Gebelikte Parfüm Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

0
1724
gebelikte parfüm kullanımı

Parfüm, şüphesiz her kadının ve her erkeğin en temel ihtiyaçlarından biridir. Özellikle kadınlar güzel kokmak isterler. Herkesin kendi bütçesine ve zevkine uygun bir parfümü vardır. Bu derlememizde gebelikte parfüm kullanımını nasıl olmalıdır sizlerle paylaşacağız.

gebelikte parfüm kullanımı
Görsel: gebelikte parfüm kullanımı

Gebelikte parfüm kullanımı

Gebelik size doğal bir ışıltı verir. Gebelikte parfüm kullanımı güvenli olsa da parfüme daha duyarlı olabilir. Bazı kokular mide bulantısı, baş dönmesi, kafa karışıklığı ve baş ağrısına neden olabilir. Bazı problemleri önlemek için önce parfümü kullanmak sonra da size uygun parfümü kullanmak en iyisidir.

Gebelikte sırasında, daha düşük alkol içeriğine ve daha hafif ağırlığa sahip oldukları için parfüm yerine aromatik vücut spreyleri kullanmak en iyisidir. Nane ve zencefil gibi kokular mide bulantısına iyi gelir. Pek çok hamile kadında bulunan meyveli aroma mide bulantısını azaltabilir ve onların daha tazelenmiş ve enerjik hissetmelerini sağlayabilir.

par
Görsel: gebelikte parfüm kullanımı

Parfüm hakkında bilinmesi gerekenler

Öncelikle parfüm severlerin iki kategoriye ayrılabileceğini düşünüyorum: hayatları boyunca aynı parfümü seven ve ikonik parfümlere sahip olanlar; parfümü hiç değiştirmeyenler ve farklı parfüm deneyimlerine açık olanlar olmak üzere ayırabiliriz.

Yeni kokuları denemeye ve kimsenin keşfetmediği kokuları bulmaya çalışıyor olabilirsiniz. Kimilerinin hayatı boyunca sevdiği bir parfümü vardır ve kokudan sıkılmazlar. Birde genellikle günün havasına göre parfüm seçenler vardır.

Koku duyusu beyin hücrelerine direk olarak ulaşabildiği için genellikle kalıcı hafızaya alınır. Bu nedenle parfüm aslında çok güçlü bir hatırlatma ve kişilik özelliğidir. Bebeklerin annelerinin kokularını tanımaları bu şekilde gerçekleşir. Çok küçük yaşlarda aldığınız kokuları bile tekrar aldığınızda hatırlayabilirsiniz.

Parfüm alırken dikkat edilmesi gereken işlevlerden bahsedecek olursak öncelikle parfümün üç element içerdiğini söylemeliyiz. Bir parfümü denediğinizde, bileğinize sıktığınız anda, kokuyu kokladığınızda duyduğunuz ilk not budur. Bu, bir parfümün çiçeksi, baharatlı veya oryantal olduğunu ayırt ettiğiniz andır.

parfüm
Görsel: parfüm

İkinci nokta, iki saat sonra ki bileğinizde kalan kokudur. Bu, parfümün temel aromasıdır. Üçüncü not ise, ertesi gün bile üzerinizde kalan kokudur. Ve eğer kokladığınızda hala parfümü seviyorsanız ve kalıcılığını beğeniyorsanız, kesinlikle satın almalısınız.

Genel bir algı olan beyaz tenli insanların çiçek kokuları, koyu tenli insanların baharatlı çiçek kokuları kullanması gerektiği gibi bir algı vardır. Parfümün her ciltte farklı bir kokusu vardır. Bu yüzden parfümün cildinize çok uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Bazen koyu tenli bir insan çiçek kokusunu sevebilir. Ama tabii ki ten rengi aromanın kimyasını değiştirecektir. Parfüm, kişinin yaşına, coğrafi konumuna, ten rengine, yeme alışkanlıklarına, alkol ve tütün tüketimine ve baharat tüketimine göre kokuyu farklı şekilde yansıtır. Çünkü tüm bu işlevler insanların terleme hızını ve hormonal dengesini etkiler. Bu yüzden herkesin kokusu farklıdır. Bu nedenle her parfüm herkese uygun değildir.

EDP (Eau De Perfume) mi EDT (Eau De Toilette) mi?

EDP ​​(Eau De Perfume): İçeriği % 18’den fazla olan parfümlerdir. Parfümün kokusu arttıkça dayanıklılığı artar. Bu nedenle, diğer parfüm türleriyle karşılaştırıldığında, EDP parfüm en güçlüsüdür diyebiliriz.

EDT (Eau De Toilette): Koku içeriği % 10 olan parfüm türüdür. EDP ​​parfümüne göre daha az koku içerir. Kalıcı daha az kalıcıdır diyebiliriz.

EDP ​​ve EDT parfümlerini karşılaştırmanın doğru olmadığı ortamlarda vardır. Örneğin, terlediğimiz bir ortamdaysak, EDP kullanmak zor olabilir. Özellikle yazın kötü hava koşulları nedeniyle EDP kullanmak rahatsızlık verebilir. Aslında, bu iki tercih tamamen kişiseldir.

parfüm kullanımı
Görsel: gebelikte parfüm kullanımı

Bazıları kışın bile güzel kokan parfümleri sevmeyebilir. Örneğin, güçlü aromalı ağır parfümleri sevdiğiniz için genellikle en sevdiğim EDP parfümleri tercih edebilirsiniz. Parfüm seçerken daha önce hiç fikriniz olmadıysa bir gün içinde mutlaka parfüm almak zorunda olduğunuzu düşünmemelisiniz.

Parfümün daha uzun süre kalıcı olmasını sağlamanın bir başka yolu da onu tamamlayıcı ürünlerle kullanmaktır. Bu takviyeler son yıllarda çok popüler hale geldi. Oud içeren parfümler, özellikle ülkemize gelen çok sayıda Arap turist tarafından tercih edilmektedir ve sevilmektedir. Duş jeli ile duş alıp ardından nemlendirici, el kremi hatta saç parfümü ile birlikte kullandığınızda parfüm kaçınılmaz olarak kalıcı bir hal alacaktır.

Genel olarak parfüm seçiminde, seçtiğiniz parfümün sizi yansıttığını, mevsime, hava durumuna, hatta giyiminize bile uygun olup olmadığını göz önünde bulundurmalısınız.

Sağlıklı günler dileriz 😊