Grip Nedir, Nezle ve Covid-19 Arasındaki Farkları Nelerdir?

0
1611
Grip-Nezle ve Covid-19-Farklar-Nelerdir

Grip, soğuk algınlığı ve Covid-19 benzer semptomlar içerir. Bu da ,özellikle pandemi sürecinde, en basit belirtide bile kişinin Covid-19 olduğunu düşünmesine ve telaşlanmasına sebep olmaktadır.

Normal bir yıl içerisinde, grip (bir diğer adı influenza) mevsimi sonbahardan ilkbaharın başına kadar sürer ve beraberinde burnunu çekme, hapşırma, öksürme, yorgunluk gibi belirtileri vardır.

Hastalığın belirti ve etkileri kişiden kişiye göre değişir, ancak COVID-19 salgını riskinin de bu yıl beraberinde gelmesi, önümüzdeki süreçlerde çok daha dikkatli olmalı ve önlemlerimizi oldukça yüksek seviyede tutmalıyız.

grip-nedir-
Görsel: Burun akıntısı gribin en belirgin semptomudur.

Grip aşıları her zaman önemlidir, ancak COVID-19 hala bir tehditken, nüfusu ve özellikle savunmasız grupları (özellikle ileri yaş grubu) hastalıktan korumak için bu tarz aşılar oldukça önem kazanıyor.

Peki, belirtileri birbirine yakın olan Grip, Nezle ve Covid-19 arasındaki farklar tam olarak nedir, gelin hep birlikte bakalım:

Soğuk Algınlığı (Nezle) ile Grip Arasındaki Fark

Soğuk algınlığı ve grip ilk bakışta benzer görünebilir. Her ikisi de solunum yolu hastalığıdır ve benzer semptomlara neden olabilir. Ancak bu iki duruma farklı virüsler neden olur. Belirtileriniz aralarındaki farkı anlamanıza yardımcı olabilir.

Her iki hastalıkta bazı semptomlar ortaktır ve şunları içerir:

 • Burun akıntısı veya tıkalı burun
 • Hapşırma
 • Vücut ağrıları
 • Genel yorgunluk

Ancak, influenza semptomları soğuk algınlığı semptomlarından daha şiddetlidir.

Dolayısıyla en belirgin fark hastalığın şiddetidir, bu da hastalığa sebep olan virüsün ne kadar vücuda girdiği ile alakalıdır. Soğuk algınlığı nadiren başka sağlık sorunlarına neden olur.

Ancak grip şunlara yol açabilir:

 • Sinüzit
 • Kulak enfeksiyonları
 • Akciğer iltihaplanması
 • Sepsis

Belirtileriniz şiddetliyse, soğuk algınlığı veya influenza teşhisini doğrulamak isteyebilirsiniz. Doktorunuz geçirdiğiniz belirtilere tam olarak hangi virüsün veya hastalığın sebep olduğunu bulmak için çeşitli testler yapar.

nezle
Görsel: Burun akıntısı ve hapşırma nezle ve gribin ortak belirtisidir

COVID-19 salgını sırasında, bir doktoru şahsen ziyaret etme veya çevrimiçi bir ziyaret yapma protokolü için önceden arayın! Soğuk algınlığı ve influenza semptomları da COVID-19 semptomlarıyla örtüşmeleri nedeniyle dikkatle tedavi edilmelidir.

Doktorunuz nezle teşhisi koyarsa, virüs seyrini tamamlayana kadar yalnızca semptomlarınızı tedavi etmeniz gerekecektir. Bu tedaviler şunları içerebilir:

 • Tezgâh üstü (OTC) ilaçlar kullanmak
 • Bol su tüketmek
 • Dinlenmek

Grip için, virüs döngüsünün başlarında influenza ilacı almak hastalığın şiddetini azaltmaya ve hasta olma sürenizi kısaltmaya yardımcı olabilir. Dinlenme ve sıvı alımı da influenza olan insanlar için faydalıdır. Soğuk algınlığına çok benzer şekilde, influenza genellikle vücudunuzda sağlığın eski haline gelmesi için zamana ihtiyaç duyar.

Grip ve COVID-19 Arasındaki Fark Nedir?

COVID-19, grip ve alerjilerin semptomları bir miktar örtüşür, ancak genellikle farklıdır. COVID-19’un ana semptomları:

 • Yorgunluk
 • Ateş
 • Öksürük
 • Nefes darlığı
 • Hapşırma tipik değildir.

