Gözenek Problemlerine Karşı Etkili Çözümler

0
1560
gozenek-problemlerine-karsi-etkili-cozumler

Gözenek problemleri genel itibari ile sıklıkla karşılaşılan cilt sorunları arasında yer almaktadır. Birçok farklı tedavi veya bakım yöntemleri bulunmkatadır. Cildiniz vücudunuzun en önemli bölgelerinden biri olup, vücutta en geniş alana sahip olan yapılardan biridir. Cildinize gereken değeri göstermek ve  önem vermek istiyorsanız ilk olarak onu çok iyi tanımanız gerekmektedir, zira sağlıklı bir cilde sahip olmanın ilk gereksinimi neye sahip olduğunu bilmekten geçer.

Cildimizde pek çok katman bulunmaktadır. Proteinler ve çeşitli bileşenlerden oluşan bu katmanları çözebilmek ve kontrol altına alabilmek için o katmanları tanımak ve dinamik bir yapıya sahip olan bu yapının işleyişini çözebilmek gereklidir. Annelik Yolunda ekibi olarak bu makalede sizler için gözenek problemlerine karşı etkili olan çözümleri kaleme aldık.

Cilt Sağlığı Nedir?

İdeal bir cilde sahip olmanın tek bir yöntemi bulunmamaktadır çünkü her cilt birbirinden farklı özellikler gösterir. Bu sebeple tek tip cilt tanımı yapmak çok mümkün değildir. Kısacası, her insanın cildi farklı kombinasyonlarla beraber kendine has olan bir karakter yapısına sahiptir, fakat cildiniz ne kadar farklı özellikler gösterse de cilt sağlığı için ortak olarak yapılması gereken temel rutinler bulunmaktadır.

gozenek-problemlerine-karsi-etkili-cozumler-2
Görsel 1: Gözenek problemlerine karşı her zaman düzenli bir bakım rutinine sahip olun

Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Her birey sağlıklı ve canlı görünen güzel bir cilde sahip olmak ister. Güzel bir cilde, bakımlı ve hoş görünen bir görünüşe sahip olmak kişinin kendisine verdiği değeri de ifade etmektedir. Bakımlı ve hoş görünen bir cilt, ilk olarak kişinin kendisini iyi hissetmesini, daha sonra da karşısındaki kişi için iyi bir izlenim oluşturabilmesi açısından da oldukça etkilidir.

Sağlıklı bir görünüme sahip olan cilt yapısı genel olarak kişinin yaşam tarzı ile ilgili ipuçları vermektedir çünkü vücudumuzun giysisi olan cildimiz genel olarak iç ve dış birçok faktörden de etkilenmektedir. Cildimiz için yemek, içmek, uyumak gibi çeşitli iç faktörler her ne kadar önemliyse, soluduğumuz hava, yaşam alanımız, uyguladığımız temizlik ve bakım rutinleri olan dış faktörler de olarak oldukça etkilidir.

Gün içerisinde çok fazla olumsuz duruma ve etkene maruz kalan cildimizde deformasyonlar meydana gelebilir. Bu deformasyonları önleyebilmek için cildimize gereken önemi ve değeri vermek son derece önemlidir. Bu sebepten ötürü cildimizi koruyabilmek için ilk olarak cilt tipimizi tanımalı, değişen koşulları anlamalı ve cildimize deformasyona neden olan iç ve dış faktörleri öğrenmemiz gereklidir. Etkili cilt bakımı için buradaki makalemize göz atabilirsiniz.

gozenek-problemlerine-karsi-etkili-cozumler-3
Görsel 2: Gözenek problemlerine etkili çözüm için cildinizi iyi tanıyın!

Cilt Sorunları Nelerdir?

Cildimizin sağlıksız ve cansız görünmesine sebep olan pek çok etken bulunmaktadır. Günlük yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları, cildimizin maruz kaldığı ortam, uyku süresi gibi durumlar bu etkenlerden bazılarıdır. Canlılığını kaybeden cilt, olduğundan daha yorgun ve daha yaşlı gözükecektir.

Sivilce, akne, kuruluk, aşırı yağlanması, gözenek problemleri gibi durumlar en yaygın cilt sorunları arasında yer almaktadır. Tüm bu cilt sorunlarını önleyebilmemiz için düzenli olarak yapmamız gereken bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin en başında cilt temizliği yer almaktadır. İlk olarak, cildimizi gün sonunda oluşan yağ, kir ve ölü hücrelerden arındırmamız gereklidir. Temizleme rutinimiz cilt lekeleriyle mücadele etmek ve cilt üzerinde bulunan gözeneklerin küçülmesi için oldukça önemlidir.

