Gebelikte Seyahat Etmek Sakıncalı Mıdır?

0
1536
gebelikte seyahat

Gebelikte seyahat etmek sakıncalı mıdır acaba diye düşünen bir çok anne adayı vardır. Hamilelikte yapılabilecek aktiviteler için durumunu bilen her anne için planlı veya plansız aynıdır. Yeni umut, yeni plan ve 9 aylık süreç. Bu süreçte daha keyifli ve huzurlu olacaksınız; aslında bebeğiniz bu hızda sağlıklı büyüme gösterecektir. Yediğiniz yemeğin yanı sıra hamilelik sırasında yaptığınız aktiviteler de bebeğinizin psikolojisi için çok değerlidir.

gebelikte seyahat
Görsel: gebelikte seyahat

Gebelikte seyahat uygun mu?

Herhangi bir komplikasyon olmadığı sürece gebelikte seyahat güvenlidir. Gebelikte seyahat için en ideal zaman 2. trimesterdir. İlk üç ayda çoğunlukla bulantı ve kusma son üç ayda ise yorgunluk nedeniyle gezmek sorunlu olabilir.

Gebelikte seyahat neyle edilmeli?

Araba, otobüs, tren, gemi ve uçak seyahat için uygun olmasına rağmen daha rahat etmeniz için yapmanız gereken şeyler vardır:

 • Mutlaka kemer bağlamalısınız. Dikkat etmeniz gereken şey kemer kayışı karnınızın üstüne gelmemelidir.
 • Hava yastıkları çalışır olmalıdır
 • Otobüste hareket halindeyken oturmalısınız. Ayakta kolay denge kaybedilir.
 • Trende de hareket halindeyken mümkün olduğu kadar oturmalısınız.
 • Seyahat esnasında 2-3 saatte bir mola verilerek kan dolaşımını rahatlatmak için kısa yürüyüşler ve bacakları germe egzersizi yapılmalıdır. Mümkünse toplam süre 5-6 saati aşmayacak şekilde plan yapılmalıdır

Gebelikte uçak ile seyahat

Uçak ile seyahat güvenli ancak aşağıdakilere dikkat ederseniz uçak seyahatiniz daha güvenli ve rahat olur:

 • Çoğu hava yolu 9. ayda uçak ile seyahat için doktorunuzda izin belgesi ister.
 • Çoğu uçakta koridorlar dar ve tuvaletler dar ve konforsuzdur. Yerimizi seçerken mümkün olduğu kadar geniş ve tuvaletler yakın yerler seçmeye gayret göstermelisiniz.
 • Türbülanstan dolayı otururken kemerlerinizi takmalı ve koridorda yürürken sıkı tutunulmalısınız.
 • Küçük özel uçakla seyahat ediyorsanız yükseklik 2000 m yi geçmemelidir.
gebelikte seyahat
Görsel: gebelikte seyahat

Gebelikte gemi ile seyahat

Bulantı ve kusma ile ilgili problem dışında gemi seyahati oldukça güvenlidir.

 • Mutlaka gemide doktor olmalı
 • Uğranılan limanlarda ihtiyaç halinde gerekli olacak hastaneleri öğrenmelisiniz
 • Bulantı ve kusma için rahatlıkla ilaç kullanılabilir

Gebelikte seyahat esnasında rahatınız için ne yapılabilir?

 • Rahat koton elbise ve rahat ayakkabı giyin
 • Yanınıza size uygun yastık alın
 • Dinlenme zaman ve yerlerini planlayın
 • Yanınıza atıştırmalık yiyecekler alın
 • Kemerinizi takın

Eğlence parklarından uzak durun

Yaz aylarında birçok insan eğlence parkına gider. Ne yazık ki buradaki eğlence araçlarının çoğu hamile kadınlar için uygun değil. Hızlı başlama ve durma, zıplama, ani dönme, buradaki cihaz üzerine artan basınç gibi hareketler rahim problemlerine ve bebeğin partnerinin ayrılmasına (plasentanın aniden yırtılması) neden olabilir. Plasentanın ayrılması, düşük yapma ve diğer sorunlara neden olabilir. En önemlisi, lunaparka gitmek anne karnındayken değil eldeyken daha güvenlidir.

Afp ve Tsh Hamilelerde Kaç Olmalı?
Görsel: hamilelikte yapılabilecek aktiviteler

Hamilelikte jakuzi tercih etmeyin

Hamilelik sırasında kas ağrısı nedeniyle jakuzi iyi bir seçim gibi görünse de vücut ısısında anormal bir artışa (hipertermi) neden olabilir. Hamilelikte 38,3 C’nin üzerindeki sıcaklıklara dikkat etmek önemlidir. Hamilelik sırasında vücut ısısı 39 C’nin üzerine çıkmamalıdır. Özellikle ilk üç aylık dönemde yüksek sıcaklık bebeğe zarar verebilir.

Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınızla buluşun!

Bebek haberini aldıktan sonra herhangi bir sağlık sorununuz yoksa lütfen arkadaşlarınızla bir araya gelin ve birçok aktiviteyi birlikte yapın. Sosyalleşin, farklı insanlarla tanışın; bir insan için anne karnında bile çok değerlidir. Belki onlara hamileliği anlatmak için bazı toplantılar planlayabilirsiniz.

Hamilelikte sinemaya gidebilirsiniz

Anne olduktan sonra uzun süre sinemaya gidemeyeceğiniz gerçeğini kabul etmelisiniz. Bebeğinize iyi bakacağınız ve onunla daha fazla zaman geçirmek isteyeceğiniz için, hamilelikte bol bol film izlemek ve film izlemek kolay ve eğlenceli bir aktivite olabilir.

Hamilelikte yapılabilecek aktiviteler için yürüyüşe çıkın!

Yürüyüş yapmak hamilelikte yapabilecek en iyi aktivitelerden biridir! Özellikle, dışarıda yürümek sadece doğurganlığı teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda hamilelik sırasında kilo yükünü de azaltır.

Eşinizle başbaşa hafta sonu tatilleri planlayın!

Eşinizle geçireceğiniz tatil psikolojik olarak size çok faydalı olacaktır. Küçük bir hafta sonu planıyla, yaşadığınız bölgeye yakın tatil köylerini ziyaret edebilirsiniz.

gebelikte seyahat
Görsel: gebelikte seyahat

Bebeğinizin odası için el emeği, göz nuru!

Evde bebeğinizin odası için güzel dekorasyon önerileri bulabilirsiniz. Bunları bir araya getirerek, bir hafta sonunu zevkinize en uygun şekilde bölebilirsiniz. Çalışan bir anne adayı iseniz, iş rolünüzü işte bırakıp eve götürmeyerek kendinize zaman yaratmaya başlayabilirsiniz. Bazen evde eşinizden yardım almanız gerekebilir, bu nedenle eşinizden yardım istemekten korkmayın, böylece işler daha erken biter ve kendinizle daha fazla zaman geçirebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz 😊