Gebelikte Spor Yapılır mı?

0
1766
Hamilelikte egzersiz yapmak
Görsel: Hamilelikte egzersiz yapmak

Gebelikte spor nasıl olmalı?

Eskiden hamilelik hakkında bazı yanlış bilgiler etrafta dolanırdı. Örneğin birçok insan gebelikte spor yapmanın zararlı olduğunu söylerdi. Bugün biliyoruz ki bu doğru değil. Hamilelik testiniz pozitifse, kesinlikle aktif olmaya devam edebilirsiniz!

Hamilelik sırasında uygun fiziksel aktivitenin aslında anne ve bebeğin sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Aşırıya kaçmadığınız ve spor yapmanıza tıbbi bir engel olmadığı sürece, kesinlikle spor yapabilirsiniz.
Kendinizi yormadan yapacağınız spor hamile kadınları canlandırmaya yardımcı olur ve aynı zamanda eğlencelidir.

Gebelikte Sporun Etkileri Nedir?

Spor, genellikle hamilelik sırasında ortaya çıkan birçok şikayet konusunda harikalar yaratabilir. Örneğin kas-iskelet sisteminin güçlendirilmesini, sırt ağrısının hafifletmesine yardımcı olur.

Gebelikte Spor Yapmak Zararlı Mıdır?


Aktif bir dolaşım ve metabolizma bulantı ve baş dönmesini azaltır. Egzersiz ayrıca tromboz ve venöz bozukluklarını önlemeye yardımcı olur.

Hamilelik sırasında tipik olarak görülen dokulardaki su birikimi de gebelikte spor sayesinde azalır. Ek olarak, vücudun oksijen kaynağı – ve böylece çocuğun da – daha iyi hale gelir. Sürekli enerji tüketimi kan şekeri seviyesini düşürdüğü için gebelik diyabeti gelişme şansı azalır.


Bazı uzmanlar, dokuzuncu aya kadar spor faaliyetlerine devam etmenin, doğum sancılarını daha katlanılabilir hale getirebileceğini düşünüyor. Bu, egzersiz sırasında salınan beta-endorfinler olarak adlandırılan nörotransmitterlerden kaynaklanmakta.
Buna ek olarak, spor yapmanın bebekteki duyu organlarının gelişimini teşvik ettiği söylenir.

Risk Var mı?

Kardiyovasküler sistem, solunum ve tüm kas-iskelet sistemi gebeliğin 40. haftasında hatırı sayılır derecede zorlanmaktadır. Bu nedenle, spor aktivitesi ile ilgili olarak aşırıya kaçmamak önemlidir. Teorik olarak, aşırı iş yükü çocuğun kan ve oksijen miktarını azaltabilir.


Kaslara artan kan akışı, plasental perfüzyon üzerinde de zararlı bir etkiye sahip olabilir. Ayrıca, hamilelik hormonları eklemleri ve bağları çok esnek hale getirir, böylece çocuğun kafası doğumda pelvisten geçebilir.

Gebelikte Spor Yapmak Riskli Midir?

Hangi Sporlar Gebelikte Uygundur?

Dayanıklılık sporları hamile kadınlar için çok uygundur. Enerji sağlar, stresi azaltır ve zindeliği arttırmaya yardımcı olurlar. Yüzme özellikle faydalıdır, çünkü su bebeğinizin ağırlığını alır. Aynı zamanda, tüm kas grupları harekte geçer ve ödem atmanızı sağlar.
Bisiklet ve yürüyüş de hamile kadınlar için ideal spor olarak kabul edilir.

Hamileliğin son üç ayında, yürüme daha iyi bir alternatiftir. Prenatal yoga ve Pilates de tavsiye edilir. Bu sporlar pelvik tabanı güçlendirir ve doğumu kolaylaştırabilir.