Gözenek Problemlerine Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt bakımı iç ve dış etkenlerin kontrol altına alındığı ayrılmaz bir bütündür. Cildimize dışarıdan uyguladığımız her ürüne dikkat etmemiz gerektiği gibi rutini içeriden de desteklemek oldukça önemlidir. Bu durum gözenek problemlerini kısa sürede etkili bir şekilde çözmenize imkân tanır.

gozenek-problemlerine-karsi-etkili-cozumler-4
Görsel 3: Gözenek problemlerine karşı her zaman cildinize uygun ürünler kullanmaya dikkat edin

Hem cildinizin sıkılaşması ve canlı görünmesi hem de gözenek problemlerinden kurtulmanız için dikkat etmemiz gereken durumlar aşağıdaki gibi listelenebilir:

 • Cildiniz için düzenli ve sağlıklı besinler tüketmelisiniz. Örneğin, sağlıklı bir cilt için vitamin, mineral, taze meyve sebze tüketmemiz oldukça önemlidir.
 • Bol bol su içmelisiniz. Bol bol su içmek, cildinizi uygun nem dengesini sağlamakta ve cildinizde bulunan zararlı toksinleri atmaktadır.
 • Cildinizde bulunan hücreler geceleri yenilenmektedir, bu sebepten ötürü yetişkin bir kişinin ortalama olarak 7-8 saat boyunca uyuması gerekmektedir.
 • Spor yapmak, sağlıklı bir beden için önemli olduğu gibi cilt için de adeta bir ilaç gibidir. Spor yaparken vücut, salgıladığı hormonlar sayesinde cildi daha sağlıklı bir görünüme kavuşutur. Ayrıca spor yaparken attığınız ter sayesinde cildinizde bulunan zararlı toksinlerden de kurtulursunuz.
 • Göznek problemlerinden etkili bir şekilde kurtulmak için cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korumanız gerekmektedir, bu sebepten ötürü yaz kış demeden güneş kreminizi her gün sürmelisiniz.
 • Sağlıklı bir cilt için sigara, alkol, fast food gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmalısnız. Tabi bu durum gözenek problemlerinden kurtulmak için de geçerlidir.

Uyguladığınız bu rutinler sayesinde hem daha sağlıklı ve sıkı bir cilt elde eder hem de gözenek problemlerinden kurtulmanız mümkün.

Göznek Problemlerinden Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Cilt yapınızda bulunan ve cildinizin nefes almasını sağlayan gözenekler, sağlıklı bir cildin en belirgin özelliğidir. Gün sonunda yapmamız gereken cilt temizliği sayesinde gözenek problemlerinden zamanla kurtulabilir ve daha sıkı bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Göznek problemlerinden kurtulmak için uygulamanız gereken bazı rutinler aşağıdaki gibi listelenmiştir:

 1. Cildi Ölü Hücrelerden Arındırmak: Cilt tipinize uygun olan ürünleri ve yöntemleri kullanarak cildinizi ölü derilerden arındırın.
 2. Cilt Tipine Uygun Bir Tonik Kullanmak: Cilt tipinize uygun bir tonik kullanarak cildinizde arta kalan kirleri ve yağları gidermelisiniz, böylelikle göznek problemlerinin en çok meydana geldiği sebepleri de ortadan kaldırmış olursunuz.
 3. Doğal Kil Maskesi: Doğal kil maskesi ile cildinizde bulunan ölü derileri uzaklaştırabilirsiniz.
 4. Gül Suyu: Hem bitkisel hem de doğal bir yapıya sahip olan gül suyu ile cildinizi ölü derilerden arındırabilirsiniz.
 5. Düzenli ve Bol Su İçmek: Bol su içmek cildinizi toksinlerden arındırmanın en kolay yollarından biridir. Düzenli ve bol su içerek cildinizdeki gözenekleri küçültebilirsiniz.

Annelik Yolunda ekibi olarak sizler için hazırlamış olduğumuz rutinleri uygulayarak daha canlı ve daha sağlıklı bir cilde kavuşmanız ve gözenek problemlerini aşmanız temennimizle! Kendinize ve cildinize iyi bakın!