Gebelikte Kasık Ağrısı Nedir?

0
1571
gebelikte-kasik-agrisi-nedir

Gebelik döneminin erken haftalarında ya da ilerleyen ve doğuma yakın zamanlarda anne adayları çeşitli sebeplerden ötürü zaman zaman gebelikte kasık ağrısı yaşayabilir. Kasık ağrılarının çeşitli sebepleri olabilir, bu sebeplerden bazıları önemsiz ve tedavi gerektirmeyen ağrılar iken bazıları ise oldukça önemli ve tedavi gerektiren durumlar olabilmektedir.

Gebelikte kasık ağrıları hemen hemen her anne adayının yaşadığı bir durumdur. Temel olarak kasık ağrıları, gebelik döneminin en tipik belirtileri arasında yer almaktadır. Kasık ağrıları, oldukça doğal bir durumdur, fakat çoğu zaman şiddetli kasık ağrıları, dış gebelik ya da idrar yolu enfeksiyonları gibi durumlardan ötürü de meydana gelebilmektedir. Gebelik esnasında ortaya çıkan ani kasık ağrıları ve bu ağrılara eşlik eden kanamalar, erken dönemde düşüklere ya da düşük tehlikelerine neden olabilir. Bu durumlar ciddi problemlerin ilk göstergeleri olabilmektedir. Bu sebepten ötürü gebelik döneminde kasık ağrıları için uzman bir doktora başvurmak gereklidir. Annelik Yolu ekibi olarak bu yazımızda sizlere gebelik döneminde yaşanan kasık ağrıları ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz.

gebelikte-kasik-agrisi-nedir-1
Görsel 1: Gebelikte kasık ağrısı sıklıkla karşılaşılan problemlerden biridir

Gebeliğin İlk Haftalarında Yaşanan Kasık Ağrıları Oldukça Normaldir!

Gebeliğin ilk aylarından itibaren başlayan kasık ağrıları gebelik dönemlerine göre artış ya da azalış gösterebilir. Gebeliğin başladığı ilk haftalardan itibaren kasık ağrılarının da başlaması oldukça normaldir. Her gebe kişide yaşanması oldukça olağan ve normal olan bu kasık ağrıları, özellikle gebeliğin ilk aylarında büyümeye başlayan rahim ve gerilen rahim kaslarının, gebeliğin son aylarında ise büyüyen bebeğin rahme ve alt karın bölgesine yaptığı baskı sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Gebelikte Round Ligament Ağrısı Nedir?

Gebeliğin 3. ya da 4. aylarında kasık bölgesine bıçak saplar gibi keskin bir ağrı oluşabilir. Hareket etmekle, aniden ayağa kalkmakla gebelerde oluşan bu ağrı şiddetlenebilir. Round Ligament ağrısının temel sebebi rahim büyümesine bağlı olarak rahim etrafında bulunan bağların ve ligamentlerin gerilmesidir.

Rahim büyümesine bağlı olarak gelişen Round Ligament ağrısı genel olarak sağ tarafta oluşmaktadır, fakat bu ağrı zaman içerisinde her iki tarafta da görülebilir. Round Ligament ağrısı, kabızlık, şişkinlik, gaz ve karında rahatsızlık gibi şikayetlere neden olabilir.

gebelikte-kasik-agrisi-nedir-2
Görsel 2: Gebelikte kasık ağrısı ilerleyen haftalarda giderek artabilir.

Gebelikte Kasık Ağrısı Neden Olur?

