Gebelikte Kişisel Bakım

0
1706
Gebelik Kişisel Bakım
Gebelik Kişisel Bakım

Gebelikte Kişisel Bakım Nasıl Olmalı?

Kadınlar, hayatlarının her döneminde olduğu gibi gebelik sırasında da güzel görünmek ve bakımlarını eksik etmemek ister.

Biliyorsunuz, kozmetik ürünleri her daim özenle ve kaliteli olanlardan seçilmelidir. Ama gebelik dönemlerinde bu daha büyük bir hassasiyet gerektiren bir işlemdir. Bunun sebebi ise kozmetik ürünlerin içerisinde yer alan kimyasallar ya da ilaç gibi maddelerdir.


Bu maddelerin bir kısmı maalesef vücudumuza çeşitli zararlar verebilmektedir. Bu da gebelik sırasında hem annem hem de bebek için sıkıntılı durumların ortaya çıkmasına neden olabilir.


Kozmetik ürünlerde kullanılan bazı maddeler anne karnında yer alan fetüsü etkileyebilmektedir. Bazı maddelerin bebeği etkilemediği ise yapılan klinik testlerle kanıtlanmıştır. Bu nedenle gebelikte kişisel bakım için onaylı ürünleri kullanmak oldukça önemlidir.

Günümüzde kozmetik ürünlerde genellikle paraben kullanılmaktadır. Hamilelik döneminde mutlaka paraben içeren ürünlerden kaçınmak gerekmektedir.

Gebelikte Kişisel Bakım Güneş Kremi

Kadınlar gebelikte kişisel bakım sürecinde içeriğinde paraben olmayan güneş kremi, nemlendirici, saç bakım ürünleri ya da makyaj malzemelerini tercih etmelidir.

Kadınlar, gebelik dönemlerinde el ve ayak bakımlarını çekinmeden yaptırabilirler. Örneğin manikür ve pedikür yaptırmak için kuaföre ya da güzellik merkezlerine gidebilirler. Bunun dışında oje sürmelerinde de herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.


Kadınlar gebelik sürecinde en çok da genital bölge temizliğine dikkat etmelidir. Bu noktada oluşabilecek herhangi bir enfeksiyon, direkt olarak bebeğe zarar verebileceğinden temizlik daha büyük önem kazanmaktadır.


Kadınlar genital bölgelerini temizlerken sadece su kullanabilirler. Bu sayede kimyasal ürünlerden de uzak durmuş olurlar. Zaten vajina kendi kendisini temizleyen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle endişelenmeye gerek yoktur.


Hamilelikte Saç Boyanır mı?

Gebelikte Saç Boyama

Kadınların bir diğer merak ettiği konu ise gebelik sırasında saçın boyanıp boyanamayacağıdır. Yapılan bazı testler sonucunda saç boyamanın hamileliğe herhangi bir zarar vermediği ifade edilmektedir. Ama yine de bu konuda kafası karışık anne adayları varsa, saç boyama işlemini daha sonraya bırakabilirler. Bununla beraber kullanılacak olan boyaların da mutlaka kaliteli olması gerekmektedir.

Unutmayın, hamilelik bir kadın için en önemli dönemlerden birisidir. Bu önemli dönemi mutlaka dikkatli ve sağlıklı bir biçimde geçirmek gerekir.