Göbek Düzleştiren En İyi 10 Yiyecek

0
1660
karın-yaglarini-eritmenin-yontemleri

Düz bir göbek ve karına sahip olmak için ne kadar egzersiz yaptığınız kadar ne yediğiniz de önemlidir. Ve aslında pek çok kişinin hayalini kurduğunu düz bir göbeğe sahip olmanıza fark etmeden yardımcı olacak pek çok yiyecek vardır. Kısa sürede göbeğinizi düzleştirmeye yardımcı olacak o besinlerin listesini sizler için açıklıyoruz.

Görsel: göbek

1. Tatlı patates

Tatlı patatesler karotenoidlerle doludur. Karotenoidler, kan şekeri seviyelerini dengelemeye ve insülin direncini yok etmeye yardımcı olan yüksek bir antioksidan kapasitesine sahiptir. Peki bu karın kaslarınız için ne anlama geliyor? Tatlı patateslerin bu işlevi, kalorilerinizin göbek yağına dönüşmesini ciddi derecede engeller!

tatlı-patates
Görsel. Tatlı patates

2. Avokado

Evet, avokadoda yağ var ama bunlar sizin için çok faydalı yağlar. Avokado, avokadonun dolgun kalmasını sağlayan ve göbek yağlarının oluşumunu engelleyen tekli doymamış yağlar açısından zengindir. Yayınlanan bir araştırmaya göre, yemekten sonra bir avokadonun yarısını tüketenlerin yemekten sonra aç ve atıştırmalık hissetme olasılığının daha düşük olduğunu bulmuştur. Başka bir çalışma, avokado yiyen kişilerin normal kilosunu koruduğunu ve kilo almanın kolay olmadığını göstermiştir.

avokado
Görsel: avokado

3.Tarçın 

Yulaf ezmenize tarçın eklemeyi seviyorsanız, listede ismini görmekten mutluluk duyacaksınız. Tarçın, kendisine farklı bir tat veren ve zayıflatıcı bir etkiye sahip olduğu bilinen “sinnamaldehit” içerir. Birçok çalışma, tarçının şekerin vücutta yağ olarak depolanmasını önleyebileceğini ve böylelikle insülin salınımını dengelediğini göstermiştir.

tarcinlii-su
Görsel: Tarçınlı

4. Yumurta

Yumurtaların protein dolu olduğu artık bir sır değil! Ancak bu makaleyi okuduktan sonra daha fazla yumurta sarısı yemek isteyeceksiniz. Yumurta sarısında yağ yakmaya yardımcı olan “kolin” vardır. Kolin ayrıca vücut kitle indeksini düşürmede önemli bir rol oynar. Yumurtaların kilo vermek için gizli silahınız olmasının sebeplerinden biri de budur!

yumurta
Görsel: yumurta

5. Yoğurt

Tüm yoğurtlar aynı değildir, bazıları aslında yüksek kalorili şeker bombalarıdır. Sade yoğurdu seçerseniz doğru yere gelebilirsiniz. Araştırmacılar, fenilalaninin (protein sindirildiğinde salınan bir amino asit) aslında iştahınızı azaltan hormonları tetiklediğini keşfettiler. Bu aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olur. Yoğurt, yalnızca zengin kas yapıcı protein ve bağırsaklar için faydalı probiyotiklere sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda diyete düşük şekerli, yüksek proteinli yoğurt atıştırmalıkları ekleyerek metabolizmayı hızlandırır ve açlık krizini önler.

yogurt
Görsel: yoğurt

6. Yaban mersini 

Eğer antioksidan zengini yaban mersinini ‘Günlük olarak nasıl tüketirim?’ diye düşünüyorsanız işe hazırladığınız karışımlara onu ekleyerek başlayabilirsiniz. Yaban mersini, göbek yağını eritmek ve kilo vermek için çok başarılı bir alternatiftir. Yoğurda eklemek size çifte fayda sağlayacaktır.

yaban mersini
Görsel: yaban mersini

7. Somon 

Somon omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir, iltihaplanma ve aşırı göbek yağından kurtulmanıza yardımcı olabilir. Somon balığındaki sağlıklı yağlar ayrıca adiponektin (bir yağ yakma hormonu) düzeyini artırır.

somon-tuketimi
Görsel: Somon

8. Muz 

Kendinizi sık sık şişkin bulursanız, karnınızı düzeltmek için bunu yapmanız gerekebilir. Muz, şişkinliği gidermeye yardımcı olan gıdalardan biridir. Bir araştırma, yemeklerden iki ay önce günde iki kez muz yemenin kadınların şişkinliğini % 50 azaltabileceğini göstermiştir. Muz, potasyum açısından zengindir ve şişkinliği gidermeye yardımcı olur.

muz
Görsel: muz

9. Acı biber

Diyetinize biraz baharat eklemeye hazır mısınız? Kapsaisin, acı biberde bulunur ve acı bir tat verir. Kapsaisin, abdominal yağ kaybını hızlandırmaya yardımcı olur. Bu, acı biberin kilo kaybı için ideal bir seçim olmasını sağlar.

acı biber
Görsel: acı biber

10. Kiraz 

Kirazlar tadı ve rengiyle damak tadına hakim olur ve göbek yağının en büyük düşmanıdır. Aslında, yayınlanan bir araştırmaya göre, kirazlar göbek yağını azaltmada büyük ölçüde yardımcı oluyor. Bu antioksidan bakımından zengin meyveyi yiyerek bağışıklığınızı güçlendirebilir ve formunuzuda koruyabilirsiniz.

kiraz
Görsel: kiraz

Diyetinizi düzenli spor ile destekleyin

Yaptığınız diyeti sporla desteklemek çok önemli. Günlük 1 saat yürüyüş dahi vücudunuzdaki kan şekerini dengelemeye ve insülin seviyesini düşürmeye yeter. İnsülin biliyoruz ki vücutta yağ depolayan hormonlardan birisidir.

İnsülini azalttığınız zaman vücudunuz yağ depolamak yerine yağ yakmaya başlar. Spor yapmak vücudunuzu desteklemek açısından çok önemlidir. Sporun (özellikle de yürüyüşün yapıldığı egzersizlerin), yağ yakmada en temel rol oynadığı bilimsel çalışmalar tarafından kanıtlanmıştır.

Metabolizma hızlandıran yeşil çay, rezene çayı veya ıhlamur çayı tercih edin

Yeşil çay, rezene ve ıhlamur gibi bitki çayları metabolizma hızlandırma aynı zamanda da tok tutma özelliklerine sahiptir. Yağ kaybını desteklemek için günde 2-3 bardak şekersiz bitki çayı vücudunuza çok iyi gelecektir.

Sağlıklı günler ?