Gebelikte Sitomegalovirüs (CMV) Enfeksiyonu Nedir?

0
1572
Gebelikte sitomegalovirüs

Gebelikte sitomegalovirüse (CMV) mi yakalandınız? Veya bu durumu yaşayan bir tanıdığınız mı var merak ettiğiniz tüm sorular bu yazımızda. Gelin beraber CMV’yi beraber inceleyelim.

Gebelikte sitomegalovirüs
Görsel: Gebelikte sitomegalovirüs

Gebelikte Sitomegalovirüs (CMV) Nedir?

CMV herpes grubundan olan bir virüstür. Bulaşma sonrası vücutta uzun süre canlı olarak çok uzun süre kalabilir. Vücut sıvılarından (idrar, ter, tükrük, gözyaşı, semen ve süt) belirli dönemlerde hiçbir şikayet oluşturmadan atılır.

CMV

 • 40 yaş üstü yetişkinlerin büyük çoğunluğu enfeksiyonu geçirmiş
 • Düşük sosyo ekonomik grupta daha fazla görülür
 • Enfeksiyon olunca riskli olan gruplar:
 • anne karnındaki bebekler
 • organ nakli olmuş veya aids olmuş immün sistemleri zayıf olan kişiler

CMV gebelik sırasında geçirildiğinde bebeğe geçebilen bir virüstür. Sağlıklı kimselerde CMV enfeksiyonu genellikle zararsız olup nadiren hastalığa neden olur. Doğumdan sonra CMV  enfeksiyonu çok az semptom verir ve herhangi bir sağlık problemi oluşturmaz. Enfeksiyon sonrasında CMV vücutta canlı olarak kalır fakat aktif değildir. İki tür CMV enfeksiyonu var: Primer CMV enfeksiyonu ve tekrar oluşan CMV enfeksiyonudur. Eğer immün sistem zayıflarsa virüs tekrar aktif hale geçip hastalığa neden olabilir. Gebelikte geçirilen primer CMV enfeksiyonu  bebekte çok ciddi sorunlar oluşturur.

CMV Enfeksiyonu Bulguları

Enfeksiyon geçiren çocuk ve yetişkinlerin çoğunda CMV hiçbir bulgu oluşturmazken nadir olarak görülen bulgular:

 • Ateş
 • Bezlerde şişkinlik
 • Yorgunluk ve bitkinlik

CMV Enfeksiyonu Yayılması

Yayılma kişiden kişiye direk olur. Yemek, su veya aracı hayvan konaklarına ihtiyaç duymaz. Çok bulaşıcı olmamasına rağmen evde, kreşte ve bakım evlerinde bulaşabilir. Ayrıca virüs yayan kişiye yakın temas olursa vücut sıvıları ile bulaşır.

Gebelikte sitomegalovirüs
Görsel: Gebelikte sitomegalovirüs

CMV Enfeksiyonu Tanı Konması

Çoğu CMV enfeksiyonun tanısı çok az bulgu verdiği için konmaz. Ancak enfeksiyon sonrası oluşan antikorlar ömür boyu kalır. Enfeksiyon sonrası oluşan antikorlar 2. haftadan sonra tespit edilebilir. Ayrıca virüs idrar, boğaz ve doku örneklerinden üretilebilir. Ancak üretmek pahalı olduğu için çok anlamlı değildir. Eğer gebede CMV enfeksiyonu tespit edilirse bebeğin etkilenip etkilenmediği amniyosentez ile tespit edilebilir. Bebek doğduktan sonra idrar, kan ve tükürüğünde virüse bakılabilir.

CMV Enfeksiyonu Tedavisi

Gebede CMV enfeksiyonu immün sistemine yardımcı olan ilaçlarla desteklenerek bebekteki etkisi azaltılmasına yardımcı olabilir.  Anne karnında ve doğum sonrası kesin tedavisi yoktur. Ayrıca henüz CMV için aşı yoktur.

CMV Enfeksiyonundan Korunma

CMV yayılımı vücut sıvıları ve direk temasla olduğu için korunulunabilinir. Hijyen koşullarına uymak ve sabunla ve suyla elleri yıkamak yayılımı oldukça azaltır.

Gebelikte Sitomegalovirüs Enfeksiyonu

Sağlıklı gebeler CMV enfeksiyonu için risk altında değildir ve gebelikte enfeksiyon geçirirken çok nadir bulgu verir ancak esas risk anne karnındaki bebekte olur ve konjenital CMV enfeksiyonu gelişir. Fetusa geçiş % 30-50 oranındadır. Enfekte olan bebeklerin %10-15 inde primer anne enfeksiyonundan sonra  konjenital CMV enfeksiyonu gelişir. Konjenital CMV enfeksiyonu dünyadaki doğan bebeklerin % 0,5-2 sini etkilemekte. Gebeyken tekrarlayan CMV enfeksiyonu geçiren annenin bebeğinin etkilenme olasılığı % 1’dir.

Konjenital CMV Enfeksiyonu Gelişen Fetusta

 • Karaciğer ve dalakta büyüme, deride küçük kırmızı benekler, gözde sorunlar ve nöbet en belirgin komplikasyonlar.
 • % 85-90 doğum anında bulgu ve komplikasyon görülmez ve çoğunlukla ileride hiçbir sorun görülmez.
 • % 10-15 doğum anında bulgu ve komplikasyon görülmezken ileri yaşamlarında duyma ve mental sorunlarla karşılaşabilir.

Doğum anında veya sütle CMV bulaşan bebeklerde genellikle hiçbir komplikasyona rastlanmaz.

Gebelikte sitomegalovirüs
Görsel: Gebelikte sitomegalovirüs

CMV Enfeksiyonu İle İlgili Gebeler Öneriler

 • Gebelik boyunca kişisel hijyene dikkat edilmeli, el sabun ve suyla yıkanmalı
 • Mononükleozis benzeri enfeksiyon geçiriliyorsa mutlak CMV enfeksiyonu araştırılmalı
 • Başkaları ile yiyecek ve içecek paylaşılmamalı

Süt verme enfeksiyon riski nedeniyle bırakılmamalı

Hamilelik döneminde idrar yolu enfeksiyonu neden olur?

Mesane hamilelik sırasında büyüyecektir. Rahim büyümesinin etkisi altında şişmiş mesaneden tamamen çıkarılamayan idrar, bakteri oluşumuna yol açarak enfeksiyon riskini artırabilir. İdrar yolu enfeksiyonu ilerlerse (ki bu gebelikte sık görülen semptomlardan biridir), anne için çok zor olabilir. Gebelikte vücut için çok hassas bir dönemdir. Cinsel ilişki, vajinal floradaki değişiklikler ve idrara çıkmanın azalması idrar yolu enfeksiyonları riskini artıracaktır.

İdrar yolu enfeksiyonu, böbrekler, üreterler, mesane ve üretra gibi üriner sistemin herhangi bir yerinde bir enfeksiyonu ifade eder. Bunun nedeni, büyüyen fetüsün mesane ve üretraya baskı yapmasıdır. Bu, bakterileri yakalayabilir veya idrarın sızmasına neden olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonlarına esas olarak bağırsak bakterileri neden olur. Rahatsızlık ve yanlış uyarılma, cinsel ilişki, bağışıklık sistemini baskılayan hastalıklar, anne adayının şeker hastalığı, yapısal böbrek hastalığı, böbrek taşı varlığı, geçirilmiş idrar ameliyatı ve diğer nedenler insidansı artırabilir.

Sağlıklı günler dileriz 😊