Gebelikte Unembryonik Ne Demektir?

0
1524
Gebelikte unembryonik

Gebelikte unembryonik, içi boş gebelik olarak da bilinir. Döllenmiş yumurta rahim duvarına tutunur ancak gebelik kesesi içinde embriyo oluşmaz. Gebelikle ilgili bütün belirtiler olur. Unembryonik gebelik ilk trimesterde olur ve düşükle sonuçlanır.

Gebelikte unembryonik
Görsel: Gebelikte unembryonik

Gebelikte unembryonik ne demektir?

Unembryonik gebelikte gebelikle ilgili belirtilerin aynısı oluşur. Beta hCG seviyesi yükselir. Plasenta gebelik kesesinin büyümesine belli bir büyüklüğe ulaşıncaya kadar salgıladığı hormonlarla destek olur. Tanı ultrason ile konur. Ultrasonda gebelik kesesi olmasına rağmen embryo gözlenmez. Unembryonik gebelik oluşmasının nedeni kromozomal  bozukluk. Anneden gelen yumurta ile babadan gelen sperm birleşirken hata olur. Bunun sonucunda içi boş gebelik gelişir.

Unembryonik gebelik tespit edildikten sonra kürtaj ile alınmalı. Gebelik ilerleyince düşük olur. Ancak düşük olana kadar bekleme süresinin belli olmaması ve düşüğe bağlı kanama ve enfeksiyon riski artması gebe için daha sıkıntılı olur. Uygun şartlarda kürtaj en iyi tedavi seçeneği. Unembryonik gebelikten korunma yöntemi yok. Tamamen tesadüfi olan bir durumdur.

Gebelikte vajinal kanama neden olur?

Vajinal kanama çoğunlukla gebeliğin ilk 3 ayında olur ve her zaman bir problem habercisi değildir. Ancak 2. ve 3. trimesterde olan kanamalar çoğunlukla bir komplikasyonun sonucunda olur. Gebelikte vajinal kanama gerçekleşmesi bir çok anne adayını korkutabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuza başvurmalısınız.

Kanama ile ilgili bazı temel şeylerin bilinmesi gerekir:

 • Kanama olduğunda mutlaka miktarı bir ped yardımı ile takip edilmeli. Ne kadar ve hangi tip kanama olduğu bilinmeli.
 • Kesinlikle tampon yada vajen içine başka bir şey yerleştirilmemeli, vajinal duş yapılmamalı ve cinsel ilişkiye girilmemeli
 • Mutlaka doktora haber verilmeli

Gebelikte vajinal kanama neden olur?

Gebeliğin ilk yarısında kanama sıklığı %20-30 oranında olur. Düşük, dış gebelik ve mol gebeliği dışında kanama olabilir. Bu sebepler:

Gebelikte unembryonik
Görsel: Gebelikte unembryonik

1. İmplantasyon kanaması

Bebeğin rahim içine yerleşme kanaması Muhtemel döllenmeden 10-12 gün sonra olur. Bazen çok az bazen de adet kanamasına benzer olabilir. Bu kanama nedeniyle kadınlar gebe olduğunun farkına varmayabilir.

2. Enfeksiyon

Vajen yada idrar yollarındaki enfeksiyon nedeniyle kanama olabilir.

3. İlişki sonrası

Özellikle rahim ağzı yarası olan kadınlarda olabilir.

4. Düşük

Kanama düşüğün belirtisi olabilir ancak kanama sonrası hemen düşük olacak anlamına gelmez. Erken gebelikte normal gebeliklerin %20-30 unda kanama görülmektetir. Bu dönemde kanaması olan kadınların yarısında düşük görülmez. Yaklaşık bütün gebeliklerin %15-20 si düşükle sonuçlanır ve çoğunluğu ilk 8 haftada fazla olmak üzere 12 haftaya kadar olur.

Düşük bulguları

 • Vajinal kanama
 • Kasıkta kramp gibi ağrı (adet sancısından daha kuvvetli)
 • Vajenden parça gelmesi

Düşüklerin çoğunluğu önlenemez ve en önemli sebep bebeğin sakat olması. Düşük daha sonra sağlıklı bebek olmayacağı veya sizin anormal olduğunuz anlamına gelmez.

5. Dış gebelik

Dış gebelik rahim dışında bir yerde gebelik olması. Dış gebeliklerin çoğu tüplerde olur. Dış gebelik olasılığı 60 gebelikte 1’dir.

Dış gebelik bulguları

 • Kasıkta kramp tarzında ağrı
 • Karında keskin ağrı
 • Beta hCG seviyesi düşüklüğü
 • Vajinal kanama

Dış gebelik riski olan kadınlar

 • Tüplerinde enfeksiyon geçirme
 • Daha önce dış gebelik olma
 • Daha önce karın amelşiyatı geçirme
Gebelikte unembryonik
Görsel: Gebelikte unembryonik

6. Mol gebelik (üzüm gebeliği)

Erken dönemde olan kanamanın nadir sebeplerindendir. Embryo yerine anormal doku gelişimi olur. Gestasyonel trofoblastik hastalık olarak bilinir. Halk arasında görüntüsü üzüme benzediği için üzüm gebelik denir. Mol gebelik plasentanın anormal bir durumudur. Nadir rastlanan bir hastalık olup 1000 de 1 oranında görülür. Mol gebelik halk arasında üzüm gebeliği olarak ta bilinir. Ayrıca gestasyonel trafoblastik hastalık, hidatiform mol veya sadece mol olarak ta bilinir.

Mol gebelik döllenme sırasında oluşan bir hata sonucunda rahim içinde anormal plasental dokunun büyümesidir. Mol gebelikte çok nadiren fetal doku olabilir. Mol gebelikte büyüme normal gebeliğe göre daha hızlı olur. İki tür mol gebelik vardır: tam (komplet) ve parsiyel (inkomplet).

Mol gebelik bulguları

 • Vajinal kanama
 • Beta hCG nin normalden daha fazla olması
 • Bebek kalp atımı görülmez
 • Ultrasonda üzüm taneleri görüntüsü

Gebeliğin ikinci yarısı

Hafif kanamaların sebebi rahim ağzı yarası ve büyümesi nedeniyle olur. Geç dönem kanamalarının sonucu gebe ve bebek için ciddi tehlikeler doğurabilir. Bu dönemdeki kanamalarda acilen doktorunuza haber vermeniz gerekir.

Sağlıklı günler dileriz 😊