Annelik Yolunda

Gebelikte Seks Yapılır Mı?

gebelikte seks

Gebelikte seks yapılır mı acaba diye düşünmüş olabilirsiniz. Eşler gebelik boyunca cinsel aktivitenin güvenli olup olmadığını merak ederler. Engel bir durum olmadığı sürece cinsellik gebelikte devam edebilir.

Görsel: gebelikte seks

Gebelikte seks ne zaman sakıncalıdır?

Gebelikte seks yaparken neleri değiştirmelisiniz?

Vücutta olan değişikliklerden dolayı daha rahat olabilmek için değişiklikler yapmanız gerekebilir:

Görsel: gebelikte seks

Gebelikte seks yapmak güvenli midir?

Çoğu zaman evet! Komplikasyonsuz normal bir hamilelik geçirdiğiniz sürece, suyunuz gelene veya doğuma başlayana kadar cinsel ilişkiye girmeye devam edebilirsiniz.

Endişelenmeyin: Bebeğiniz, rahim ve rahim çevresi kaslar tarafından korunur bununla beraber amniyotik sıvı yumuşak dokusu sayesinde bebeğiniz için yastık görevi görür. Ayrıca rahim ağzınızın içindeki mukus tıkacı da enfeksiyona karşı korunmaya yardımcı olur.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon durumlarına karşı (CYBE) bebeğinizi korumak için her zaman kadın ya da erkek prezervatifleri kullanmaya dikkat edin.

Gebelikte seks yapmanın herhangi bir faydası var mıdır?

Hamilelik sırasında sırf eğlenmek için cinsel ilişkiye girmenin yanı sıra, diğer olası faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

Ne gibi durumlarda cinsel ilişkiye girmemek gerekir:

Doktorunuz size başka durumlarda da cinsel ilişkiye girmemenizi tavsiye edebilir- örneğin erken doğum için risk altında olabileceğiniz belirtiler varsa.

Görsel: gebelikte seks

Gebelikte seks hissiyatı

Çoğu kadın, hamileliğin en azından bir bölümünde cinselliğin farklı hissettirdiğini söyler. Bazen cinselliği daha zevkli bulabilir, bazen de gerçekten zevk almayabilir ya da kendinizi beğenmeyebilirsiniz. Bu hamilelik sürecinin getirilerindendir.

Bazı fiziksel değişiklikler de hamilelik sırasında cinselliği farklı hissettirebilir. Örneğin, Pelvik bölgeye artan kan akışı, cinsel ilişki sırasında zevkinize katkıda bulunabilecek hissi artırabilir.

Ayrıca cinsel ilişki veya orgazm sırasında veya hemen sonrasında hafif karın krampları veya kasılmaları olabilir; bu, nadir olsa da endişe verici olabilir.

Göğüsleriniz özellikle ilk üç aylık süreçte karıncalanma, hassas ve alışılmadık derecede dokunmaya duyarlı olabilir. Göğüsleriniz daha hassas hale gelebilir. Bu sizi daha çok tahrik edebilir ya da göğüslerinize hiç dokunulmamasını tercih edebilirsiniz.

Gebelikte sürecinde düşük cinsel ilişki isteği

Hamilelik sırasında cinsel dürtü söz konusu olduğunda, çok çeşitli bireysel deneyimler vardır. Bazı kadınlar hamilelik sırasında daha fazla cinsel ilişkiye girmek ister; diğerleri, o kadar değil. Genel olarak cinsellik her kadın için farklıdır ve fiziksel veya duygusal olarak nasıl hissettiğine bağlıdır- ki bu hamilelik sırasında çok değişkendir!

Özellikle ilk üç aylık dönemde cinsel ilişki için çok yorgun, karamsar veya mide bulantısı hissedebilirsiniz. Yaşadığınız fiziksel ve duygusal değişimlerden bunalmış hissetmek de alışılmadık bir şey değil. Ancak, sabah bulantısı ve yorgunluğun tipik olarak azaldığı ikinci üç aylık döneme ulaştığınızda libidonuzun tam güçle geri döndüğünü görebilirsiniz.

Görsel: gebelikte seks

Yine de özellikle son bir veya iki ayda, üçüncü üç aylık süreçte arzunuz tekrar kaybolursa şaşırmayın. Bu noktada, cinsel ilişkiye girmeyi düşünemeyecek kadar büyük, ağrılı veya bitkin olabilirsiniz. Ayrıca vücudunuzun nasıl değiştiği veya yaklaşan doğum ve doğumla meşgul olduğu konusunda kendinizi bilinçli hissedebilirsiniz.

Sizin ve bebeğinizin sağlığı bu dönemde her zaman olduğundan daha fazla öneme sahip bu yüzden doktorunuz ile sürekli iletişim halinde kalmayı ve uyarılara dikkat etmenizi, ayrıca alanında yetkin ve uzman kişilerden danışmanlık almayı önemle tavsiye ederiz.

Sağlıklı günler dileriz 🙂

Exit mobile version