Güçlü Ve Parlak Saçlar İçin 6 Mucizevi Besin

0
1586
güçlü ve parlak saçlar

Herkes güçlü ve parlak saçlar ister değil mi? Genetik, yaş, genel sağlık durumu gibi birçok faktöre bağlı olan bu durum beslenme düzeni ile de oldukça ilişkilidir. Güçlü ve parlak saçlar için doğru besinlerle planlanan dengeli bir diyet şart. Bizde bu hafta sizler için özellikle yaz aylarında güçlü ve parlak saçlar için 6 mucizevi besin önerisi hazırladık.

güçlü ve parlak saçlar
Görsel: güçlü ve parlak saçlar

Güçlü Ve Parlak Saçlar İçin 6 Mucizevi Besin:

Domates: Domates iyi bir C vitamini kaynağıdır ve bir karotenoid pigmenti olan likopenden zengindir. Bu karotenoidler cildinizi güneş hasarından korur ve buruşmayı önlemeye yardımcı olabilir.

Yulaf: Yulaf ezmesi hem antienflamatuar hem de antioksidan özelliklere sahiptir. Ayrıca büyük ölçüde E vitamini içerir. Tam bir cilt dostudur.

Avokado: Avokado faydalı yağlardan yüksektir ve sağlıklı ciltler için önemli olan E ve C vitaminlerini içerir. Cildin esnek ve nem dengesine yardımcı olmak için bu yağlardan yeterince almak önemlidir. Ayrıca cildinizi güneş hasarından koruyabilecek bileşiklerden de zengindir.

Somon: İçeriğinde kalp, beyin, sinir sistemi ve cilt sağlığına fayda sağlayabilecek bir antioksidan olan astaksantin bileşiği bulunur. Bu bileşik aynı zamanda somona kırmızı rengini verir.

Ispanak: Ispanak, cilt ve saç sağlığını teşvik edebilecek iki önemli mikro besin olan A ve C vitaminlerinden oldukça yüksektir.

Portakal: İşte portakal tüketmeniz için bir neden daha, yapılan çalışmalarda C vitamininin güneş hasarını, buruşmayı, kuruluğu ve renk değişikliğini azalttığı ve genel görünümü iyileştirdiği gösterilmiştir.

güçlü ve parlak saçlar
Görsel: güçlü ve parlak saçlar

Sağlıklı saçlar neden yıpranır?

Sağlıklı saçlar, yüze şeklini veren en önemli faktördür. Boya, fön, güneş ışını, rüzgâr gibi doğal ve kimyasal müdahaleler saçlara büyük oranda zarar vermektedir.  Korkmayın hanımlar, yıpranan saçları canlandırmak sizin elinizde.

Herkesin yıpranmış saç sorunu ile karşı karşıya kaldığı bazı dönemler olur. Saçlarımız o kadar çok işleme maruz kalır ki, kendisine ilgi gösterilmesi için resmen haykırır. İşte yıpranmış saçlara uygulayacağınız ve sonunda ipeksi yumuşaklığa kavuşacağınız bakım önerileri:

Sağlıklı saçlar için bakım nasıl yapılır?

Aşırı derecede çok yıpranmış saçlar için vereceğimiz önerilerin yanı sıra birkaç ufak sır var.

  • Saç üç veya dört ay kadar dinlendirilmeli
  • Bu süreç içerisinde düzleştirici ve maşa kullanılmamalı
  • Saça daha fazla zarar verecek gölgelendirme veya açma işlemlerinden uzak durulmalı
  • En önemlisi saçlar sık sık yıkanmalı bu basit ama uzun süreçte yıpranan saçları canlandırmaksizin elinizde, bunun yanı sıra yıpranmış saçlara evde uygulayabileceğiniz oldukça basit ve doğal yöntemler bulunmaktadır.
  • Beslenmeniz sürecinde tüketeceğiniz besinler ile sağlıklı saçlar elde etmeniz mümkün.

Saçın içeriden beslenmesi önemlidir. Protein saçın temel bileşenidir ve kompleks karbonhidratlar, demir, B vitaminleri, yağ asitleri, kükürt ve çinko ile birlikte sağlıklı saçta önemli rol oynar. Bazı yiyecekler saç büyümesini teşvik etmeye ve çeşitli saç sorunlarını çözmeye yardımcı olabilir. İşte o sağlıklı saçlar elde edebileceğiniz mükemmel yiyecekler.

güçlü ve parlak saçlar
Görsel: güçlü ve parlak saçlar

1. Somon

Somonu ilk sıraya koymanın birçok nedeni vardır. Protein, omega-3 yağ asitleri, demir ve B12 ve D vitaminleri bakımından zengindir. Bunların hepsi sağlıklı saçlar için gereklidir. Omega-3 esansiyel yağ asitleri saç derisinin yumuşak ve nemli kalmasına yardımcı olabilir. Bu besinin yokluğunda saçın koyulaşmasına ve hatta dökülmesine neden olabilir. Aynı zamanda somon balığındaki bol miktarda protein, demir ve D vitamini saçın gücünü artırabilir ve saç kırılmasını önleyebilir. Diyetinize somon ekleyerek parlak saçların ve hızla uzayan saçların tadını çıkarabilirsiniz.

somon-tuketimi
Görsel: Somon

2. Yumurta

Saç, keratinden (bir tür protein) oluşur. Saç büyümesini ve dokusunu iyileştirmek için bol miktarda protein tüketmelisiniz. Yumurtalarda bulunan protein, saç büyümesi ve gücü için çok önemli olan yüksek kaliteli protein olarak kabul edilir. Ayrıca yumurtalar saç dökülmesini önlemede ve kafa derisinin genel sağlığını iyileştirmede önemli rol oynayan biotin ve B vitaminlerini de içerir. Her gün veya gün aşırı bir yumurta yemeye çalışın.

yumurta
Görsel: yumurta

3. Badem

Badem, ceviz, kaju fıstığı ve ceviz saçınıza iyi gelir. Bununla birlikte, bademler saç dökülmesini önlemek ve saç uzamasını desteklemek için en iyi şekilde kurutulur. Saç derisinde sağlıklı kan dolaşımını sürdürmede, saçı parlak, sağlıklı ve iyi nemlendirmede anahtar rol oynayan çinko bakımından zengindir. Badem ayrıca saça parlaklık ve hacim kazandıran yüksek miktarda omega-3 yağ asitleri içerir. Badem, E vitamini açısından zengindir ve aynı zamanda kırık uçları ve sağlıklı saç büyümesini önlemeye yardımcı olur. Acıktığınızda atıştırmalık olarak yemek için yanınıza küçük bir torba badem alabilirsiniz.

badem
Görsel: badem

Sağlıklı günler dileriz 😊