Güneşten Doğru Bir Şekilde Korunma Yolları Nelerdir?

0
1723
Güneşten Doğru Bir Şekilde Korunma Yolları Nelerdir?
Güneşten Doğru Bir Şekilde Korunma Yolları Nelerdir?

Sabırsızlıkla beklediğimiz yaz geldi ve yazın gelişiyle birlikte güneşten korunmanın önemi de oldukça arttı. Bildiğiniz gibi güneşin vücut sağlığımız için pek çok faydası bulunuyor çünkü güneş ışınları, kemikler ve bağışıklık sistemi için çok önemli olan D vitaminin en büyük kaynağıdır, fakat güneş ışınlarına çok fazla ya da bilinçsizce maruz kalmak hem cildin yaşlanma sürecini hızlandırıyor hem de ileride ciltle ilgili daha büyük sorunlara yol açabiliyor.

Görsel 1: Güneş ışınlarına çok fazla ya da bilinçsizce maruz kalmak hem cildin yaşlanma sürecini hızlandırıyor hem de ileride ciltle ilgili daha büyük sorunlara yol açabiliyor.

İşte güneşten sağlıklı bir şekilde korunmak için mutlaka dikkat etmeniz gereken kurallar! Annelik Yolunda ekibi olarak, sizlere verdiğimiz bu önerilerle güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunup, sağlıklı bir bronzluğa kavuşabilirsiniz!

Güneş Kreminizi Sık Aralıklarla Yenilemelisiniz!

Güneş koruyucu kremlerinin etki süresi sınırlıdır, yani sabah sürdüğünüz güneş kreminiz, sizi gün boyunca korumaz. Bu nedenle koruyucuyu 2 – 3 saatte bir yenilemeyi unutmamalısınız. Ayrıca güneş kreminin daha etkili olabilmesi için onu güneşe çıkmadan 30 dakika önce sürmeye özen göstermelisiniz.

Görsel 2: Koruyucuyu 2 – 3 saatte bir yenilemeyi unutmamalısınız.

Güneşten Korunmayı Tatille Sınırlamayın!

Güneş koruyucu ürünleri sadece deniz kıyısındayken değil, yaz mevsimi başlar başlamaz kullanmalısınız. Yürüyüşe, gezmeye ya da spora giderken, kısacası cildinizin güneş göreceği her zaman onu korumayı ihmal etmemelisiniz!

Görsel 3: Güneş koruyucu ürünleri sadece deniz kıyısındayken değil, yaz mevsimi başlar başlamaz kullanmalısınız.

Kıyafet Seçiminize Dikkat Edin!

Kremler, sizi güneşin zararlı etkilerinden korusa da yeterli değildir. Güneşten korunmanın en etkili ve kolay yollarından biri de güneşten koruyucu kıyafetleri yanınızdan ayırmamaktır. Özellikle geniş kenarlı bir şapka, hem cildinizde güneş lekelerinin oluşmasını önler hem de alnınızı ve burnunuzu güneşten korur. Ayrıca güneşe çıkarken açık renk ve hafif kıyafetler tercih etmelisiniz.

Görsel 4: Geniş kenarlı bir şapka, hem cildinizde güneş lekelerinin oluşmasını önler hem de alnınızı ve burnunuzu güneşten korur.

Yüzünüzün Her Yerine Eşit Davranın!

Koruyucuyu yüzünüzün her bölgesine eşit miktarda uyguladığınızdan emin olun. Yanak, burun ve çene bölgesine gösterdiğiniz özeni, kaş çevresine ve saçlarınızın hemen altına da göstermelisiniz.

Gölgeye Güvenmeyin!

Plaj şemsiyesinin gölgesinde oturduğunuzda güneşin zararlı ışınlarından korunacağınızı düşünmemelisiniz. Birçok araştırma, uzun süre gölgede olmanın da güneş yanıklarına sebep olabileceğini kanıtlıyor. Bu nedenle şemsiye altında oturduğunuz süre boyunca da koruyucunuzu sürmeyi ihmal etmemelisiniz.

Güneş Koruyucusu Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Seçeceğiniz güneş kremi suya ve terlemeye dayanıklı olmalıdır. Güneş koruyucu ürünleri cilt tipinize ve ten renginize göre seçmeniz de oldukça önemlidir. Örneğin kuru bir cilde sahipseniz, yoğun kıvamlı ürünleri tercih etmelisiniz; ancak cildiniz yağlı ise daha hafif ürünler sizin için uygun olacaktır.

Görsel 5: En az 15 koruma faktörü olan kremleri seçmelisiniz çünkü 15 koruma faktörü güneş ışınlarının %93’ünü filtreliyor.

En az 15 koruma faktörü olan kremleri seçmelisiniz çünkü 15 koruma faktörü güneş ışınlarının %93’ünü filtreliyor. Beyaz tenliyseniz 30 ya da 50 koruma faktörlü kremleri tercih etmeniz gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken bir başka nokta da, bu sayıların yanında SPF ibaresinin bulunmasıdır çünkü SPF yazmayan kremler, vücudu yalnızca UVA ışınlarından korumaktadır.

Annelik Yolunda ekibi olarak hem vücudunuza hem de cildinize dikkat etmenizi tavsiye eder, mutlu günler dileriz!

Kaynaklar: 

  1. https://www.cdc.gov/cancer/skin/basic_info/sun-safety.htm
  2. https://www.medstarhealth.org/blog/7-simple-ways-to-protect-your-skin-in-the-sun
  3. https://ukhealthcare.uky.edu/wellness-community/blog/6-simple-ways-protect-your-skin-sun

Görsel Kaynak: https://www.floridamedicalclinic.com/what-is-the-most-dangerous-form-of-skin-cancer/