Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

0
1697
Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hamilelik hayatın yepyeni bir aşamasını temsil etmektedir. Bir bebeği büyütmenin, ona sağlıklı bir gelecek vermenin heyecanı doğumdan sonra değil, çok daha önce hamilelik sırasında, hatta belki de hamilelik belirtileri ile başlamaktadır. Annelik Yolunda ekibi olarak, bu yazımızda hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı için önemli olan bazı önlemlere yer verdik. Hazırsanız, başlayalım!

Beslenmenize Dikkat Edin!

Hamilelikte sağlıklı beslenmek bir taraftan anne adayının vücut sağlığı için önem taşıyor bir taraftan da bebeğin gelişimi ve büyümesine yardımcı olmaktadır. Bu dönemde sağlıklı bir şekilde kilo almak için hamileliğinizi ve bebeğinizi destekleyecek yiyeceklere ağırlık vermeyi ihmal etmemelisiniz.

Görsel 1: Hamilelikte sağlıklı beslenmek bir taraftan anne adayının vücut sağlığı için önem taşıyor bir taraftan da bebeğin gelişimi ve büyümesine yardımcı olmaktadır.

Elbette bunların başında bol su içmek geliyor. Ekstra olarak, tahıllı gıdalardan tüketmeye (ekmek, pirinç, erişte gibi), bezelye, mercimek, kuru fasulye gibi baklagillere ve sebzelere beslenmenizde yer vermeye, bol bol meyve tüketmeye dikkat etmelisiniz. Süt ve yoğurt gibi kalsiyum yönünden zengin gıdalar hamilelik boyunca ihmal etmemiz gerekenler arasında yer almaktadır. Öğünlerinizde protein bakımından zengin olan kırmızı et, balık ve beyaz et ürünlerini tercih etmelisiniz. Kahvaltınızda yumurtaya yer vermek faydalı olacaktır. Çiğ balık ve deniz ürünleri ile çiğ yumurta ise diyetinizde olmaması gerekenler arasında yer almaktadır.

Egzersiz Yapın!

Spor yapmak sağlıklı ve zinde kalmak için oldukça önemlidir. Hamilelikte de çok zorlayıcı olmayan hamilelik egzersizleri mutlaka günlük spor programında olmalıdır. Hamilelik pilatesi gibi düzenli egzersizler sayesinde bir taraftan formda kalabilir, bir taraftan da beden sağlığınıza destek olabilirsiniz. Günlük yürüyüşler, yüzme egzersizleri, hamile pilatesi ya da hamile yogası, zihinsel olarak rahatlamanızı sağlayacaktır, fakat egzersiz rutinlerinizi mutlaka doktorunuzun bilgisi dahilinde ve kontrolünde yapmalısınız.

Görsel 2: Spor yapmak sağlıklı ve zinde kalmak için oldukça önemlidir.

Alkol ve Sigaradan Uzak Durun!

Hamilelik öncesinde uzaklaşmanız gereken alışkanlıkların başında alkol ve sigara tüketimi gelmektedir. Diğer bir ifadeyle, hamilelik hesaplaması gibi hazırlıklara başladıysanız bu tür alışkanlıkları bir kenara bırakmalısınız. Özellikle hamilelik ilk belirtileri ile birlikte tüketeceğiniz alkolün bebeğin kan dolaşımını etkileyebileceğini aklınızda bulundurmalısınız. Ekstra olarak, birçok araştırmaya göre alkol, sigara ve yasa dışı uyuşturucu madde kullanımının düşük yapma, ölü doğum, erken doğum gibi riskleri ve komplikasyon oluşma olasılığını artırıyor.

Görsel 3: Hamilelik öncesinde uzaklaşmanız gereken alışkanlıkların başında alkol ve sigara tüketimi gelmektedir.

Enfeksiyonlara Dikkat Edin!

Hamilelik dönemi boyunca geçirebileceğiniz bazı enfeksiyonlar bebeğin sağlığını da etkileyebilmektedir. Bu nedenle hamilelik boyunca enfeksiyon riskinin yüksek olduğu ortamlardan uzak durmaya özen göstermelisiniz. Eğer enfeksiyon kaptığınızı düşünüyorsanız, doktorunuza bilgi vermeli ve yönlendirmelerine dikkat etmelisiniz. Ayrıca bu tür riskleri azaltmak için hamilelik aşıları hakkında bilgi sahibi olmalı ve doktorunuzun kontrolünde gerekli olan aşıları olmalısınız.

Görsel 4: Hamilelik dönemi boyunca geçirebileceğiniz bazı enfeksiyonlar bebeğin sağlığını da etkileyebilmektedir.

Ağır ve Yorucu İşlerden Kaçının!

Çoğu kadın, hamilelik boyunca çalışmaya ya da ev işleri ile uğraşmaya devam etmektedir. Hamileliğin son dönemlerine kadar çok ağır ve zorlayıcı olmamak kaydıyla çalışmaya devam etmek zihin sağlığını olumlu etkileyebiliyor, fakat çalışma saatleri ve iş yoğunluğunun sizin için uygun olmasına da özen göstermeniz gerekiyor. Zor çalışma şartları ve kimyasallara ya da radyasyona maruz kalmak sizin ve bebeğinizin sağlığı için tehlikelidir. Bu nedenle hamilelik boyunca çalışma koşullarınıza dikkat etmelisiniz.

Kişisel Bakımınıza Özen Gösterin!

Kişisel bakım hayatın her aşamasında önemlidir, fakat hamilelik döneminde kişisel bakımınıza daha fazla özen göstermeniz gerekiyor çünkü bu dönemde vücudunuzda birçok değişiklik oluyor ve buna bağlı olarak da günlük rutinleriniz farklılaşıyor. Tüm bu değişikliklere uyum göstermek ise daha sağlıklı ve huzurlu bir hamilelik dönemi geçirmenize yardımcı olmaktadır.

Görsel 5: Kişisel bakım hayatın her aşamasında önemlidir, fakat hamilelik döneminde kişisel bakımınıza daha fazla özen göstermeniz gerekiyor çünkü bu dönemde vücudunuzda birçok değişiklik oluyor ve buna bağlı olarak da günlük rutinleriniz farklılaşıyor.

Örneğin doktorunuz hamilelik boyunca ya da hamilelik öncesi folik asit kullanımı önerdiyse bunu günlük rutininizden eksik etmemelisiniz. Yine bu dönemde hamilelik çatlakları için farklı kremler tercih etmeniz gerekebiliyor. Son olarak günlük bakım için tercih ettiğiniz krem ve kişisel bakım ürünlerinin içeriğinin de uygun olması gerektiğini göz önünde bulundurmalısınız.

Annelik Yolunda ekibi olarak kendinize dikkat etmenizi temenni eder, mutlu günler dileriz. 🤩

Kaynaklar:

  1. https://www.webmd.com/baby/pregnancy-know-how-you-are-carrying
  2. https://www.pregnancybirthbaby.org.au/things-to-avoid-during-pregnancy
  3. https://www.parents.com/pregnancy/giving-birth/preparing-for-labor/the-ultimate-hospital-packing-list/

Görsel Kaynak: https://tr.pinterest.com/pin/pregnancy-testing-los-angeles–799881583794440579/