Gebelikte Mideniz Neden Ekşir Öğrenmek İster Misiniz?

0
1534
Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur?

Gebelikte mide ekşimesi sık rastlanılan bir şikayettir. Mide ekşimesi midenin yemek içeriği tersine yemek borusuna kaçınca oluşur. Gebelikte artan progestron midenin boşalmasını yavaşlatır ve yemek borusu ile mide geçişini gevşetir. Bunun sonucunda mide içeriği yemek borusuna kaçar. Yemek borusuna kaçan mide içeriği burada iritasyon yapar. Mide ekşimesi ve hazımsızlık uterusun mideye baskısı nedeniyle 3. trimesterde daha sık görülür.

Hamilelikte Mide Yanmasının Sebebi
Görsel: Gebelikte Mide Ekşimesi

Gebelikte mide ekşimesi tedavisi

Korunma en iyi tedavidir.

 • Öğünleri ikiye bölerek az az ve sık sık yemeli
 • Yemekten sonra 30-60 dakika uzanmamalı
 • Baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı
 • Tuzlu yiyecekler, yoğurt yenmeli
 • Süt içine bir kaşık bal konarak içilmeli

Mide ekşimesi geçmiyorsa doktorunuzun önerisiyle ilaç kullanabilirsiniz. Hamilelikte hazımsızlık, mide ekşimesi veya asit reflü olarak da adlandırılır ve gebelik döneminde de oldukça yaygındır. Hormonal değişikliklerden ve büyüyen bebeğin midenize baskı yapmasından kaynaklanabilir. Diyetinizde ve yaşam tarzınızda değişiklikler yaparak hazımsızlık ve mide ekşimesini hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz ve hamilelikte alınması güvenli tedaviler vardır.

Gebelikte hazımsızlık ve mide ekşimesi belirtileri

Hazımsızlık ve mide ekşimesi belirtileri şunları içerir:

 • Göğüste yanma hissi veya ağrı
 • Ağır veya şişkin hissetmek
 • Geğirme
 • Hassas mide hareketi hissetmek veya hasta olmak
 • Kusmak

Semptomlar genellikle yedikten veya içtikten hemen sonra ortaya çıkar, ancak bazen yemek yemekle hazımsızlık gelişimi arasında belli bir süre olabilir. Gebeliğiniz sırasında herhangi bir noktada semptomlar yaşayabilirsiniz, ancak bunlar 27. haftadan itibaren daha yaygındır.

Hamilelikte Mide Yanması
Görsel: Gebelikte Mide Ağrısı

Hazımsızlık ve mide ekşimesini önlemek için yapabileceğiniz şeyler

Diyetiniz ve yaşam tarzınızdaki değişiklikler, özellikle hafifse semptomlarınızı kontrol etmek için yeterli olabilir.

Sağlıklı Beslenin

Aşırı tokluğunuz varsa hazımsızlık yaşama olasılığınız daha yüksektir. Hamileyseniz, normalden daha fazla yemeniz cazip gelebilir, ancak bu sizin veya bebeğiniz için iyi olmayabilir.

Yeme ve içme alışkanlıklarınızı değiştirin

Beslenme alışkanlıklarınızdaki değişikliklerle hazımsızlığınızı kontrol edebilirsiniz. Günde üç kez büyük öğünler yerine sık sık küçük öğünler yemeye ve gece yatmadan evvel üç saat içinde yemek yememeye dikkat edin. Kafein içeren içecekleri ve zengin, baharatlı veya yağlı yiyecekleri azaltmak da semptomları hafifletebilir.

Dik pozisyonda durun

Yemek yerken dik oturun. Bu, midenizdeki baskıyı alacaktır. Yatağa giderken başınızı ve omuzlarınızı yukarı doğru desteklemek, uyurken mide asidinin yükselmesini durdurabilir. Sigara içmeyi kesinlikle bırakmalı hatta içilen ortamlardan da olabildiğince uzak durmalısınız. Hamileyken sigara içmek hazımsızlığa neden olabilir.

Bu sizin ve doğmamış bebeğinizin sağlığını ciddi şekilde etkileyebilir. Sigara içtiğinizde soluduğunuz kimyasallar hazımsızlığınıza neden olabilir. Bu kimyasallar yemek borunuzun alt ucundaki kas halkasının gevşemesine neden olur bu da mide asidinin daha kolay geri gelmesine neden olabilir. Bu durum asit reflü olarak bilinir.

Sigara içmek ayrıca şu riskleri de artırır:

 • Bebeğinizin erken doğması (hamileliğinizin 37. haftasından önce)
 • Bebeğiniz düşük doğum ağırlıklı doğuyor
 • Ani bebek ölümü sendromu (SIDS) veya “aniden ölüm”

Alkolden Kaçının

Alkol hazımsızlığa neden olabilir. Hamilelik sırasında bebeğe uzun vadeli zararlar da verebilir.

Ne zaman tıbbi yardım alınmalı

Belirtilerinizi yönetmek için yardıma ihtiyacınız varsa veya diyetiniz ve yaşam tarzınızdaki değişiklikler işe yaramıyorsa, ebenize veya aile doktorunuza görünün. Semptomlarınızı hafifletmek için doktor onaylı ve tavsiyeli ilaçlar kullanabilirsiniz.

Aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz aile doktorunuza görünmelisiniz:

 • Yemek yemede zorluk
 • Kilo kaybı
 • Mide ağrıları

Doktorunuz semptomlarınızı sorabilir ve ağrılı olup olmadığını anlamak için göğsünüzün ve midenizin farklı bölgelerine hafifçe bastırarak sizi muayene edebilir.

Reçeteli ilaçlar alma durumunuz

Antidepresanlar gibi başka bir durum için ilaç kullanıyorsanız ve bunun hazımsızlığınıza katkıda bulunabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun. Doktorunuz alternatif bir ilaç yazabilir.

mide-bulantısı-sebepleri
Görsel: Gebelikte Mide nedenleri

Hazımsızlık ve mide ekşimesi için ilaçlar

Hamilelik sırasında hazımsızlık ve mide ekşimesi ilaçları şunları içerir:

 • Antasitler: Midenizdeki asidi nötralize etmek için kullnılır.
 • Aljinatlar: Midenizdeki asidin yemek borunuza geri gelmesini durdurarak asit reflünün neden olduğu hazımsızlığı gidermek için kullanılır.

Antasit ve aljinatları yalnızca semptomlar almaya başladığınızda almanız gerekebilir. Bununla birlikte, doktorunuz semptomlar ortaya çıkmadan önce; örneğin yemekten önce veya yatmadan önce onları almanızı tavsiye edebilir. Antiasitlerin yanı sıra demir takviyeleri alıyorsanız, birlikte almamaya dikkat edin. Antasitler, demirin vücudunuz tarafından emilmesini önleyebilir. Antasitler ve aljinatlar semptomlarınızı iyileştirmezse, doktorunuz midenizdeki asit miktarını azaltmak için bir ilaç yazabilir. Hamilelikte yaygın olarak kullanılan ve doğmamış bir bebek için zararlı olduğu bilinmeyen iki tanesi şunlardır:

 1. Ranitidin – Günde iki kez aldığınız bir tablet
 2. Omeprazol – Günde bir kez aldığınız bir tablet

Sağlıklı günler dileriz 😊