Gebelikte Oluşan Lekelerden Kurtulmanın Yolları

0
1658
Gebelikte Oluşan Lekelerden Kurtulmanın Yolları
Gebelikte Oluşan Lekelerden Kurtulmanın Yolları

Gebelikte oluşan lekelerden kurtulmak mümkün mü? Gebelikte oluşan lekelerden kurtulmanın sırrı nedir? Hamilelik, bir kadın için en zor süreçlerden bir tanesidir. Bir kadın bu döneme girdiği zaman tüm özellikleri değişir. Duygusal ve ruhsal durumları, fiziksel durumlar tamamen değişir. Bu gibi durumlarla birlikte sağlık ve estetik açısından da belirli problemleri beraberinde getirmektedir. Bunlardan biri de gebelikte oluşan lekeler.

Hamilelik Lekeleri

Kadınların en çok karşılaştığı problemlerden bir tanesi de hamilelik lekeleridir. Hamilelikte oluşan cilt lekelerinin temel nedeni, bu dönemde salgılanan östrojen hormonlarıdır. Bu gebelikte oluşan lekeler daha çok yüz bölgesi, göğüs arasında, boyun ve kollarda meydana gelmektedir.

Hamilelikte Oluşan Lekeler
Hamilelikte Oluşan Lekeler

Bu Lekeler Kimlerde Görülebilir?

Gebelikte oluşan bu lekeler, daha çok esmer olan kadınlarda görülmektedir. Fakat beyaz tenli kadınlarda ise, tenlerinin açık renkte olmasından dolayı güneşe maruz kalındığında daha çok etki göstermektedir. Daha hassas olmaktadırlar. Bu da beyaz tenli kadınlarda gebelikte oluşan lekeler görülmesine neden olmaktadır.

Gebelikte Oluşan Lekelerin Nedenleri

Gebelikte oluşan lekeler bazı nedenlerden dolayı da oluşma ihtimali vardır.

Bu nedenler ise;

  • Beslenme alışkanlıkları,
  • Uzun süre güneşe maruz kalma,
  • Genetik yapı,
  • Daha öncesinde doğum kontrol yapının kullanılması.
Hamilelikte Lekeler
Hamilelikte Lekeler

Gebelikte Oluşan Lekeler Geçer mi?

Gebelikte oluşan lekeler kendiliğinden kaybolabildiği gibi kalıcı da olabilmektedir. Bu gebelikte oluşan lekeler genel olarak gebeliğin ikinci 3 aylık döneminde görülmeye başlar. Özellikle hamilelik döneminde alınan kilolar ile birlikte, son 3 aylık dönemde vücutta çatlaklarda görülmeye başlar. Uzun süre güneşe maruz kalındığında, bu lekeler vücutta kalıcı olacağından dolayı güneş konusunda hassas olmakta fayda vardır.

Bu gebelikte oluşan lekeler güneşe maruz kalındığında ortaya çıksa da, güneşte kalmamak da çözüm değildir. Bebeğin de bu güneşe ihtiyacı vardır. Bebeğin gelişimi için önemlidir. Günlük olarak en az yarım saat güneş de kalmak da gerekmektedir. Bilindiği gibi güneş D vitamini ihtiyacını karşılamaktadır. Bunun için hem bebeğin hem kendi sağlığınız için, güneşe gerekli önlemleri alarak çıkmakta fayda vardır.

Gebelikte Oluşan Lekelerin Tedavisi

Gebelikte, hormonlara bağlı olarak gelişen lekelerin tedavisini gebelik sırasında yapılması uygun değildir. Birçok leke gebelik sonrası kendiliğinden kaybolabilmektedir. Kalıcı olan lekeler ise gebelik sonrasında gerekli tedaviler ile yok edilebilir. Bunun için bir uzmandan destek almanızda fayda vardır.

Gebelik lekeleri tedavisinde uygulanabilecek bir diğer yöntem ise doğal ürünler kullanılmasıdır. Özellikle maydanoz suyu ve limon suyu ile elde edilecek karışımı, lekelerin oluştuğu yere sürülüp 15 dakika beklendikten sonra yıkanabilir. Bu genel olarak bilinen ve uygulanan bir yöntemdir.

Gebelikte Lekeler
Gebelikte Lekeler

Lekeler İçin Diğer Yöntemler

Birçok yöntemi uyguladıktan sonra lekelerin geçmemesi durumunda şu yöntemler de uygulanabilir;

  • Lazer tedavisi,
  • Mezoterapi,
  • Kimyasal Peeling,
  • PRP Tedavisi.

Hamilelik döneminde olabildiğince uzun süre güneşe maruz kalınmamalıdır. Güneşe çıkılacağı zaman korunmalıdır. Güneş kremleri ya da uzman doktorların önerdiği kremler kullanılabilir. Bu kremleri düzenli olarak kullanarak güneşin vereceği zararlı etkileri uzak tutmuş olursunuz. Aynı zamanda kullanacağınız doğal karışımlar da hamilelik lekelerinde etkili olacaktır. Doğum sonrasında kaybolmayan lekeler için mutlaka bir uzmana görünmenizde fayda vardır.

Çeşitli yöntemler uygulanarak, lekelerin daha fazla yayılması engellenebilir. Aksi takdirde bu lekelerin kalıcı olarak vücutta kalma riskini ortaya çıkarabilmektedir. Bu lekeler hayatınızda ne kadar olumsuz etkiler yaratsa da, bilinçli bir şekilde gebelik süreci geçirmek hem anne adayı hem de bebek için iyi olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.