Göz Altı Yorgunluğundan Kurtulmanızı Sağlayacak 10 Yöntem

0
1251
goz-alti-yorgunlugundan-kurtulmanizi-saglayacak-10-yontem

Şiş veya yorgun görünen gözler gerçek yaşınızdan daha yaşlı görünmenize neden olabilir. Göz altı yorgunluğunu gidermenin ve göz çevresindeki şişkinliği azaltmanın yolları vardır. Göz altı yorgunluğu özellikle ergenlik çağında ve yirmili yaşların başında birçok insanın uğraştığı genel bir sorundur. Bazı insanlar genetik olarak ağır göz kapaklarına sahip olmaya yatkındır. Buna ek olarak vücutlarında gözlerinin altındaki bölgede aşırı sıvı tutulmasına neden olan yeterli sıvı yoktur. Bu da şişkin torbalar ve koyu halkalarla sonuçlanır.

goz-alti-yorgunlugundan-kurtulmanizi-saglayacak-10-yontem (1)
Görsel: Göz Yorgunluğu Nedir

Göz Altı Yorgunluğunun Nedenleri

Göz altı yorgunluğu en yaygın göz problemidir. Çeşitli faktörlerden kaynaklanır ve herkesi etkileyebilir.

goz-alti-yorgunlugundan-kurtulmanizi-saglayacak-10-yontem (2)
Görsel: Göz Yorgunluğunun Nedenleri

Göz altı yorgunluğunun başlıca nedenleri şunlardır:

1. Uyku Eksikliği

Bu, göz altı yorgunluğunun en yaygın nedenidir. Özellikle de bir günde yeterli uyku saati almıyorsanız.

Uyku yoksunluğu:

  • Kilo alımı,
  • Sindirim sorunları ve
  • Hatta depresyon gibi diğer sağlık sorunlarına da yol açabilir.

2. Genetik

 Bazı insanlar gözlerinin altındaki büyük torbaları ebeveynlerinden miras almış olabilir. Diğerleri de ne kadar uyuduklarından veya kendilerine ne kadar iyi baktıklarından bağımsız olarak torbalara sahip olmaya eğilimli olabilirler.

3. Yaşlanma Süreci

 Yaşlandıkça, yerçekimi vücudumuza zarar verir ve buna gözlerimiz de dahildir. Yaşlandıkça cildimiz elastikiyetini kaybeder ve sarkmaya başlar. Bu da gözlerimizin etrafındaki bölgenin şişmesine ve kabarmasına neden olarak koyu halkaların yanı sıra gözlerinizin altında sarkık bir cilt oluşmasına yol açar.

4. Görsel Yorgunluk

Bu, Göz Altı Yorgunluğunun en yaygın nedenidir. Gözlerinizi çok uzun süre zorladığınızda veya bir şeye çok uzun süre yakından baktığınızda ortaya çıkar. Göz yorgunluğu, uzun süre bilgisayar ekranında çalıştığınızda da ortaya çıkabilir. Bu tür görsel stres, yorgun gözlere ve bulanık görmenin yanı sıra baş ağrısına da yol açar.

5. Kuru Gözler

Özellikle bilgisayar ekranına bakarken ya da kitap okurken gözlerinizi yeterince kırpmıyorsanız, gözlerdeki yaş eksikliği de göz altı yorgunluğuna neden olabilir.

6. Stres

Stres, vücudunuzdaki kortizol seviyelerini artırarak sıvı tutulmasına neden olur. Bu da dolayısıyla şiş gözlere yol açar. Anksiyete de kan basıncını artırarak gözlerinizin etrafındaki şişliği artırabilir ve normalden daha koyu görünmelerine neden olabilir. Bazı insanlar ağladıktan veya duygusal stresten sonra da koyu halkalar yaşayabilir. Çünkü gözyaşları tuz içerir. Bu da cilt hücrelerindeki suyu gözlerinizin altındaki bölgeye çekerek günün ilerleyen saatlerinde tekrar kuruduğunda normalden daha koyu görünmelerine neden olur.

7. Hormonsal Dengesizlik

Göz altı yorgunluğunun bir başka nedeni adet döngüsü veya hamilelik sırasında hormonal değişikliklerdir.

