Hamilelerde Ayak Şişmesi Neden Olur?

0
1634
Hamilelerde Ayak Şişmesi Neden Olur?
Hamilelerde Ayak Şişmesi Neden Olur?

Hamilelik döneminde vücutta pek çok değişim meydana gelir. Bu değişimlere bağlı olarak da farklı şikayetler yaşanır. Hamilelerde ayak şişmesi gibi birçok sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz. Öncelikle bu sorunların bu dönemin bir parçası olduğunu bilin. Ayak şişmeleri birçok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. Bu şişmeler hafif ağrıları da beraberinde getirebilir. Ancak; uzman hekiminizin de önerileri ile bunun üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz. Yapmanız gereken ayak şişmesi sorununu tetikleyecek beslenme düzeninden, hareketlerden kaçınmanız ve bu konuda atılması gereken adımları atmanızdır. Elbette öncelikle bu konuda bilgi edinmeniz gerekir.

Hamilelikte Ayak Şişmesi Nedir?

Hamilelerde ayak şişmesi bu süreçte en sık karşılaşılan durumlardan biridir. Özellikle yedinci ay sonrasında bu şikayeti yaşamaya başlayabilirsiniz. Genel olarak bu şişlikle birlikte ağrılar da yaşamanız olasıdır. Şişlikler görsel açıdan sizin estetik kaygılar yaşamanıza neden olurken yaşadığınız ağrıda rahatsız edici olabilmektedir.

Hamilelerde Oluşan Ayak Şişmesi
Hamilelerde Oluşan Ayak Şişmesi

Hamile kadınların % 75’inde ayak şişmesi sorunu yaşanır. Vücutta artan sıvı miktarı nedeniyle dokularda bir şişlik meydana gelir. Yani ödem oluşur. Bu daha çok ayaklarda ve ellerde görülür. Bu şişlikler zaman zaman kaşıntılara neden olmakla birlikte uyuşmalara da sebebiyet verebilir. Ayakkabı giyerken zorlanmalar yaşanabilir.

Hamilelikte Ayak Şişmesinin Nedenleri

Hamilelerde ayak şişmesi şikayetinin birçok nedeni mevcut. Bir tek nedenden kaynaklanabileceği gibi birçok nedenden dolayı da yaşanabilir. Bu durumun nedeninin tespiti doktor muayenesi ile mümkündür.

 • Çok fazla tuz ve tuzlu yiyecekler tüketmeniz.
 • Yeteri kadar düzenli beslenmemeniz.
 • Beslenmenizin proteince eksik olması.
 • Uzun süreler ayaklarınızı aşağıya doğru sarkıtarak oturuyor olmanız ya da uzun süre aynı pozisyonda oturuyor olmanız.
 • Yeteri kadar su tüketimi yapmıyor olmanız.
 • Çok uzun süre ayakta kalmanız.

Bu gibi nedenler ayaklarınızın şişmesine yol açar. Hücreler arası sıvı miktarı arttıkça ayaklarınızda şişmeler olur.

Hamilelerde Ayak Şişmesi
Hamilelerde Ayak Şişmesi

Hamilelikte Ayak Şişmesi ve Kaşıntı

Bazen hamilelikte ayak şişmesi ayakta kaşıntılara da neden olabilmektedir. Bu kaşıntıya prurigo yol açmaktadır. Deri çatlakları, şişliğe bağlı ciltteki gerilmeler, hormonal değişimler gibi birçok sebepten kaşıntı artabilir.

Hamilelikte Ayak şişmesi Nasıl Geçer?

Hamilelerde ayak şişmesi durumunda ilk olarak hekiminize başvurmanız önerilir. Zira hekiminiz gereken muayene ve tetkikler sonrasında size gerekli önerilerde bulunacaktır. Ancak; genel olarak sizlerde ayak sağlığınız ve ayaklardaki şişmelere karşı daha dikkatli olabilirsiniz. Hekiminiz sizden gerekli bilgileri alıp muayeneyi gerçekleştirdikten sonra size özel tavsiyelerde bulunacaktır. Yürüyüş yapmak, ayakaltına yastık koyup ayakları dinlendirmek, terlik giymek gibi birçok öneride bulunulabilir. Hangi önerinin sizin için daha doğru olacağına ancak hekiminiz karar verecektir.

Hamilelikte Ayak Şişmesi İçin Öneriler

Hamilelerde ayak şişmesi sorunu karşısında sizlerde bazı önlemler alabilirsiniz. Bu hem ayak sağlığınız hem de hamilelik sürecinizi için önemlidir.

 • Su tüketiminize önem verin. Gün içinde yeteri kadar su tüketin.
 • Sıvı tüketimine önem verin. Söz gelimi; taze sıkılmış meyve suyu için.
 • Çok fazla şeker ve şerli gıdalar tüketmeyin.
 • Çok tuzlu gıda ve besin tüketimi yapmayın.
 • Baharatlı yiyecek tüketimini ciddi ölçüde azaltın. Baharatlarda tuz içerdiği için baharat tüketiminde dikkatli olmanız gerekir.
 • Çok uzun süre ayakta kalmayın. Mutlaka dinlenme süreleriniz olsun.
 • Uzun süre aynı pozisyonda oturmayın. Ara ara mutlaka oturma şeklinizi değiştirin. Beslenme düzeninize dikkat edin. Sağlıklı ve doğru bir beslenme düzeni oluşturun.
 • Et ve balık tüketimi beslenme düzeninizde mutlaka yer alısın.
 • Ayak sağlığını koruyan ve destekleyen ayakkabılar giyin.

Bu gibi önlemler alındığında ayaklarınızdaki şişmelerin önemli ölçüde azaldığını göreceksiniz.

Sağlıklı ve mutlu kalın…