için tüm aşılar, hamilelik son evresine ulaşmadan önce tamamlanmalıdır.

  • Kediler: Eve getirebilecekleri birkaç büyük risk nedeniyle köpekler kadar iyi bir yol arkadaşı değildirler. Bu yüzden hamilelikte evde hayvan beslemek konusunda hoş karşılanmamaktadır.
Gebelikte Evcil Hayvan Kedi

Hamilelikte kedilerin olası riskleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

Birçok kedi, içlerinde dışkısına giden bir parazit taşıma eğilimindedir. Bu parazitlerle temas ederseniz, hastalanabilir veya çocuğunuzun sağlığında riskler meydana gelebilir. Bu yüzden kedilerin parazit uygulamaları zamanında yapılmalıdır.

Kediniz evin dışına çıkıp diğer kedilerle temas ediyorsa beraberinde zararlı olabilecek mikroplar getirebilirler.

Kedilerin sizin ve bebeğinizin sağlığında yaratabileceği sorunlardan kurtulmak için birkaç ipucu:

  • Hamileliğiniz süresince kedinizin tuvaletini temizleme sorumluluğunu bir başkasının alması istenebilir.
  • Kedinizin aşıları ve paraziter uygulamaları zamanında ve düzenli olarak yapılmalı, kediniz dış mekâna çıkan bir kediyse hamilelik süreniz boyunca evden çıkmaması sağlanabilir.

Gebelikte Beslemek İçin Tercih Edilmemesi Gereken Hayvan Türleri

Gebelikte evcil hayvan beslemek isteyenlerin kuşları tercih etmemesi gerekmektedir. Evde kuş beslemenin hamilelikte yaratabileceği riskler genellikle göz ardı edilmektedir.

Kuşların oluşturabileceği olası riskler şöyle sıralanabilmektedir;

  • Kuşlar daha temiz gibi görünse de üzerlerinde çok fazla bakteri ve mikrop vardır.
  • Kuşlardan bulaşabilecek bazı enfeksiyonların düşük, erken doğum ve hatta çocuğun ölü doğmasına neden olduğu bilinmektedir.

Gebelikte Kesinlikle Beslenmemesi Gereken Evcil Hayvan Türleri

Gebelikte evcil hayvan besleme konusunda en uzak durmamız gereken hayvanlar çiftlik hayvanlarıdır. Kendinizin bir çiftliği olmasa bile, çiftlik hayvanlarının olduğu bir yere gezi yapılması bile zararlı olabilmektedir.

Gebelikte çiftlik hayvanlarıyla etkileşimin oluşturabileceği riskler şu şekildedir;

Birçok çiftlik hayvanı vücutlarında tonlarca mikrop ve bakteri taşır. Bunlar, düşük yaptırabilen veya düşük olmasa bile bebeğinize zarar verebilecek ciddi bir enfeksiyonu tetikleyebilmektedir.

Gebelikte Hamster ve Fare Beslenmesi

Hamsterlar ve fareler sevimli görünmekle birlikte, her türlü sıçan çeşidi hamilelikte büyük bir risk oluşturmaktadır. Gebelikte evcil hayvan beslerken sıçan türlerini seçenler ekstra dikkatli davranmalıdırlar.

Hamile bir kadının düşük yapmasına veya doğmamış bebekte kusurların gelişmesine sebep olabilen bazı virüsler fare ve hamsterlarda bulunmaktadır. Bu yüzden hamileyken fare ve hamsterlarla temas halinde olunmamalıdır. Evinizi ve hayatınızı paylaştığınız hayvanlarla birlikte sağlıklı bir gebelik süreci geçirmenizi dileriz.