Göz Altı Yorgunluğunun Çözümleri

Göz altı yorgunluğu, özellikle toplum içine çıkmak ve insanlarla tanışmak zorundaysanız çok can sıkıcı olabilir. Bununla birlikte, göz altı yorgunluğundan kurtulmanın ve tekrar en iyi şekilde görünmenin bazı basit yolları vardır. Aşağıda göz altı yorgunluğundan kurtulmak için en iyi üç temel çözüm yer almaktadır.

goz-alti-yorgunlugundan-kurtulmanizi-saglayacak-10-yontem (3)
Görsel: Göz Yorgunluğunun Çözümleri

1. Doğru Beslenin

Sağlıklı bir diyet formda kalmanıza ve gözlerinizin altındaki şişkinlik görünümünü azaltmanıza yardımcı olacaktır. Turunçgiller ve yeşil yapraklı sebzeler gibi C vitamini içeren gıdalar cildinizin sağlıklı kalmasını sağlar. Ayrıca göz çevresindeki iltihaplanmanın azalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca buğday ürünleri gibi alerjiye neden olabilecek gıdalardan kaçınmaya çalışın.

2. Yeterince Uyuyun

Gün boyu yorgun hissediyorsanız, muhtemelen geceleri yeterince uyumuyorsunuzdur. Bu da uykusuzluk nedeniyle göz altı yorgunluğuna yol açar! Yeterince uyuyabilmek için yatma vaktinin ne zaman geldiğini bilmek amacıyla bir yatma alarmı kurmayı deneyin.

3. Göz Kremleri

Göz kremleri antioksidanlar, nemlendiriciler ve vitaminler içerdikleri için dermatologlar tarafından sıklıkla tavsiye edilir. Bunlar göz çevresindeki şişkinliği azaltmaya ve gözlerin daha az yorgun görünmesine yardımcı olurlar. Piyasada birçok farklı çeşidi mevcuttur, bu nedenle ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçin!

4. Gözlerinize Yardımcı Olan Yiyecekler Yiyin

Gözlerinizin etrafındaki koyu halkaların ve şişkinliğin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek birkaç yiyecek vardır. Örneğin,

  • Havuç sağlıklı cilt büyümesini destekleyen ve vücuttaki iltihaplanmayı azaltan A vitamini içerir.
  • Ispanak vücuttaki serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan beta-karoten içerir;
  • Lahana sağlıklı görüşü destekleyen lutein ve zeaksantin bakımından zengindir;
  • Yaban mersini serbest radikallerden kaynaklanan hasarı önlemeye yardımcı olan antioksidanlara sahiptir;
  • Salatalık tendonlar, bağlar ve kıkırdak gibi bağ dokusunu güçlendirmeye yardımcı olan silika içerir.

5. Susuz Kalmayın

Vücudunuzun düzgün çalışması için bol miktarda suya ihtiyacı vardır; ter ve idrar yoluyla toksinleri dışarı atarak cildinizin taze ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Su ayrıca kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur ve dudak ve göz kuruluğunu önler.

Göz altı torbaları aynada gördüğünüz ilk yaşlanma belirtilerinden biri olabilir. Genellikle kalıtsaldır ya da uykusuzluk ve stresten kaynaklanır. Ancak gece rutini sırasında yüzünüzü nemlendirmek için kullandığınız cilt bakım ürünleri bile soruna katkıda bulunur.

Koyu halkaları tamamen hafifletmenin tek gerçek yolu, altta yatan nedenleri iyileştirmek veya tedavi etmektir. Ancak bazen hızlı bir çözüme ihtiyaç duyulur, bu durumda en iyi hareket tarzı hazırda bulunan bir kapatıcı ürün kullanmaktır. Renk düzelticiler kullanarak ve bunları cilt tonunuza göre doğru şekilde uygulayarak, bu sinir bozucu göz altı halkalarının görünümü yarı yarıya azaltılabilir.

Kaynaklar

https://www.medicana.com.tr/saglik-rehberi-detay/12175/goz-yorgunlugu-nedir-belirtileri-ve-tedavisi#:~:text=Beslenme%20eksikli%C4%9Fine%2C%20uykusuzlu%C4%9Fa%2C%20%C3%A7evre%20kirlili%C4%9Fine,kalma%20g%C3%B6z%20yorgunlu%C4%9Funa%20sebep%20olmaktad%C4%B1r.

https://www.haberturk.com/goz-yorgunlugu-nedir-nasil-gecer-goz-yorgunlugu-belirtileri-ve-tedavisi-htbl-3484599

https://www.cerrahi.com.tr/goz-yorgunlugu-nedir-belirtileri-ve-tedavisi