Genital Bölgede Oluşan Tahrişler

0
1779
Vajina Tahrişi

Kişileri en çok rahatsız eden durumların başında genital bölgede oluşan tahrişler gelmektedir. Bu durum çok can sıkıcı olabilmektedir. Tahrişte kuru yüzeylerin birbirine sürtünmesi söz konusudur. Bu da genellikle yaz aylarında sık karşılaşılan bir durumdur. Bu durumun önlenmesi için kremler vardır.

Kremler doktor tavsiyesi ile kullanılması önemli malzemelerdir. Bilinçsiz bir krem kullanımı ile tahrişin durumunu daha kötü duruma sokmak mümkündür. Bu nedenle cilde hassas bir özen göstermek gereklidir. Yaz ayları sıcağın ve nemin etkili olduğu aylardır. Nem terlemelerin dozunu artırırken, sıcak ise terlemelerin asıl sebebini oluşturmaktadır.

Tuz içeriği nedeniyle akan ter o bölgeyi tahriş etmektedir. Ayrıca sıvısını kaybeden özellikle vücut kıvrım yerlerindeki hücrelerin fiziksel aktivite sonucu birbirlerine sürtünmesi söz konusudur. Kıvrım yerleri arasında koltuk altı, boyun, dirsek, diz, genital bölge sayılabilir. Bu bölgelerdeki tahrişler uzun süreli olabilmektedir.

Tahrişin giderilmesinde o dokunun yeniden beslenmesi yani tıbbi bir deyişle reperfüzyonu çok önemlidir. Yeniden beslenen dokular sayesinde yenilenme sağlanacaktır. Bu yenilenmeye rejenerasyon adı verilir. Bu sayede kızarıklık, şişlik, sertlik, hassasiyet gibi inflamasyon bulguları zamanla azalma gösterecektir. Bu da hareket kabiliyetinin artmasını, duyulan ağrı ve acının azalmasını sağlar.

Genital Bölge Tahrişi
Genital Bölge Tahrişi

Tahriş Nedir? Fizyolojisi Nedir?

Tahriş temel olarak iki kuru yüzeyin birbirine sürtünmesi sırasında yapının bozulması ve vücudun da yapıyı korumak amacıyla bir savunma mekanizmasına girmesidir. Yani basit bir söylemle anlatmak gerekirse vücudun kendini korumak için çabasıdır. Terleme ile gelen terin o hücreye daha fazla zarar vermemesi için inflamatuar süreci artırmaktadır. Bu da kişilerin pişik, tahriş, yanma hislerine kapılmalarına bu bulguları doktorlarına anlatmalarına yol açan süreç ile sonuçlanır. Yani tüm bu olan olaylar vücudun kendini korumak için ürettiği mekanizmalar sebebiyle olmaktadır.

Vajina Florası Nedir?

Vücudun neredeyse tüm dışa açık bölümleri kendi florasına sahiptir. Flora mikroorganizmalarla insanın ortak yaşam anlayışına dayanan bir sistemdir. Yani misalen ağzımızın içerisinde onlarca tür ve çeşitte mikroorganizma vardır. Bu mikroorganizmalar bir denge içerisindedir. Bu mikroorganizmaların oranlarının değişimi ile hastalıklar meydana gelebilmektedir. Vajina da dışa açık bir organdır. Bu nedenle florasında birçok mikroorganizma bulunmaktadır.

Bu mikroorganizmalardan bazıları:

 • Laktobasiller
 • Peptokoklar
 • Bakteroidesler
 • Streptokoklar
 • Korinobakteriler
 • E. coli
 • Peptostreptokoklar
 • Gardnerella vaginalis
 • Trichomonas vaginalis bunlardır.

Tüm bu mikroorganizmalar vajenin düzeninin sağlanmasında rol oynamaktadırlar. Normal bir vajenin sağlıklı bir şekilde fizyolojisini sağlamada mikroorganizmalar büyük bir öneme sahiptirler.

Vajina Tahrişi
Vajina Tahrişi

Genital Bölgedeki Tahrişler Nasıl Önlenir?

Genital bölgede oluşan tahrişler önlenebilirdir. Önlenmesinde önemli noktalardan birisi temizliktir. Dokunun inflame yani şiş, kızarık vs. olmaması için temizlik birincil öneme sahip noktalardandır. Ayrıca kişilerin dikkat etmesi gereken şeylerden birisi derinin hava ile temasının kesilmemesidir. Deri hava ile temas içerisinde önemli bir alışveriş yaparak inflamasyonu önlemektedir. Bu da tahriş oluşumunun önüne geçmektedir.

Genital Bölgedeki Tahrişler İçin Krem Önerisi

Genital bölgedeki tahrişler için krem önerileri hekimler tarafından verilmelidir. Cilde uygunluk, açık yara oluşup oluşmaması gibi etkenler eşliğinde verilecek bir karardır. Açık yaralı bir noktaya uygulanan kremler çok büyük hasarlar oluşturabilmektedir. Bu nedenle tahriş edilen yerin su ile yıkanması dışındaki konularda bir hekim görüşü alınması önerilir.

Genital Hijyen İçin Öneriler

Genital hijyen çok önemli bir konudur. Bu konuda önerilere uyulmalıdır.

Öneriler:

 • Vajinal duştan uzak durun,
 • Bol ve rahat giyisiler giyin,
 • Terlenmesi durumunda sık sık duş alın,
 • Terli iç çamaşırları giymeyin,
 • Temiz olmayan havuz gibi yerlere girmeyin.

Bu önerilere uyulduğu takdirde genital hijyen büyük ölçüde sağlanmış olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.