Ateş ve vücut ağrıları dahil influenza semptomları COVID-19’a benzer. Ancak nefes darlığını influenza için bir belirti olarak bulamayabilirsiniz. Alerji semptomları genellikle daha kroniktir ve hapşırma, öksürme ve hırıltıyı içerir.

coronavirus
Görsel: Covid-19 testi

Gribin Belirtileri Nelerdir?

Ateş

Grip genelde vücut sıcaklığında bir artışa neden olur ve bu durum aynı zamanda ateş olarak da bilinir. İnfluenza ile ilişkili ateşlerin çoğu, 100 ° F (37,8 ° C) civarında düşük dereceli ateşten 104 ° F (40 ° C) kadar yüksek bir ateş arasında değişir.

Endişe verici olsa da küçük çocukların yetişkinlerden daha yüksek ateşlere sahip olması alışılmadık bir durum değildir. Çocuğunuzun grip olduğundan şüpheleniyorsanız, doktoruna görünün.

Belirtiler arasında vücudunuzun yüksek sıcaklığına bağlı titreme, terleme veya üşüme yer alır. Ateşlerin çoğu 1 haftadan kısa sürer, genellikle yaklaşık 3 ila 4 gün devam eder.

Öksürük

Kuru, inatçı bir öksürük influenzada yaygındır. Öksürük daha da kötüleşebilir, rahatsız edici ve ağrılı hale gelebilir. Bu süre zarfında bazen nefes darlığı veya göğüste rahatsızlık hissedebilirsiniz. Griple ilişkili birçok öksürük yaklaşık 2 hafta sürebilir.

Kas Ağrıları

Grip kaynaklı kas ağrıları en çok boynunuzda, sırtınızda, kollarınızda ve bacaklarınızda görülür. Genellikle şiddetli olabilirler ve temel görevleri yerine getirmeye çalışırken bile hareket etmeyi zorlaştırırlar.

Baş Ağrısı

Gripteki ilk belirtiniz şiddetli bir baş ağrısı olabilir. Bazen ışık ve ses hassasiyeti dahil semptomlar baş ağrınızla birlikte ilerler.

Yorgunluk

Yorgun hissetmek, gribin nadir görülen bir semptomudur. Genelde kendini iyi hissetmemek birçok durumun işareti olabilir. Bu yorgunluk ve halsizlik duyguları hızla ortaya çıkabilir ve üstesinden gelinmesi zor olabilir.

Virüs Nasıl Yayılır ve Grip Aşısı Korur Mu?

Grip veya Covid-19 çeşitli şekillerde yayılan bir virüstür. İlk olarak, virüsü, influenza olan ve hapşıran, öksüren veya konuşan yakınınızdaki bir kişiden kapabilirsiniz. Virüs ayrıca cansız nesneler üzerinde 2 ila 8 saat yaşayabilir. Virüsü olan biri kapı kolu veya klavye gibi ortak bir yüzeye dokunursa ve siz de aynı yüzeye dokunursanız, virüsü kapabilirsiniz. Virüs elinize geçtiğinde, ağzınıza, gözlerinize veya burnunuza dokunursanız vücudunuza girebilir.

Gribe karşı aşı yaptırabilirsiniz. İnfluenza aşısı, vücudunuza virüsün girmesi durumuna karşı vücudunuzda antikor üretilmesini dolayısıyla savunma mekanizmasının güçlenmesini sağlar. Ancak influenza virüsleri değişiyor. Bundan dolayı yıllık olarak yapılan influenza aşıları tekrar edilmeli özellikle de Covid-19 sürecinde.

Antikorlar, enfeksiyonları önleyen şeydir. Grip aşısı olmanıza rağmen virüsün diğer türleri ile karşılaşmanız durumunda tekrar hasta olabilirsiniz. Ancak bu seferki belirtiler aşı olmadan önceki duruma göre daha hafif seyredecektir. Bunun temel nedeni hastalığa neden olan virüs türleri arasında ortak noktaların olmasıdır.

Yukarda bahsedilen belirtileriden ortak olanların yanında belirgin semptomlarını yaşarsanız sağlık ekiplerine hemen haber verebilirsiniz, sağlıklı günler dileklerimiz ile… 🙂