Gebelikte kasık ağrısının pek çok farklı nedeni olabilir, fakat bu ağrıların gebeliğin doğal bir sonucu olduğunu da unutmamak gerekir. Pelvis bölgesinde yer alan ve bebeğe yer açabilmek için günden güne büyüyen rahim, diğer organ, kas ve yapılara baskı yapmaktadır. Özellikle ilk gebelik esnasında yaşanan kasık ağrısı, çok daha güçlü olabilir. Gebelik esnasında hissedilen kasık ağrılarının nedenleri bazen endişe verici olabilir. Gebelik esnasında yaşanan kasık ağrılarının nedenleri aşağıdaki gibi listelenmiştir:

 • Preeklampsi: Preeklampsi, sadece gebe kişilerde görülen bir durumdur. Preeklampsi çoğu zaman kontrol edilemez ve gebe kişinin bir çeşit zehirlenme yaşamasına sebep olara bebeğe ve anne adayına zarar verebilir.
 • İdrar Yolu Enfeksiyonu: İdrar yolunda oluşan enfeksiyonlar, şiddetli kasık ağrılarına sebep olabilir. Bu rahatsızlık, idrar testi ile kolayca tespit edilebilir.
 • Dış Gebelik: Gebelik durumunun rahim içerisinde değil de tüp içerisinde ilerlemesi durumuna dış gebelik denilmektedir. Kan ve idrar ile ile gebelik durumu kolay bir şekilde tespit edilse de erken dönemde ultrason muayenesi ile kese oluşumu hemen görünmeyebilir. Bu durum normal gebelikle tamamen aynı olan, fakat zaman içerisinde fark edilen bir süreci barındırmaktadır. Yaşanan yoğun kasık ağrıları dış gebeliğin sebeplerinden biridir. Ultrason muayenesinde rahim içerisinde kese görülmediği halde gebelik hormonları artış gösteriyorsa kişiye dış gebelik teşhisi konulmaktadır.
 • Düşük Riski: Yaşanan çok şiddetli kasık ağrıları çoğu zaman düşük ihtimalini içermektedir. Bu noktada uzman doktorun muayenesi oldukça önemlidir.

Yaşanan kasık ağrılarının sebepleri doğru tanıyı koyabilmek için oldukça önemlidir.

gebelikte-kasik-agrisi-nedir-3
Görsel 3: Gebelikte kasık ağrısının birkaç farklı nedeni bulunur.

Gebelikte Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Gebelikte kasık ağrısının nedeni doğal olarak gebelik sonucunda oluşuyor ise ağrının azalması için çok fazla yapılacak bir şey yoktur. Uzman doktor bu noktada bazı yardımcı tavsiyelerde bulunabilir. Bu doğal durumu hafifletmek için yapılması gerekenler aşağıdaki gibi listelenmiştir:

 1. Bol bol su içmek.
 2. Rahat bir pozisyonda oturmak,
 3. Bolca uyumak ve uzanmak.
 4. Küçük yürüyüşler yapmak.
 5. Çorap giymek.
 6. Yaz aylarında klima yerine doğal serinleme yöntemlerini tercih etmek.
 7. Karın çevresini sıkan giysiler ve çamaşırlar tercih etmemek.

Yukarıda listelenen tavsiyeler, gebelik esnasında doğal olarak yaşanan kasık ağrılarını hafifletmeye yardımcı olmaktadır, fakat belirli nedenlerden ötürü oluşan kasık ağrıları için mutlaka uzman bir doktora görünülmelidir.

gebelikte-kasik-agrisi-nedir-4
Görsel 4: Gebeliğin 4. haftasından itibaren kasık ağrıları şiddetli hale gelir

Gebelikte Kasık Ağrısı Ne Zaman Geçer?

Gebelikte kasık ağrısı, gebeliğin 4. haftasından itibaren şiddetlenmeye başlamaktadır. Bu ağrılar, 5. ya da 7. ayda hafiflemeye başlar, fakat doğum yaklaştıkça ağrılar tekrarda şiddetlenebilir.

Yaşanan ağrılar ve fizyolojik değişimler, gebeliğin doğal bir parçasıdır. Annelik Yolunda ekibi olarak bu dönemi kontrollü ve sağlıklı bir şekilde geçirmeniz temennimizle! Sağlıklı ve mutlu kalın!