Annelik Yolunda

Gününüzü Daha İyi Hale Getirecek 6 Sabah Alışkanlığı

Gününüzü Daha İyi Hale Getirecek 6 Sabah Alışkanlığı

Gününüzü Daha İyi Hale Getirecek 6 Sabah Alışkanlığı

Sağlam bir sabah rutini, tüm günün nasıl ilerleyeceğini belirlemektedir. Belirli sabah alışkanlıkları geliştirmek, günün geri kalanı için zihinsel ve fiziksel olarak dinç kalmamızı sağlamaktadır. Çoğu kişinin ideal sabah rutini birbirinden farklıdır, fakat burada önemli olan nokta tutarlılık oluşturabilmektir. Annelik Yolunda ekibi olarak, bu yazımızda sizlere sabah alışkanlıkları ile ilgili 6 tane öneri sunacağız. Bu sabah alışkanlıklarını rutin haline getirerek gününüzün tamamını çok daha iyi geçirebilirsiniz!

Yatağınızı Düzeltin!

Yatağınızı toplamak, sabah uyanır uyanmaz yapmak istemeyeceğiniz bir iş olabilir, fakat kendinizi daha iyi hissetmeniz için son derece basit ve küçük bir yöntemdir. Yatağınızı düzeltmek hem evinizi hem de zihninizi daha az dağınık hale getirmek için oldukça önemlidir. Yatağınızı her sabah topladığınızda günün ilk görevini tamamlamış olursunuz. Bu durum, size küçük de olsa bir gurur hissi verir ve sizi bir sonraki görevi yapmak için teşvik eder.

Görsel 1: Yatağınızı düzeltmek, kendinizi daha iyi hissettirir.

Telefonunuzu Kontrol Etmeyi Bırakın!

Telefonlarınızı her kontrol ettiğinizde, özellikle bu eylemi, uzun bir uyku sonrasında yaptığınızda, beyniniz size bir uyarı seli vermektedir. Haberler, mesajlar ve dikkatinizi çekmek isteyen bildirimler, pek çok potansiyel stres etkenini de bünyesinde barındırmaktadır. Neden bu eylemi biraz da olsa geciktirmiyorsunuz? Uyandığınız andaki genel sakinlik seviyesini, elinizden geldiğince uzun süre korumak harika olmaz mıydı? Ekstra olarak, uyanır uyanmaz telefona bakmak, muhtemelen sosyal medya akışlarında kaybolacağınız için size zaman kaybettirip, tüm sabah rutininizi de raydan çıkarır.

Görsel 2: Verimli bir sabah için uyanır uyanmaz telefonunuzu kontrol etmeyin.

Esneme Hareketleri Yapın!

Sabah egzersizleri yapma alışkanlığınız olmasa bile sabahları esneme hareketleri yapabilirsiniz. Esneme hareketleri, uzun bir rutin olmak zorunda değil, sadece kan dolaşımınızın hızlanması ve birkaç esneme hareketinin verdiği iyi hislerden faydalanmanızı sağlaması yeterlidir.

Görsel 3: Sabah egzersizleri yapma alışkanlığınız olmasa bile sabahları esneme hareketleri yapabilirsiniz.

Su İçin!

Gün boyunca vücudunuza yeterli miktarda su almanız gerektiğini biliyorsunuz, fakat yaklaşık sekiz saat su içmemiş olduğunuz için sabahları uyandığınızda içeceğiniz bir bardak su, belki de gün içerisinde içtiğiniz çoğu sudan çok daha önemli! Sabah uyanır uyanmaz bir bardak su içmeyi alışkanlık haline getirmek, çok işinize yarayabilir.

Görsel 4: Sabah uyanır uyanmaz bir bardak su içmeyi alışkanlık haline getirmek, çok işinize yarayabilir.

Eğlenceli ya da Yaratıcı Bir Şeyler Yapın!

Sabah rutininize sizi eğlendiren ve rahatlatan şeyler ekleyebilirsiniz. Örnek olarak, kahvenizi içerken telefonda sevdiğiniz bir oyunu oynayabilirsiniz. Eğlenceli şeylere zaman ayırmak, sabah rutini için oldukça keyif verici olabilir. Ayrıca, uyandığınızda eğlenceli şeyler yapmak, uyanmanızı da kolaylaştırır çünkü alarm çaldığında ve uyandığınızda eğlenceli şeyler yapacağınızı bilirsiniz. Oyun oynamayı sevmiyorsanız, normalde günün farklı saatleri için ayırdığınız hobilerinizi yapabilirsiniz.

Görsel 5: Sabah uyanınca müzik dinleyip, dans edebilirsiniz.

Günlük Yapılacaklar Listenizi Yazın ya da Gözden Geçirin!

Bazı insanlar için ideal bir sabah rutininin içinde işe yer yoktur, fakat bazıları içinse kaçınılmaz e-postalar ya da toplantılarla dikkatleri dağılmadan önce, biraz strateji geliştirmek için iyi bir zamandır. Günlük planınızı yazmak ya da gözden geçirmek için zaman ayırdığınızda, enerjinizi ve zamanınızı nereye odaklayacağınızı da önceden bilirsiniz.

Görsel 6: Yapılacaklar listesi, gününüzü planlamanıza yardımcı olmaktadır.

Annelik Yolunda ekibi olarak umarız ki size faydalı bilgiler verebilmişizdir. Kendinize çok iyi bakın, mutlu kalın! 🤩

Kaynaklar:

  1. https://www.scotthyoung.com/blog/2019/03/12/6-morning-routines-happy-healthy-productive/
  2. https://www.linkedin.com/business/learning/blog/productivity-tips/6-morning-routine-habits-successful-people-swear-by
  3. https://www.huffpost.com/entry/morning-habits-reduce-stress_l_61e70044e4b0c6802eecb04b
  4. https://www.self.com/story/morning-routine-habits

Görsel Kaynak: https://www.entrepreneur.com/slideshow/289440

Exit mobile version